Na praznik Svetog apostola Andreja Prvozvanog, mitropolit žički Justin dodelio je igumanu Germanu naprsni krst, simbol jednog od najviših monaških činova u pravoslavlju, ističući krstovaskrsni put i veličinu žrtve u služenju Gospodu.
U manastiru Rača, na ovaj veliki praznik Svetog apostola Andreja Prvozvanog, služena je sveta liturgija, tokom koje je protosinđel German (Avakumović) uznesen u čin arhimandrita. Ovaj čin dodelio mu je mitropolit žički Justin uz sasluženje brojnog sveštenstva i sveštenomonaštva, dok je verni narod ispunio hram molitvom i radošću.
Foto: SPC / Eparhija žička
Vladika justin i iguman Rače, arhimandrit German
U svojoj besedi, mitropolit Justin podsetio je na život i podvig Svetog apostola Andreja, koji je ceo svoj život posvetio služenju Hristu, rekavši:
- Sveti apostol Andrej još od mladosti je razmišljao o večnom životu i spasenju, tražeći kako da stigne do samog Gospoda. Njegov život nas uči da moramo proći krstovaskrsni put.
Tokom malog vhoda, mitropolit je svečano rukoproizveo protosinđela Germana u čin arhimandrita, darujući mu naprsni krst kao simbol duhovnog autoriteta.
- Sa velikom radošću ispunjavam odluku Svetog Arhijerejskog Sinoda i odlikujem igumana Germana ovim visokim činom - istakao je vladika Justin.
Foto: SPC / Eparhija žička
Liturgija u hramu manastira Rača
Čin arhimandrita jedno je od najviših monaških zvanja u pravoslavnoj crkvi. Njime se odlikuju igumani koji su pokazali izuzetan trud u upravljanju manastirima i ispunjavanju duhovnih zadataka, postajući duhovni pastiri šire zajednice, dok svojim monaškim životom služe kao uzor vernicima.
U znak blagodarnosti Gospodu i svome arhijereju, novopostavljeni arhimandrit German darovao je mitropolitu Justinu kopiju čuvenog Miroslavljevog jevanđelja, podsećajući na istorijsku ulogu manastira Rača u očuvanju ove dragocene rukopisne baštine tokom Drugog svetskog rata.
Ovaj blagosloveni dan sabrao je u manastiru Rača brojne verne, koji su došli da zajedno sa igumanom Germanom liturgijski proslave njegovu krsnu slavu, čestitaju mu i zahvale Gospodu na duhovnim darovima koji su obogatili manastir i celu Eparhiju žičku.
Posle arhijerejske liturgije, mitropolit žički Justin je u nadahnutoj besedi vernicima pružio uvide u hrabrost i poruku Svetog Stefana o praštanju i ljubavi.
Tokom proslave u zadužbini Nemanjića, mitropolit žički Justin služio je svetu arhijerejsku liturgiju. Ovaj svečani trenutak u sebi nosi poruku o duhovnoj povezanosti i značaju zajedništva među ljudima, ističući važnost vere u svakodnevnom životu.
U hramu Svetog Georgija u Užicu, gde je vera stub zajedništva, uz arhijerejsku liturgiju, svečano rukopoloženje i praznični ručak, sabrano je preko hiljadu vernika u duhu ljubavi i zahvalnosti prema precima.
Originalni primerak Miroslavljevog jevanđelja, urađenog na pergamentu, čuva se u Narodnom muzeju u Beogradu, a 166. list u Nacionalnoj biblioteci u Sankt Peterburgu.
Uz blagoslov vladike Atanasija, u jednom od najvažnijih manastira Srpske crkve, sveštenici Eparhije su, u sabornosti, pristupili Svetoj tajni ispovesti i pokajanja, nakon čega je usledila trpeza ljubavi.
Sveća je simbol svetlosti Hristove. On je rekao: "Ja sam svetlost svetu". Ta svetlost treba da nas podseti na svetlost kojom Hristos obasjava duše preminulih, kaže sveštenik.
Situacija je sada pod kontrolom u većini gradova i opština Republike Srpske. Ukinute su vanredne mere i u gotovo svim opštinama situacija se normalizuje.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Bratstvo ove nemanjićke svetinje tvrdi da mitropolit žički pokušava da komercijalizuje manastir, dok mitropolit Justin ističe da postupa u skladu sa crkvenim pravilima. Vernici sa zabrinutošću prate razvoj situacije.
Hram posvećen Vaskrsenju Hristovom, skromnih dimenzija, podiže u Koštunićima zahvaljujući ljubavi i verovanju jedne porodice, dok će meštani iz svih krajeva sveta dolaziti da slave najveći dan u hrišćanstvu.
Uz blagoslov vladike Atanasija, u jednom od najvažnijih manastira Srpske crkve, sveštenici Eparhije su, u sabornosti, pristupili Svetoj tajni ispovesti i pokajanja, nakon čega je usledila trpeza ljubavi.
Poglavar Srpske pravoslavne crkve otputovao u Jerusalim, gde će se moliti na mestu Hristovog Vaskrsenja, služiti svetu liturgiju i razgovarati sa jednim od najuglednijih pravoslavnih patrijaraha.
U besedi prepunoj duhovne mudrosti, patrijarh srpski pozvao vernike da otvore srca za Hrista, jer bez žive vere i duhovnog podviga nema istinskog preobražaja duše.
U zemlji u kojoj su vekovima zajedno živeli Srbi, Bošnjaci i Hrvati, episkop bihaćko-petrovački upućuje snažan apel za mir i međusobno poštovanje, podsećajući da su prošlost i budućnost svih naroda neraskidivo povezane.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Pod maskom pobožnosti krije se obmana – dvojica samozvanaca, bez blagoslova i kanonskog priznanja, obavljaju bogosluženja i zbunjuju vernike. Mitropolija nemačka Grčke pravoslavne crkve upozorava: čuvajte se onih koji nisu deo kanonskih pravoslavnih crkava.
U zemlji u kojoj su vekovima zajedno živeli Srbi, Bošnjaci i Hrvati, episkop bihaćko-petrovački upućuje snažan apel za mir i međusobno poštovanje, podsećajući da su prošlost i budućnost svih naroda neraskidivo povezane.