Kritike na račun mitropolita žičkog sve su oštrije – u novom saopštenju se navodi da njegova samovoljna odluka ugrožava duhovnu misiju manastira, uz podsećanje na slične postupke vladike u prošlosti.
Novi razvoj situacije u Manastiru Studenica dodatno je produbio nesuglasice između bratstva manastira i mitropolita žičkog Justina. Nakon prethodne razmene saopštenja, bratstvo Manastira Studenica objavilo je novo obraćanje javnosti u kojem detaljno osporava tvrdnje mitropolita Justina i iznosi ozbiljne kritike na njegov račun.
U najnovijem saopštenju koje potpisuje Željko Đurović, urednik i osnivač sajta studenicainfo.rs, bratstvo manastira naglašava da mitropolit Justin nije kanonski postavljen za igumana Studenice, već da se samoinicijativno imenovao za vršioca dužnosti. Pozivajući se na Ustav Srpske pravoslavne crkve i Uredbu za unutrašnji i spoljašnji manastirski život, u novom saopštenju se ističe da je za postavljanje igumana potrebna posebna procedura, koju, kako tvrde, mitropolit nije ispoštovao.
Foto: SPC/Eparhija žička
Vladika žički u hramu manasira Studenica
„Arhiepiskop i mitropolit žički g. Justin nije iguman studenički, niti bi to mogao biti. Njegova samovoljna odluka da se proglasi za vršioca dužnosti ignorise ustaljene crkvene norme i dovodi do narušavanja pravnog poretka Crkve“, stoji u saopštenju.
Bratstvo Studenice navodi da je njihov zahtev za poštovanjem kanonskog postupka izbora igumana naišao na otpor mitropolita, koji je, prema njihovim rečima, pokušao da nametne svog kandidata, oca Damjana, iako on ne ispunjava uslove za tu funkciju. Nakon što su monasi odbili ovaj predlog, mitropolit je, kako tvrde, odlučio da preuzme ulogu vršioca dužnosti, čime je, prema njihovom mišljenju, ignorisao crkvene propise i izazvao ozbiljnu pravnu i duhovnu krizu.
Osim osporavanja legitimiteta odluke mitropolita Justina, bratstvo Studenice u saopštenju ističe i širi problem narušavanja crkvenog poretka.
„Neprimerena praksa uvođenja privremenih titula poput 'v.d. igumana' nije deo kanonske tradicije naše Crkve. Zamislimo samo da se u crkvenim letopisima pojave v.d. patrijarsi, v.d. episkopi, v.d. đakoni – takav koncept ne postoji u pravoslavlju“, poručuju monasi.
Printscreen/Youtube/ BalkanTrip TV
Manastir Studenica
Takođe, u saopštenju se izražava zabrinutost zbog daljeg urušavanja duhovnog karaktera manastira. „Studenica je kroz vekove bila svetionik pravoslavlja, mesto molitve i sabornosti. Sada, umesto da negujemo duh ljubavi i jedinstva, suočavamo se s neprimerenim pritiscima i pokušajima urušavanja naše duhovne misije“, navodi bratstvo.
U svetlu ovih dešavanja, bratstvo ponovo apeluje na mitropolita Justina da preispita svoje odluke i povrati mir u manastir. „Naše molbe nisu izraz pobune, već vapaj za očuvanjem kanonskog reda i svetinje Studenice. Pozivamo mitropolita na dijalog, vođen evanđeoskom ljubavlju i poštovanjem ustrojstva Crkve“, zaključuju monasi.
S druge strane, mitropolit Justin je u prethodnim izjavama jasno naglasio da su njegove odluke utemeljene na kanonskom pravu i da je njegova odgovornost da upravlja eparhijom u skladu sa crkvenim zakonima. On je odbacio tvrdnje da nameće odluke iz ličnih interesa, ističući da su promene u Studenici deo šire strategije jačanja monaštva u Žičkoj eparhiji.
Wikimedia/Bechtler
Manastir Studenica
U ovom kontekstu, bratstvo Studenice u svom saopštenju iznosi dodatnu kritiku: „Pretpostavljamo da kada arhiepiskop i mitropolit žički g. Justin govori o neprimerenim nazivima kojima ga nazivaju, misli na rečenicu: ‘Nakon neuspelog nasrtaja na Žiču, bahati vladika zbog želje za profitom sprovodi progon u Studenici’, koja se nalazi u tekstu saopštenja objavljenog 6. 2. 2025. na sajtu https://studenicainfo.rs/“.
