Bratstvo ove nemanjićke svetinje tvrdi da mitropolit žički pokušava da komercijalizuje manastir, dok mitropolit Justin ističe da postupa u skladu sa crkvenim pravilima. Vernici sa zabrinutošću prate razvoj situacije.
Manastir Studenica, jedan od najznačajnijih duhovnih i istorijskih centara Srpske pravoslavne crkve, postao je poprište nesuglasica između bratstva manastira i nadležnog arhijereja, mitropolita žičkog Justina. U javnosti su se pojavila suprotstavljena saopštenja koja osvetljavaju dve različite vizije budućnosti ove svetinje.
Stav bratstva Manastira Studenice
Prema saopštenju koje su monasi Studenice objavili na sajtu studenicainfo.rs, sukob je nastao zbog, kako tvrde, „nastojanja mitropolita žičkog Justina da komercijalizuje Studenicu.
Printscreen/Youtube/ BalkanTrip TV
Monasi Studenice
„Nakon neuspelog nasrtaja na Žiču, bahati vladika zbog želje za profitom sprovodi progon u Studenici. Mitropolit žički Justin je u želji da Studenicu pretvori u profitni centar nametao svog sekretara o. Damjana za igumana“, navodi se u saopštenju, u kojem bratstvo manastira ističe da ne može prihvatiti ovakve promene jer veruje da bi one ugrozile duhovnu misiju manastira.
Monasi takođe naglašavaju da je više od 1.400 vernika uputilo molbu mitropolitu Justinu da obustavi, kako navode, „progon bratstva“ i da im omogući da ostanu na okupu i nastave svoj monaški život u Studenici. U svom obraćanju ističu da su decenijama služili u ovoj svetinji, značajno unapredili manastirsku imovinu i uvek bili posvećeni dočeku vernika i poklonika. Bratstvo smatra da su postupci mitropolita nepravedni i apeluje na njega da prestane sa pritiscima i zastrašivanjem monaha.
Odgovor vladije žičkog Justina
S druge strane, mitropolit žički Justin u svom saopštenju odbacuje optužbe i ističe da je njegovo delovanje u skladu sa kanonskim poretkom Srpske pravoslavne crkve. On naglašava da je upravljanje eparhijom vekovima potvrđena nadležnost episkopa i dodaje:
SPC / Eparhija žička
Vladika žički Justin
„Osnovna obaveza i zavet monaha jeste poslušnost, hvaljena iznad svih drugih vrlina i zaveta. Uloga laika je takođe precizirana svetotajinskim i kanonskim iskustvom Crkve, ali od vremena komunizma do danas nisu retki slučajevi da se različitim pokretima i peticijama mišljenja pojedinaca i od njih instruisanih grupa (često dezinformisanih i zloupotrebljenih) teže nametnuti iznad autentičnog uha Crkve“, navodi mitropolit Justin.
On dodaje da je broj monaha u Studenici opao sa 28 na 8 u poslednje dve decenije, te da je njegova odluka da bratstvo pojača sa još šestoricom monaha donesena u skladu sa Ustavom i uredbama SPC. Takođe, ističe da bratstvo nije bilo voljno da prihvati nove monahe, čime se, prema njegovim rečima, narušava crkveni poredak.
Printscreen/Youtube/ BalkanTrip TV
Porta manastira Studenica
„Neprimereni nazivi kojima se oslovljava jedan episkop SPC svedoče o duhu anticrkvenih komunističkih vremena, koji opstaje u pojedincima“, navodi mitropolit i apeluje na mir i jedinstvo u Crkvi, naglašavajući da manastiri, naročito u vremenu duhovne krize, moraju ostati svetionici vere. On poziva vernike da ne podržavaju pokušaje unošenja razdora i politizacije crkvenih pitanja.
Budućnost Studenice
Ovaj sukob unutar manastira Studenice odražava dublja pitanja upravljanja i odnosa unutar Srpske pravoslavne crkve. S jedne strane, monaško bratstvo izražava zabrinutost zbog mogućih promena koje bi, po njihovom mišljenju, narušile duhovnu misiju manastira. S druge strane, mitropolit žički Justin tvrdi da postupa u skladu sa crkvenim pravilima i potrebama eparhije.
Kako će se situacija razvijati, ostaje da se vidi. U međuvremenu, vernici i javnost sa pažnjom prate rasplet ovog nesvakidašnjeg spora, nadajući se da će rešenje biti pronađeno u duhu hrišćanske ljubavi i jedinstva.
Episkop novobrdski i vikar patrijarha Porfirija osvetljava duboke teološke i simboličke dimenzije Hristovog rođenja, govori o značaju porodičnih vrednosti, jedinstvu Crkve i miru među ljudima, naglašavajući važnost praštanja, ljubavi i borbe protiv zla u nama samima.
Petrova crkva kod Novog Pazara, najstarija bogomolja u Srbiji, bila je svedok krštenja Rastka Nemanjića, odricanja Stefana Nemanje od prestola i mnogih ključnih događaja srpske prošlosti.
Hram posvećen Vaskrsenju Hristovom, skromnih dimenzija, podiže u Koštunićima zahvaljujući ljubavi i verovanju jedne porodice, dok će meštani iz svih krajeva sveta dolaziti da slave najveći dan u hrišćanstvu.
Uoči praznika Vratnjanske ikone Presvete Bogorodice Domostrojiteljnice, mitropolit Ilarion zamonašio je novu sestru ove svetinje, a prazničnu radost upotpunile su duhovne pesme, molitve i velika dobročinstva.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Kritike na račun mitropolita žičkog sve su oštrije – u novom saopštenju se navodi da njegova samovoljna odluka ugrožava duhovnu misiju manastira, uz podsećanje na slične postupke vladike u prošlosti.
Tokom proslave u zadužbini Nemanjića, mitropolit žički Justin služio je svetu arhijerejsku liturgiju. Ovaj svečani trenutak u sebi nosi poruku o duhovnoj povezanosti i značaju zajedništva među ljudima, ističući važnost vere u svakodnevnom životu.
Uoči praznika Vratnjanske ikone Presvete Bogorodice Domostrojiteljnice, mitropolit Ilarion zamonašio je novu sestru ove svetinje, a prazničnu radost upotpunile su duhovne pesme, molitve i velika dobročinstva.
Na saboru u Bilješevu kod Kaknja mitropoliti i verni narod iz svih krajeva sveta otkrivaju neispričane priče o hrabrosti i neuništivoj veri sveštenomučenika koji su izabrali večni život, ostavljajući neizbrisiv trag u duhovnoj istoriji Srba.
Na mestima gde je istorija bila teška, okupljanje vernika nosi poruku nade i nepokolebljivosti, dok vladika Heruvim poziva na hrabrost i jedinstvo u vremenu iskušenja.
Neposredno pred liturgiju u crkvi u Orelu, sa ikone Hrista Spasitelja poteklo je blagouhano miro. Nastojatelj hrama ističe da je ovo znak Božje milosti i poziv na pokajanje, dok se vernici okupljaju u suzama i molitvi pred čudotvornom ikonom koja širi miris mira.