U vremenu kada je stres postao nezaobilazan deo svakodnevnog života, mudrost počivšeg vitovničkog monaha pruža jednostavan, ali dubok odgovor na pitanje kako da postignemo unutrašnju ravnotežu i izlečenje kroz veru, post i ispovest.
U svetu koji je sve brži, a naši životi često obeleženi stresom i napetostima, mnogi traže izlaz iz emocionalnih i telesnih problema. Starac Tadej Vitovnički, duhovni otac i iscelitelj, ukazuje na dublje uzroke naših patnji, povezujući telesno zdravlje s duhovnim stanjem. Njegove reči, jednostavne i mudre, pružaju smernice kako da se oslobodimo ne samo telesnih nego i duhovnih bolesti.
„Onaj koji hoće da se leči od bolesti živaca ne treba da jede meso jer je ono štetno i kod osobe koja ga konzumira izaziva agresivnost. Mora da posti, da ispoveda svoje grehove, da redovno ide na svete liturgije i da se pričešćuje“, govorio je otac Tadej.
Printscreen/Youtube
Starac Tadej
Monah manastira Vitovnica, starac Tadej, bio je jedan od najcenjenijih duhovnih vođa u savremenoj Srbiji. Njegov život i učiteljstvo bili su posvećeni miru, molitvi i duhovnoj disciplini. Kroz svoje duhovno nasleđe, podučavao je vernike o značaju posta, ispovesti i pričešća kao temelja duhovnog zdravlja.
Verovao je da je duhovno isceljenje, a ne samo telesno, ključno za istinsku promenu i izlazak iz patnji, naglašavajući da je čovekov odnos prema Bogu i Njegovoj Crkvi ključni faktor u životnoj ravnoteži.
Mudrost starca Tadeja nas podseća da pravi lek za naše unutrašnje nemire nije u spoljnim lekovima, već u duhovnim praksama koje nas povezuju s Bogom. Post, ispovest, redovno prisustvovanje liturgijama i pričešće nisu samo obredi – oni su put isceljenja tela i duše. Pravoslavlje nas uči da istinsko zdravlje potiče iz unutrašnje harmonije, kroz veru i duhovnu odgovornost. Zato je neophodno da težimo toj ravnoteži kako bismo živeli u miru sa sobom, sa drugim ljudima i s Bogom.
Obraćanje Gospodu se praktikuje kroz četiri stepena, od telesne molitve do molitve bez reči, pri čemu svaki stepen zahteva dublje povezivanje uma i srca s Bogom.
Ova molitva je poziv na smirenje i pokajanje, kroz koje se predajemo Bogu i tražimo oprost, milost i snagu da nastavimo svojim putem sa čistim srcem i dušom.
Blaženopočivši poglavar SPC je govotio o značaju učešća u liturgiji i Svetoj tajni pričešća, kao jedinstvenom aspektu pravoslavlja koji nije prisutan u drugim religijama, te da vernik nema izgovor za izbegavanje crkvenog života.
Sveti episkop Konstantianijski Nifon na jednostavan način je objasnio šta se dešava kada u hramu pričamo o svakodnevnim stvarima i ogovaramo, umesto da u tišini i skrušenosti upućujemo molitve Bogu.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Ako je moguće gladnoga da nahrane, žednoga da napoje i sa svima da budu u dobrim odnosima što do njih stoji, govorio je starac Tadej o porodici koja je Bogu mila.
Sveti episkop Konstantianijski Nifon na jednostavan način je objasnio šta se dešava kada u hramu pričamo o svakodnevnim stvarima i ogovaramo, umesto da u tišini i skrušenosti upućujemo molitve Bogu.
Miroslav Hadži Vasić, naslednik travarske i kostolomačke tradicije, više od 50 puta boravio je na Hilandaru, pomažući bratiji uz blagoslov patrijarha Pavla.
Mitropolit Epifanije je optužio SPC da podriva crkveni poredak time što je dala Tomos Makedoncima i zapretio da Ukrajina neće dozvoliti – makedonski scenario.
Na Svetouspenskom groblju u Somboru, u tišini i molitvenom zajedništvu, okupili su se prijatelji, monasi i vernici da isprate majku igumana Haritona, dok je patrijarh podsetio na duboku istinu o životu, smrti i večnoj ljubavi koju donosi vera.