Posle učestalih žalbi veroučitelja i roditelja iz Loznice, Eparhija šabačka oglasila se saopštenjem pozivajući na sprečavanje svih oblika diskriminacije u srpskim školama, uključujući i onu kojoj su izloženi učenici koji žele da pohađaju versku nastavu.
Nije retkost da se u školskim zajednicama Srbije, iz raznih razloga, susrećemo sa pokušajima pojedinih nastavnika, učitelja, pa čak i direktora, da utiču na učenike i njihove roditelje kako bi ih odvratili od izbora verske nastave i usmerili ka alternativnom predmetu građanskog vaspitanja.
Ova praksa, koja narušava zakonske i moralne principe, retko je bila predmet javnog istupanja Srpske pravoslavne crkve. Umesto toga, Crkva je, sa duhom mira i razumevanja, pretežno tražila rešenja unutar samih školskih zajednica, nastojeći da prevaziđe ove diskriminatorne i antidemokratske postupke kroz dijalog i ljubav prema bližnjima.
shtterstock
Pravo na pohađanje verske nastave u Republici Srbiji garantovano je Ustavom Republike Srbije i Zakonom o crkvama i verskim zajednicama
Međutim, posle učestalih žalbi veroučitelja, ali i nekih roditelja iz Loznice, Eparhija šabačka oglasila se saopštenjem:
„Ono što je učinjeno u OŠ ‘Ante Bogićević’ u Loznici obavezalo je Eparhiju šabačku da zaštitu ljudskih i verskih prava svojih vernika u Loznici ovoga puta otvoreno zatraži, prvo od Školske uprave u Valjevu, kao nadležnog organa Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja“, navodi se u saopštenju Eparhije šabačke i dodaje:
„Naime, direktor OŠ ‘Ante Bogićević’, kako su episkopa šabačkog Jeroteja izvestili veroučitelji, javno i nedvosmisleno sprovodi kampanju protiv verske nastave, čak utičući na članove Saveta roditelja da pozovu sve roditelje čiji su predstavnici da njihova deca pređu na alternativni predmet građanskog vaspitanja.“
U dopisu Školskoj upravi u Valjevu ističe se:
„Pravo na pohađanje verske nastave u Republici Srbiji garantovano je Ustavom Republike Srbije i Zakonom o crkvama i verskim zajednicama, kao i da se ostvaruje shodno Zakonu o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja. Treba sprečiti svaki vid diskriminacije u srpskim školama, pa i onaj kojem su izloženi oni koji u OŠ ‘Ante Bogićević’ žele da pohađaju versku nastavu“, navodi se u saopštenju Eparhije, koja na kraju zaključuje:
„Šta je nagnalo nadležne u OŠ ‘Ante Bogićević’ da u gradu u kome 90% osnovaca pohađa versku nastavu otvoreno stanu nasuprot demokratskoj volji svojih sugrađana i njihove dece, ostaje tajna.“
SPC/Eparhija šabačka
Vladika Šabački Jerotej
U vremenu kada se istinski demokratski principi i verske slobode često nađu na ispitu, primer iz Loznice nas podseća na važnost doslednosti u poštovanju zakona i zaštiti prava svakog pojedinca. Crkva, kao duhovni oslonac naroda, ne traži sukob, već mir i pravdu, ukazujući na nepravde sa verom da će istina pronaći svoj put.
Jer, kako nas Hristovo Jevanđelje uči, tamo gde nema pravde, nema ni ljubavi, a gde nema ljubavi, nema ni mira. Zato je neophodno da, u duhu istinskog dijaloga i poštovanja prava, svaka školska zajednica postane mesto gde deca slobodno biraju put svojih uverenja, a odrasli odgovorno čuvaju svetlost pravde i istine.
Nedavna dešavanja u Trsteniku potvrđuju da problemi u vezi sa pravom na slobodan izbor učenika i dalje traju, uprkos upozorenjima SPC i naporima državnih organa da se spreči neprihvatljivo ponašanje predstavnika nekih školskih ustanova.
Posle ivanjdanske liturgije u Hramu Vaznesenja Gospodnjeg u Crnoj Bari, episkop Jerotej je svojom besedom i darivanjem Biblija za decu preneo poruku nade i vere, u trenutku kada je Srbima sa Kosmeta svaka podrška neprocenjiva.
Mi od omladine danas mnogo tražimo, a nismo im rekli šta treba, a šta ne treba da rade. Kad dete upoznate da taj internet, da ta moda, da ti trendovi, mogu bolest u njemu da razviju, dete bi to trebalo da prihvati, kaže iguman Manastira Podmaine.
Koledž u Melburnu, koji je osnovala Metodistička crkva, suočava se s osudama zbog zabrane hrišćanskih obeležja uz obrazloženje da "narušavaju ugled" škole, dok su simboli subkultura i LGBT motiva i dalje dozvoljeni.
Od trenutka krštenja pa sve do poslednjeg dana, reči Simvola vere prate čoveka na njegovom duhovnom putu, podsećajući ga na najdublje istine vere i obećanje večnog života u Carstvu nebeskom.
Opaki Adrijan saznavši da su i Ipatije i Teodul postali hrišćani pod uticajem Leontija, naredi o je da ih bez poštede biju, a potom da im glave odseku.
Kako se ponašati u crkvi da bi duša zaista bila spremna za susret sa Bogom — saveti jednog od najvećih pravoslavnih duhovnika 20. veka koji i danas pomažu vernom narodu širom vaseljene.
U najmračnije doba sovjetskog progona, kada su im pretili smrt i glad, ocu Pavlu Bojku se, po svedočenju njegovog sina, takođe sveštenika, javio Sveti Nikola, a potom se pojavio tajanstveni starac koji mu je pokazao put spasenja.
U kripti svetog Nikolaja Srpskog, episkop šabački rukopoložio je dvojicu služitelja i poručio vernicima da liturgija osvećuje ne samo hram, već i svakoga ko joj sa verom pristupa.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
U kripti svetog Nikolaja Srpskog, episkop šabački rukopoložio je dvojicu služitelja i poručio vernicima da liturgija osvećuje ne samo hram, već i svakoga ko joj sa verom pristupa.
Odluka direktorke osnovne škole "Anta Bogićević" da spreči sveštenike da na Savindan osveštaju slavske darove izazvala je buru u javnosti, a akademik Božić u emotivnom pismu poziva na buđenje i odbranu duhovnih vrednosti.
Odluka direktorke Osnovne škole „Anta Bogićević“ da onemogući verski obred na dan školske slave izazvala je buru nezadovoljstva u Loznici i glasnu reakciju Eparhije šabačke.
Na praznik Vavedenja Presvete Bogorodice, vladika šabački Jerotej služio je liturgiju u svetinji staroj više od sedam vekova, čija istorija objedinjuje podvige svetitelja, iskušenja pod turskom vlašću i neprolaznu duhovnu snagu.
U kripti svetog Nikolaja Srpskog, episkop šabački rukopoložio je dvojicu služitelja i poručio vernicima da liturgija osvećuje ne samo hram, već i svakoga ko joj sa verom pristupa.
Na liturgiji u manastiru Vaskrsenja Hristova u Kaću koju su služili dvojica arhijereja, mlada monahinja dobila ime po Justinu Ćelijskom, a vladika Irinej je sabranima otkrio šta znači istinski monaški put.
Usrdna molitva majki ima neuništivu snagu u borbi protiv zla i njena reč menja sudbinu cele porodice — otkrijte molitvu koja svakom detetu donosi zaštitu i blagoslov.