Bratstvo ove nemanjićke svetinje tvrdi da mitropolit žički pokušava da komercijalizuje manastir, dok mitropolit Justin ističe da postupa u skladu sa crkvenim pravilima. Vernici sa zabrinutošću prate razvoj situacije.
Manastir Studenica, jedan od najznačajnijih duhovnih i istorijskih centara Srpske pravoslavne crkve, postao je poprište nesuglasica između bratstva manastira i nadležnog arhijereja, mitropolita žičkog Justina. U javnosti su se pojavila suprotstavljena saopštenja koja osvetljavaju dve različite vizije budućnosti ove svetinje.
Stav bratstva Manastira Studenice
Prema saopštenju koje su monasi Studenice objavili na sajtu studenicainfo.rs, sukob je nastao zbog, kako tvrde, „nastojanja mitropolita žičkog Justina da komercijalizuje Studenicu.
Printscreen/Youtube/ BalkanTrip TV
Monasi Studenice
„Nakon neuspelog nasrtaja na Žiču, bahati vladika zbog želje za profitom sprovodi progon u Studenici. Mitropolit žički Justin je u želji da Studenicu pretvori u profitni centar nametao svog sekretara o. Damjana za igumana“, navodi se u saopštenju, u kojem bratstvo manastira ističe da ne može prihvatiti ovakve promene jer veruje da bi one ugrozile duhovnu misiju manastira.
Monasi takođe naglašavaju da je više od 1.400 vernika uputilo molbu mitropolitu Justinu da obustavi, kako navode, „progon bratstva“ i da im omogući da ostanu na okupu i nastave svoj monaški život u Studenici. U svom obraćanju ističu da su decenijama služili u ovoj svetinji, značajno unapredili manastirsku imovinu i uvek bili posvećeni dočeku vernika i poklonika. Bratstvo smatra da su postupci mitropolita nepravedni i apeluje na njega da prestane sa pritiscima i zastrašivanjem monaha.
Odgovor vladije žičkog Justina
S druge strane, mitropolit žički Justin u svom saopštenju odbacuje optužbe i ističe da je njegovo delovanje u skladu sa kanonskim poretkom Srpske pravoslavne crkve. On naglašava da je upravljanje eparhijom vekovima potvrđena nadležnost episkopa i dodaje:
SPC / Eparhija žička
Vladika žički Justin
„Osnovna obaveza i zavet monaha jeste poslušnost, hvaljena iznad svih drugih vrlina i zaveta. Uloga laika je takođe precizirana svetotajinskim i kanonskim iskustvom Crkve, ali od vremena komunizma do danas nisu retki slučajevi da se različitim pokretima i peticijama mišljenja pojedinaca i od njih instruisanih grupa (često dezinformisanih i zloupotrebljenih) teže nametnuti iznad autentičnog uha Crkve“, navodi mitropolit Justin.
On dodaje da je broj monaha u Studenici opao sa 28 na 8 u poslednje dve decenije, te da je njegova odluka da bratstvo pojača sa još šestoricom monaha donesena u skladu sa Ustavom i uredbama SPC. Takođe, ističe da bratstvo nije bilo voljno da prihvati nove monahe, čime se, prema njegovim rečima, narušava crkveni poredak.
Printscreen/Youtube/ BalkanTrip TV
Porta manastira Studenica
„Neprimereni nazivi kojima se oslovljava jedan episkop SPC svedoče o duhu anticrkvenih komunističkih vremena, koji opstaje u pojedincima“, navodi mitropolit i apeluje na mir i jedinstvo u Crkvi, naglašavajući da manastiri, naročito u vremenu duhovne krize, moraju ostati svetionici vere. On poziva vernike da ne podržavaju pokušaje unošenja razdora i politizacije crkvenih pitanja.
Budućnost Studenice
Ovaj sukob unutar manastira Studenice odražava dublja pitanja upravljanja i odnosa unutar Srpske pravoslavne crkve. S jedne strane, monaško bratstvo izražava zabrinutost zbog mogućih promena koje bi, po njihovom mišljenju, narušile duhovnu misiju manastira. S druge strane, mitropolit žički Justin tvrdi da postupa u skladu sa crkvenim pravilima i potrebama eparhije.
Kako će se situacija razvijati, ostaje da se vidi. U međuvremenu, vernici i javnost sa pažnjom prate rasplet ovog nesvakidašnjeg spora, nadajući se da će rešenje biti pronađeno u duhu hrišćanske ljubavi i jedinstva.
