Na praznik Svetog apostola Andreja Prvozvanog, mitropolit žički Justin dodelio je igumanu Germanu naprsni krst, simbol jednog od najviših monaških činova u pravoslavlju, ističući krstovaskrsni put i veličinu žrtve u služenju Gospodu.
U manastiru Rača, na ovaj veliki praznik Svetog apostola Andreja Prvozvanog, služena je sveta liturgija, tokom koje je protosinđel German (Avakumović) uznesen u čin arhimandrita. Ovaj čin dodelio mu je mitropolit žički Justin uz sasluženje brojnog sveštenstva i sveštenomonaštva, dok je verni narod ispunio hram molitvom i radošću.
Foto: SPC / Eparhija žička
Vladika justin i iguman Rače, arhimandrit German
U svojoj besedi, mitropolit Justin podsetio je na život i podvig Svetog apostola Andreja, koji je ceo svoj život posvetio služenju Hristu, rekavši:
- Sveti apostol Andrej još od mladosti je razmišljao o večnom životu i spasenju, tražeći kako da stigne do samog Gospoda. Njegov život nas uči da moramo proći krstovaskrsni put.
Tokom malog vhoda, mitropolit je svečano rukoproizveo protosinđela Germana u čin arhimandrita, darujući mu naprsni krst kao simbol duhovnog autoriteta.
- Sa velikom radošću ispunjavam odluku Svetog Arhijerejskog Sinoda i odlikujem igumana Germana ovim visokim činom - istakao je vladika Justin.
Foto: SPC / Eparhija žička
Liturgija u hramu manastira Rača
Čin arhimandrita jedno je od najviših monaških zvanja u pravoslavnoj crkvi. Njime se odlikuju igumani koji su pokazali izuzetan trud u upravljanju manastirima i ispunjavanju duhovnih zadataka, postajući duhovni pastiri šire zajednice, dok svojim monaškim životom služe kao uzor vernicima.
U znak blagodarnosti Gospodu i svome arhijereju, novopostavljeni arhimandrit German darovao je mitropolitu Justinu kopiju čuvenog Miroslavljevog jevanđelja, podsećajući na istorijsku ulogu manastira Rača u očuvanju ove dragocene rukopisne baštine tokom Drugog svetskog rata.
Ovaj blagosloveni dan sabrao je u manastiru Rača brojne verne, koji su došli da zajedno sa igumanom Germanom liturgijski proslave njegovu krsnu slavu, čestitaju mu i zahvale Gospodu na duhovnim darovima koji su obogatili manastir i celu Eparhiju žičku.
Posle arhijerejske liturgije, mitropolit žički Justin je u nadahnutoj besedi vernicima pružio uvide u hrabrost i poruku Svetog Stefana o praštanju i ljubavi.
Tokom proslave u zadužbini Nemanjića, mitropolit žički Justin služio je svetu arhijerejsku liturgiju. Ovaj svečani trenutak u sebi nosi poruku o duhovnoj povezanosti i značaju zajedništva među ljudima, ističući važnost vere u svakodnevnom životu.
U hramu Svetog Georgija u Užicu, gde je vera stub zajedništva, uz arhijerejsku liturgiju, svečano rukopoloženje i praznični ručak, sabrano je preko hiljadu vernika u duhu ljubavi i zahvalnosti prema precima.
Originalni primerak Miroslavljevog jevanđelja, urađenog na pergamentu, čuva se u Narodnom muzeju u Beogradu, a 166. list u Nacionalnoj biblioteci u Sankt Peterburgu.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Jednostavna, mirisna poslastica koju je mati Atanasija iz manastira Rukumija godinama čuvala – spoj molitve, vina i meda koji daje posebnu radost postu.
Od trenutka krštenja pa sve do poslednjeg dana, reči Simvola vere prate čoveka na njegovom duhovnom putu, podsećajući ga na najdublje istine vere i obećanje večnog života u Carstvu nebeskom.
Opaki Adrijan saznavši da su i Ipatije i Teodul postali hrišćani pod uticajem Leontija, naredi o je da ih bez poštede biju, a potom da im glave odseku.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Mitropolit žički služio je liturgiju u hramu Svetog cara Konstantina i carice Jelene u Ivanjici, koju vernici neće zaboraviti – uz snažnu poruku o veri koja ne posustaje i o Krstu koji i danas pobeđuje svakog neprijatelja.
Na slavi manastira Blagoveštenje na „srpskoj Svetoj gori”, mitropolit žički Justin služio je liturgiju pred mnoštvom sveštenika, monahinja i vernika, dok su pojanje i trpeza ljubavi stvorili atmosferu nebeske radosti na zemlji.
U hramu Svetog velikomučenika Georgija, u četvrtu nedelju Velikog posta, mitropolit žički Justin rukopoložio je đakona Dušana Arsenijevića u čin prezvitera, darujući Crkvi novog pastira.
Bratstvo ove nemanjićke svetinje tvrdi da mitropolit žički pokušava da komercijalizuje manastir, dok mitropolit Justin ističe da postupa u skladu sa crkvenim pravilima. Vernici sa zabrinutošću prate razvoj situacije.
U kripti svetog Nikolaja Srpskog, episkop šabački rukopoložio je dvojicu služitelja i poručio vernicima da liturgija osvećuje ne samo hram, već i svakoga ko joj sa verom pristupa.
Na liturgiji u manastiru Vaskrsenja Hristova u Kaću koju su služili dvojica arhijereja, mlada monahinja dobila ime po Justinu Ćelijskom, a vladika Irinej je sabranima otkrio šta znači istinski monaški put.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
U najmračnije doba sovjetskog progona, kada su im pretili smrt i glad, ocu Pavlu Bojku se, po svedočenju njegovog sina, takođe sveštenika, javio Sveti Nikola, a potom se pojavio tajanstveni starac koji mu je pokazao put spasenja.
Na liturgiji u manastiru Vaskrsenja Hristova u Kaću koju su služili dvojica arhijereja, mlada monahinja dobila ime po Justinu Ćelijskom, a vladika Irinej je sabranima otkrio šta znači istinski monaški put.