Aktuelno iz SPC 26.11.2024 | 09:49

"U NAJGUŠĆOJ TAMI KOSMETSKE SVETINJE SU OBASJALE PUT" Patrijarh Porfirije iz Pariza uputio snažne reči, velika čast za srpski rod

Izvor: Tanjug
"U NAJGUŠĆOJ TAMI KOSMETSKE SVETINJE SU OBASJALE PUT" Patrijarh Porfirije iz Pariza uputio snažne reči, velika čast za srpski rod
Foto: SPC

U svetlosti 20. godišnjice od upisa manastira Visoki Dečani na UNESCO-ovu Listu svetske baštine, u Parizu je otvorena izložba koja se bavi nezamenjivim i univerzalnim vrednostima srpskih svetinja na Kosovu i Metohiji.

Patrijarh srpski Porfiririje otvorio je u prostorijama Uneska u Parizu izložbu povodom obeležavanja 20 godina od upisa manastira Visoki Dečani na Uneskovu Listu svetske baštine kulturnih dobara od izuzetnog značaja za čovečanstvo i izjavio da je stavljanjem srpskih svetinja pod svoju zaštitu ove organizacije pokazao njihov univerzalni značaj za ceo svet.

- Visoki Dečani ne gube svoj identitet. Pre tačno 20 godina manastir Visoki Dečani je upisan na Uneskovu Listu svetske baštine i to je povod našeg večerašnjeg okupljanja. Dve godine kasnije, 2006. još tri srpske svetinje sa područja Kosova i Metohije, Pećka patrijaršija, Gračanica i Bogrodica Ljeviška takođe su upisani na listu svetske baštine u opasnosti - rekao je patrijarh Porfirije sinoć u Parizu.

Poglavar SPC je naglasio da je stavljenjem Visokih Dečana i druge tri srpske svetinje pod svoju zaštitu, Unesko pokazao njihov univerzalni značaj za celi civilizovani svet, istovremeno ih čuvajući za buduće naraštaje, ''za sve one koji traže mir, teže dobru i ljube svetost''.

- Zbog toga smo mi, kao narod i kao crkva, neizmerno blagodarni Unesku, koji je svojom delatnošću učinio da se, ko zna koji put, pokažu istinitim reči Jevanđelja da svetlost svetli u tami i tama je ne obuze. Neka upravo ta tiha svetlost kojom celom svetu sijaju Visoki Dečani ispuni sve nas ovde sabrane, sve ljude dečanskog okruženja i celog sveta i neka nas svagda vodi kroz život - poručio je patrijarh srpski.

Istakao je da brojne crkve i manastre u Srbiji i u Francuskoj, ali i u čitavom svetu, nisu samo duhovni svetionici, već predstavljaju remek dela, arhitekture i umetnosti čitavog čovečanstva. Kako je rekao, svojim trajanjem i delovanjem Visoki Dečani su, kao i svaka druga hrišćanska svetinja, uvek svedočili svetost i ukazivali na nju kao na najviši ideal i imperativ Jevanđelja.

Dodao je da su Visoki Dečani ukazivali na to da je svetost osnovno naznačenje čovekovo, odnosno da je svaki čovek stvoren da bi postao svet, da su manastiri mesta istinskog preobražaja, jer prevashodno kroz podvig, post, molitvu, bogoljublje, bratoljublje i druge vrline preporađaju ljude.