Episkop novobrdski i vikar patrijarha Porfirija osvetljava duboke teološke i simboličke dimenzije Hristovog rođenja, govori o značaju porodičnih vrednosti, jedinstvu Crkve i miru među ljudima, naglašavajući važnost praštanja, ljubavi i borbe protiv zla u nama samima.
Petrova crkva kod Novog Pazara, najstarija bogomolja u Srbiji, bila je svedok krštenja Rastka Nemanjića, odricanja Stefana Nemanje od prestola i mnogih ključnih događaja srpske prošlosti.
Hram posvećen Vaskrsenju Hristovom, skromnih dimenzija, podiže u Koštunićima zahvaljujući ljubavi i verovanju jedne porodice, dok će meštani iz svih krajeva sveta dolaziti da slave najveći dan u hrišćanstvu.
Bratstvo ove nemanjićke svetinje tvrdi da mitropolit žički pokušava da komercijalizuje manastir, dok mitropolit Justin ističe da postupa u skladu sa crkvenim pravilima. Vernici sa zabrinutošću prate razvoj situacije.
Iguman manastira Ribnica objašnjava kroz konkretne primere da li iza nečijih problema stoji bolest ili delovanje zlih sila, daje duhovne savete i ukazuje na molitveni put koji otkriva pravu prirodu patnje.
Pitanje koje nije jasno mnogima tiče se načina na koji se tradicija proslavljanja kućnog sveca prenosi na ženske članove porodice, posebno u slučajevima kada žena dolazi u novu porodicu, nakon braka.
Na današnji praznik, prisećamo se svedočanstava o događaju koji se odigrao pred ikonom Svetog velikomučenika Dimitrija u Solunu. Ovaj neobični susret sa svetiteljem, u trenutku kada su sile protiv pravoslavlja bile brojčano nadmoćnije, postao je simbol borbe za slobodu, veru i opstanak srpskog naroda.
Tokom proslave u zadužbini Nemanjića, mitropolit žički Justin služio je svetu arhijerejsku liturgiju. Ovaj svečani trenutak u sebi nosi poruku o duhovnoj povezanosti i značaju zajedništva među ljudima, ističući važnost vere u svakodnevnom životu.
Kroz rad Zadužbine Sime Igumanova, 87 učenika i studenata dobilo je finansijsku i duhovnu podršku, pokazujući da svetosavsko obrazovanje ostaje stub budućnosti srpskog naroda.
Dok se joga u savremenom društvu promoviše kao način postizanja fizičkog i mentalnog balansa, episkop zvorničko-tuzlanski otvoreno govori o rizicima koje ova praksa nosi za pravoslavne vernike i poziva na očuvanje svetosavske vere.
Na svetoj liturgiji na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu, poglavar Srpske pravoslavne crkve pozvao na život po uzoru na svetitelje, ističući da je bogoslovlje više od nauke – to je poziv na duhovnu preobrazbu i savršenstvo.
Otac Natal Santonosito (61) paroh crkve San Cesarea, jugoistočno od Rima, bio je pod istragom nakon što je postavio nekoliko video snimaka na internetu u kojima je rekao da papa Franja nikada nije bio papa.
Gotovo dva dana nakon što je poglavar Kiparske pravoslavne crkve završio svoj ovozemaljski put, njegovo telo zadržalo je vitalnost, prirodnu boju i temperaturu, a videozapis ovog neobičnog fenomena širi se svetom kao znak Božje prisutnosti.
S obzirom na činjenicu da je ovaj pozdrav u fazi obnove, mnogi se nalaze u dilemi da li na njega, posebno ako se otpozdravlja starijim ili nepoznatim ljudima, kao i sveštenim licima, treba odgovoriti sa "Bog Ti pomogao" ili sa "Bog VAM pomogao".
Najviša sudska instanca Grčke odbacila je žalbu sveštenika i potvrdila kaznu od četiri meseca zatvora zbog sek*ualnog uznemiravanja vernice tokom ispovesti, uz napomenu da su njegovi postupci grubo narušili njeno dostojanstvo i poverenje.
Dok se joga u savremenom društvu promoviše kao način postizanja fizičkog i mentalnog balansa, episkop zvorničko-tuzlanski otvoreno govori o rizicima koje ova praksa nosi za pravoslavne vernike i poziva na očuvanje svetosavske vere.