Arhiepiskop i mitropolit mileševski uputio je iz manastira Mileševe arhipastirsku poruku vernom narodu na početku četrdesetodnevnog uzdržanja na putu kojim idemo u susret Božiću.
Početak Božićnog posta za pravoslavne hrišćane nije samo period uzdržavanja od telesnih uživanja, već i dubokog duhovnog podviga. To je vreme u kojem se usmeravamo ka Hristu, prema rečima vladike Atanasija, i obnavljamo našu unutrašnju povezanost sa Bogom, gradeći „atmosferu susreta” sa Njim.
U svojoj arhipastirskoj čestitki povodom ovog svetog perioda, vladika Atanasije nas podseća da je smisao posta mnogo dublji od formalnog uzdržanja. To je prilika da obnovimo hristocentričnost našeg života, da težimo uzvišenom jedinstvu sa Gospodom kroz molitvu, ljubav i unutrašnji mir.
Foto: Eparhija mileševska
Vladika Atanasije u porti manastira Mileševa
– Kao sveštenoslužitelj na ovom prostoru Crkve želeo bih da ukažem na važnost početka Božićnog posta, koji je značajan zato što čvršće usmerava naš život u jednom određenom pravcu, a to je ka susretu sa Bogom, sa Gospodom Hristom. Sav naš život je Hristocentričan, prožet i inspirisan tim zajedništvom sa Njime, ali je nama neophodno osvežavati to naše usmeravanje u pravom smeru, a to je ka susretu sa Bogom, ka tom zagrljaju Boga i čoveka – istakao je vladika mileševski i dodao:
Foto: Eparhija mileševska
Manastir Mileševa
– Da bismo se susreli u potpunosti, u punoći, sa Hristom, sa Bogom, Koji se unizio do mere čoveka, mi nastojimo da se u potpunosti usličimo Njemu. I onda će to biti pravi susret. On sebe smanjuje do mere čoveka, a mi, radi punoće susreta i zagrljaja, nastojimo da sebe razvijemo ka veličini Božijoj. Post nam daje pravi kontekst, pravu pogodnu atmosferu da to ostvarimo – očinski poručuje vladika, čije su reči podsticaj da kroz post ne samo osnažimo svoj duhovni život, već da postanemo svedoci Božijeg plana ljubavi i mira, moleći se da Božić dočekamo u zagrljaju sa Bogom i bližnjima.
Foto: Eparhija mileševska
Vladika mileševski i predsednik Opštine Prijepolje Drago Popadić
– Gospod nas poziva da duhovno ojačamo, da se obogatimo i Carstvom nebeskim. On nam pokazuje da u svom planu, u svom konceptu, ima mesta za svakoga. Idući ka Božiću, ka tom susretu, bivamo podsticani da zagrlimo i Boga i decu Njegovu, Njegova stvorenja, a post zaista daje dobru atmosferu za ovakvo nastrojenje – rekao je arhiepiskop i mitropolit mileševski Atanasije i dodao:
– Predstoji nam da se molimo Bogu da u tom božićnom hodu što bolje sagledavamo Hristov koncept uređivanja sveta, Hristov plan, i da postanemo sadelatelji u tome planu Gospodu našem, i da taj susret sa Bogom, o Božiću, bude što intimniji, moleći se istovremeno da taj dan dočekamo u miru. Da mir zavlada u celome svetu i da i sami poradimo, koliko možemo, na uspostavljanju toga mira – poručio je vladika Atanasije.
Foto: Eparhija mileševska
Arhiepiskop i mitropolit mileševski Atanasije
Čestitku povodom početka Božićnog posta arhiepiskopu i mitropolitu Atanasiju uputio je i predsednik opštine Prijepolje, Drago Popadić, izrazivši svoju zahvalnost na duhovnim poukama i savetima koje je primio od svog episkopa.
Vladikine reči nas podsećaju da Božićni post nije samo vreme pripreme za praznik, već i prilika da u tišini srca oslušnemo Božiji poziv na zajedništvo, ljubav i mir. U svakom trenutku posta krije se mogućnost da se približimo Hristovoj veličini, preobrazimo svoje misli i dela i postanemo sudionici Božanskog plana spasenja. Taj put vodi nas ka suštinskoj radosti – susretu sa Bogom, u kojem nalazimo ne samo smisao praznika, već i života samog.
Mitropolit Atanasije sa predstavnicima opštine Pljevlja razgovarao je o projektima koji unapređuju život vernog naroda u Pljevljima i okolnim krajevima, najavljujući kulturne manifestacije koje ujedinjuju tradiciju, umetnost i zajedništvo u ovoj plemenitoj sredini.
Post nije samo uzdržavanje od hrane već i put ka duhovnoj čistoti i spasenju. U svojoj poslanici iz 1930. godine, Sveti Vladika Nikolaj Velimirović obratio se vernicima, razjašnjavajući pravila i smisao posta, ali i upozoravajući na opasnosti gordosti i formalizma.
Opaki Adrijan saznavši da su i Ipatije i Teodul postali hrišćani pod uticajem Leontija, naredi o je da ih bez poštede biju, a potom da im glave odseku.
Kako se ponašati u crkvi da bi duša zaista bila spremna za susret sa Bogom — saveti jednog od najvećih pravoslavnih duhovnika 20. veka koji i danas pomažu vernom narodu širom vaseljene.
U najmračnije doba sovjetskog progona, kada su im pretili smrt i glad, ocu Pavlu Bojku se, po svedočenju njegovog sina, takođe sveštenika, javio Sveti Nikola, a potom se pojavio tajanstveni starac koji mu je pokazao put spasenja.
U kripti svetog Nikolaja Srpskog, episkop šabački rukopoložio je dvojicu služitelja i poručio vernicima da liturgija osvećuje ne samo hram, već i svakoga ko joj sa verom pristupa.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Svetinje čuvaju vekovne recepte i savete koji jednostavne sastojke pretvaraju u prava remek-dela ukusa. Uz posvećenost, strpljenje i ljubav, svako jelo postaje priča o harmoniji prirode i vere.
Reči arhimandrita Amvrosija osvetljavaju put ka telesnom zdravlju i duhovnom miru, otkrivajući kako post i povratak prirodnim vrednostima mogu osloboditi organizam od otrova modernog života.
Stanovnici prestonice otkrivaju da li poste, kakav značaj za njih ima duhovna priprema za najradosniji hrišćanski praznik i na koji način usklađuju veru sa svakodnevnim obavezama.
U kripti svetog Nikolaja Srpskog, episkop šabački rukopoložio je dvojicu služitelja i poručio vernicima da liturgija osvećuje ne samo hram, već i svakoga ko joj sa verom pristupa.
Na liturgiji u manastiru Vaskrsenja Hristova u Kaću koju su služili dvojica arhijereja, mlada monahinja dobila ime po Justinu Ćelijskom, a vladika Irinej je sabranima otkrio šta znači istinski monaški put.
Usrdna molitva majki ima neuništivu snagu u borbi protiv zla i njena reč menja sudbinu cele porodice — otkrijte molitvu koja svakom detetu donosi zaštitu i blagoslov.