Posle učestalih žalbi veroučitelja i roditelja iz Loznice, Eparhija šabačka oglasila se saopštenjem pozivajući na sprečavanje svih oblika diskriminacije u srpskim školama, uključujući i onu kojoj su izloženi učenici koji žele da pohađaju versku nastavu.
Nije retkost da se u školskim zajednicama Srbije, iz raznih razloga, susrećemo sa pokušajima pojedinih nastavnika, učitelja, pa čak i direktora, da utiču na učenike i njihove roditelje kako bi ih odvratili od izbora verske nastave i usmerili ka alternativnom predmetu građanskog vaspitanja.
Ova praksa, koja narušava zakonske i moralne principe, retko je bila predmet javnog istupanja Srpske pravoslavne crkve. Umesto toga, Crkva je, sa duhom mira i razumevanja, pretežno tražila rešenja unutar samih školskih zajednica, nastojeći da prevaziđe ove diskriminatorne i antidemokratske postupke kroz dijalog i ljubav prema bližnjima.
shtterstock
Pravo na pohađanje verske nastave u Republici Srbiji garantovano je Ustavom Republike Srbije i Zakonom o crkvama i verskim zajednicama
Međutim, posle učestalih žalbi veroučitelja, ali i nekih roditelja iz Loznice, Eparhija šabačka oglasila se saopštenjem:
„Ono što je učinjeno u OŠ ‘Ante Bogićević’ u Loznici obavezalo je Eparhiju šabačku da zaštitu ljudskih i verskih prava svojih vernika u Loznici ovoga puta otvoreno zatraži, prvo od Školske uprave u Valjevu, kao nadležnog organa Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja“, navodi se u saopštenju Eparhije šabačke i dodaje:
„Naime, direktor OŠ ‘Ante Bogićević’, kako su episkopa šabačkog Jeroteja izvestili veroučitelji, javno i nedvosmisleno sprovodi kampanju protiv verske nastave, čak utičući na članove Saveta roditelja da pozovu sve roditelje čiji su predstavnici da njihova deca pređu na alternativni predmet građanskog vaspitanja.“
U dopisu Školskoj upravi u Valjevu ističe se:
„Pravo na pohađanje verske nastave u Republici Srbiji garantovano je Ustavom Republike Srbije i Zakonom o crkvama i verskim zajednicama, kao i da se ostvaruje shodno Zakonu o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja. Treba sprečiti svaki vid diskriminacije u srpskim školama, pa i onaj kojem su izloženi oni koji u OŠ ‘Ante Bogićević’ žele da pohađaju versku nastavu“, navodi se u saopštenju Eparhije, koja na kraju zaključuje:
„Šta je nagnalo nadležne u OŠ ‘Ante Bogićević’ da u gradu u kome 90% osnovaca pohađa versku nastavu otvoreno stanu nasuprot demokratskoj volji svojih sugrađana i njihove dece, ostaje tajna.“
SPC/Eparhija šabačka
Vladika Šabački Jerotej
U vremenu kada se istinski demokratski principi i verske slobode često nađu na ispitu, primer iz Loznice nas podseća na važnost doslednosti u poštovanju zakona i zaštiti prava svakog pojedinca. Crkva, kao duhovni oslonac naroda, ne traži sukob, već mir i pravdu, ukazujući na nepravde sa verom da će istina pronaći svoj put.
Jer, kako nas Hristovo Jevanđelje uči, tamo gde nema pravde, nema ni ljubavi, a gde nema ljubavi, nema ni mira. Zato je neophodno da, u duhu istinskog dijaloga i poštovanja prava, svaka školska zajednica postane mesto gde deca slobodno biraju put svojih uverenja, a odrasli odgovorno čuvaju svetlost pravde i istine.
Nedavna dešavanja u Trsteniku potvrđuju da problemi u vezi sa pravom na slobodan izbor učenika i dalje traju, uprkos upozorenjima SPC i naporima državnih organa da se spreči neprihvatljivo ponašanje predstavnika nekih školskih ustanova.
