Njene mošti dale su odgovor koji teolozi nisu mogli da pronađu – priča o događaju koji je zauvek promenio pravoslavnu veru i otkrio Božiju silu pred carevima i patrijarsima.
Srpska pravoslavna crkva danas, 24. jula, proslavlja Svetu velikomučenicu Efimiju, jednu od onih svetiteljki čija vera i čuda i danas snaže srca pravoslavnih hrišćana.
Iako je njen glavni praznik 29. septembra, kada je mučenički postradala za Hrista, današnji dan posvećen je jednom od najvećih čudesa povezanih sa njenim svetim moštima. To čudo dogodilo se davne 451. godine, na IV Vaseljenskom saboru u Halkidonu, sazvanom zbog velike jeresi koja je tada potresala Crkvu.
Kako je sveta Efimija otkrila istinu na saboru
Patrijarh aleksandrijski Dioskor i arhimandrit Evtihije širili su lažno učenje da u Gospodu Isusu Hristu postoji samo jedna, božanska priroda, dok je Crkva ispovedala istinu da su u Hristu dve prirode – i božanska i čovečanska, nepomešane i nerazdeljive.
Kada sporovi i reči nisu donosili rešenje, patrijarh Anatolije predložio je nešto što se i danas doživljava kao jedno od najmoćnijih svedočanstava Božije sile u istoriji Crkve. I pravoslavni i jeretici napisali su svoja veroispovedanja i položili ih u kovčeg sa moštima Svete Efimije. Kovčeg su zapečatili carevim pečatom, a vojnici su danonoćno stražarili. Tri dana i tri noći svi su proveli u postu i molitvi, tražeći da Gospod pokaže istinu.
Wikipedia
Ikona Svete velikomučenice Efimije
Čudo koje je promenilo istoriju crkve
Četvrtog dana, kada su otvorili kovčeg, ugledali su prizor koji je sve ostavio bez reči: pravoslavno veroispovedanje bilo je u desnoj ruci Svete Efimije, a jeretičko pod njenim nogama. Tako je ova hrabra mučenica, koja je život dala za Hrista, svedočila i nakon svoje smrti istinu pravoslavne vere.
Mošti koje su činile čuda
Kasnije su njene mošti prenete iz Halkidona u Carigrad, a kada je ikonoborni car Lav Isaurijanin naredio da se bace u more, kovčeg je čudesno doplutao do ostrva Limnos. U vreme carice Irine, mošti su vraćene u Carigrad, u crkvu posvećenu njenom imenu, gde su iz njih s vremena na vreme tekle kapi krvi koje su isceljivale bolesne i nevoljne.
Molitva za kraj
Sveta velikomučenice Efimijo, moli Boga za nas – da i mi, poput tebe, ostanemo čvrsti u veri, smireni u srcu i da svedočimo istinu Hristovu bez straha i kolebanja.
Na Kosovu i Metohiji, u Ukrajini i Moldaviji pokrenuti su koordinisani pokušaji razbijanja crkvenog jedinstva, upozoravaju sveštenici i istoričari. Meta su pravoslavni Sloveni, a cilj je potkopavanje njihove vere, identiteta i svetinja.
Tokom istorijskog sabranja u Rilskom manastiru, mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije primio je visoko odlikovanje Eparhije lovčanske, potvrdivši neraskidivo prijateljstvo Srpske i Bugarske crkve.
Neposredno pred liturgiju u crkvi u Orelu, sa ikone Hrista Spasitelja poteklo je blagouhano miro. Nastojatelj hrama ističe da je ovo znak Božje milosti i poziv na pokajanje, dok se vernici okupljaju u suzama i molitvi pred čudotvornom ikonom koja širi miris mira.
Kako je jedna molitva i isceljenje Jovana Damaskina iz 8. veka oblikovalo vekovne običaje, donelo svetlost u najmračnijim vremenima i postalo simbol večne zaštite manastira Hilandar.
Smešteno na Administrativnoj liniji sa Kosovom i Metohijom selo Štava, koje je nekada bilo poznato po rudnim bogatstvima i lekovitim izvorima, danas je gotovo pusto.
Jedan od najstarijih srpskih manastira u Hrvatskoj, poznat po čudotvornoj ikoni Presvete Bogorodice Lepavinske, bio je ispunjen molitvama i suzama radosnicama dok je vladika Kirilo služio svetu liturgiju, darujući monaštvu i narodu poruku nade i jedinstva.
Ova vernica objašnjava da u manastir Tumane dolazi kako bi se svecima zamolila što su - kako tvrdi, izmolili pomoć od Boga da joj pomogne da povrati zdravlje.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Iako se praznik ove svetiteljke obeležava 29. septembra, na dan kada je mučenički postradala, danas se molitveno sećamo i proslavljamo čudotvorstvo njenih moštiju projavljeno za vreme održavanja Četvrtog vaseljenskog sabora u Halkidonu 451. godine.
Izuzetno duhovno nasleđe prvog monaha SPC koji je kročio na tlo SAD potvrđeno je njegovom netruležnošću više od 80 godina nakon upokojenja. Mesto na kojem je podigao prvu srpsku svetinju na američkom kontinentu i dalje je najveće središte Srba u Americi.
Kako je jedna molitva i isceljenje Jovana Damaskina iz 8. veka oblikovalo vekovne običaje, donelo svetlost u najmračnijim vremenima i postalo simbol večne zaštite manastira Hilandar.
Car Likinije naredio je najstrašnije mučenje, ali ni vatra ni bol nisu slomili njihove reči – „Mi smo hrišćani“. Danas ih slavimo kao svetitelje čija hrabrost nadahnjuje vekovima.
Smešteno na Administrativnoj liniji sa Kosovom i Metohijom selo Štava, koje je nekada bilo poznato po rudnim bogatstvima i lekovitim izvorima, danas je gotovo pusto.
Ova vernica objašnjava da u manastir Tumane dolazi kako bi se svecima zamolila što su - kako tvrdi, izmolili pomoć od Boga da joj pomogne da povrati zdravlje.
Umesto uobičajenih letnjih dana, gledali su kako vatra guta njihove domove, štale, životinje, voćnjake, sve ono što su godinama s ljubavlju i trudom stvarali.
Veliki svetitelj iz 4. veka ostavio je pouku koja nam pokazuje zašto nas uvrede toliko bole i kako jednostavnim ćutanjem možemo sačuvati mir i duhovnu snagu.
Otkrivamo recept za beogradsku kapamu, kakvu su naše bake spremale za slave i praznike, kada su kuće mirisale na ljubav, a svaki zalogaj bio blagoslov.