Posle ivanjdanske liturgije u Hramu Vaznesenja Gospodnjeg u Crnoj Bari, episkop Jerotej je svojom besedom i darivanjem Biblija za decu preneo poruku nade i vere, u trenutku kada je Srbima sa Kosmeta svaka podrška neprocenjiva.
Mi od omladine danas mnogo tražimo, a nismo im rekli šta treba, a šta ne treba da rade. Kad dete upoznate da taj internet, da ta moda, da ti trendovi, mogu bolest u njemu da razviju, dete bi to trebalo da prihvati, kaže iguman Manastira Podmaine.
Koledž u Melburnu, koji je osnovala Metodistička crkva, suočava se s osudama zbog zabrane hrišćanskih obeležja uz obrazloženje da "narušavaju ugled" škole, dok su simboli subkultura i LGBT motiva i dalje dozvoljeni.
Na molitvenom pomenu za 3.267 nevino stradalih Srba iz Srednjeg Podrinja i Birča, patrijarh je poslao snažnu poruku o praštanju, jedinstvu i pobedi dobra nad zlom
Izjava dolazi kao odgovor na javni apel ukrajinskog ambasadora u Bukureštu, Igora Prokopčuka, koji je zatražio da Rumunija zvanično prizna raskolničku Pravoslavnu crkvu Ukrajine.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
U kripti svetog Nikolaja Srpskog, episkop šabački rukopoložio je dvojicu služitelja i poručio vernicima da liturgija osvećuje ne samo hram, već i svakoga ko joj sa verom pristupa.
Odluka direktorke osnovne škole "Anta Bogićević" da spreči sveštenike da na Savindan osveštaju slavske darove izazvala je buru u javnosti, a akademik Božić u emotivnom pismu poziva na buđenje i odbranu duhovnih vrednosti.
Odluka direktorke Osnovne škole „Anta Bogićević“ da onemogući verski obred na dan školske slave izazvala je buru nezadovoljstva u Loznici i glasnu reakciju Eparhije šabačke.
Na praznik Vavedenja Presvete Bogorodice, vladika šabački Jerotej služio je liturgiju u svetinji staroj više od sedam vekova, čija istorija objedinjuje podvige svetitelja, iskušenja pod turskom vlašću i neprolaznu duhovnu snagu.
Na molitvenom pomenu za 3.267 nevino stradalih Srba iz Srednjeg Podrinja i Birča, patrijarh je poslao snažnu poruku o praštanju, jedinstvu i pobedi dobra nad zlom
Na godišnjem pomenu blaženopočivšem patrijarhu Vikentiju, vernici su se prisetili njegovog teškog života, mudrog vođstva u komunističkim vremenima i nerazjašnjene smrti, koja je ostala tiha tajna srpske crkvene istorije.
Na liturgiji treće nedelje po Duhovima, đakon Milutin Lekić primio je čin prezvitera pred vernicima koji su sa oduševljenjem dočekali ovog mladog pastira i reči utehe mitropolita Justina o Božijoj brizi za sve ljude.
U hramu Uspenja Presvete Bogorodice patrijarh sa arhijerejima u subotu 5. jula služi liturgiju i pomen za hiljade nevino postradalih Srba iz Birča i Srednjeg Podrinja.
Najveća odgovornost, kako se navodi, leži na grčkom Ministarstvu prosvete i veroispovesti, ali i na Generalnom sekretarijatu za verska pitanja.Manastir Svete Katarine.
U Ukrajini od 2018. godine postoji i delimično priznata Pravoslavna crkva Ukrajine, čiju autokefalnost priznaju Vaseljenska patrijaršija Carigrada, Aleksandrijska patrijaršija, Kiparska crkva i Grčka crkva.
Otkrijte kako monasi pripremaju sardine plaki – jednostavno jelo iz rerne sa paradajz sosom, koje daje snagu za dug dan molitve i rada, a donosi mir svakome ko ga jede sa zahvalnošću.