SPC/Eparhija žička
Sestrinstvo manastira Žiča
S tim u vezi, bratstvo Studenice podseća na prošli skandal u Eparhiji žičkoj:
„U kontekstu toga, treba reći da se episkop Justin u štampi pomenuo kao ‘bahati vladika’ nekoliko meseci nakon što je izabran na tron Eparhije žičke. Podsećanja radi, skandal koji je izazvala neproračunata odluka episkopa g. mr. Justina o smeni dugogodišnje igumanije Jelene, dovodeći na njeno mesto Naumu, upraviteljicu jednog od manastira iz Ovčarsko-kablarske klisure, izazvao je veliko uznemirenje među vernim narodom, a propratio ga je i niz novinskih naslova u pojedinim dnevnim i nedeljnim novinama.
Ovom smenom, a zahvaljujući novinskim naslovima poput ‘Justinova samovolja: Monahe tera iz Žiče zbog владике’ (Blic), ‘Borba za vlast i novac’ (NIN), ‘Bahati vladika smenio monahinju jer nije zaradio 30.000 evra’ (Blic), ‘Tera igumaniју jer mu nije dala 30.000 evra’ (Ozonpress; Blic), načinjena je značajna šteta ugledu SPC u celini.“
Ovaj nesvakidašnji sukob otvara ozbiljna pitanja o autoritetu, kanonskom poretku i budućnosti jednog od najznačajnijih manastira SPC. Vernici i javnost sa velikom pažnjom prate dalji razvoj događaja, nadajući se rešenju koje će biti u skladu sa duhom pravoslavlja – duhom pomirenja, poslušnosti i hrišćanske ljubavi.
Episkop novobrdski i vikar patrijarha Porfirija osvetljava duboke teološke i simboličke dimenzije Hristovog rođenja, govori o značaju porodičnih vrednosti, jedinstvu Crkve i miru među ljudima, naglašavajući važnost praštanja, ljubavi i borbe protiv zla u nama samima.
Bratstvo ove nemanjićke svetinje tvrdi da mitropolit žički pokušava da komercijalizuje manastir, dok mitropolit Justin ističe da postupa u skladu sa crkvenim pravilima. Vernici sa zabrinutošću prate razvoj situacije.
"Ne sudite, da ne budete osuđeni" - čuvene Isusove reči iz besede na Gori. Nakon što kaže da ne treba osuđivati druge, Isus dodaje da im treba praštati greške.
Njegov život, od susreta sa Hristom i apostolom Petrom pa do mučeničke smrti, svedoči o tome da istinska molitva ima snagu da sačuva čitav narod i porazi tamu ovoga sveta.
U svetu punom sukoba i nesloga, episkop osečkopoljski i baranjski poziva na pogled ispunjen ljubavlju i pokazuje kako kroz pokajanje i zajedništvo možemo prevazići najmračnije iskušenja savremenog doba.
Dok hiljade mladih bezglavo jure za muzičkim senzacijama i spektaklima, iguman manastira Podmaine upozorava da iza tih globalnih manifestacija stoje otvorene demonske poruke.
U fruškogorskoj svetinji proslavljen je praznik Svetog Atanasija Atonskog i imendan igumana ove svete obitelji, dok je episkop Nektarije nadahnutom pričom ganuo sve sabrane.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Mitropolit žički služio je liturgiju u hramu Svetog cara Konstantina i carice Jelene u Ivanjici, koju vernici neće zaboraviti – uz snažnu poruku o veri koja ne posustaje i o Krstu koji i danas pobeđuje svakog neprijatelja.
U Sabornoj crkvi Svetog Save služena je svečana liturgija i održan koncert povodom 25 godina postojanja hora Svetog Simeona Mirotočivog, a dirigenti su za svoj predani rad odlikovani visokim crkvenim priznanjem.
U reakciji na optužbe koje su se pojavile u javnosti, arhijereji Srpske pravoslavne crkve apelovali na odgovorno izveštavanje, poštovanje mladih i očuvanje dostojanstva u društvu, pozivajući na ljubav, pravdu i jedinstvo u Crkvi.
U fruškogorskoj svetinji proslavljen je praznik Svetog Atanasija Atonskog i imendan igumana ove svete obitelji, dok je episkop Nektarije nadahnutom pričom ganuo sve sabrane.
Na prijemu u Patrijaršiji istaknuto je da Srbija predstavlja primer harmonije među verama, a razgovarano je o jačanju dijaloga, miru i zajedničkim vrednostima koje povezuju Istok i Balkan.
Uoči praznika Vratnjanske ikone Presvete Bogorodice Domostrojiteljnice, mitropolit Ilarion zamonašio je novu sestru ove svetinje, a prazničnu radost upotpunile su duhovne pesme, molitve i velika dobročinstva.
Na saboru u Bilješevu kod Kaknja mitropoliti i verni narod iz svih krajeva sveta otkrivaju neispričane priče o hrabrosti i neuništivoj veri sveštenomučenika koji su izabrali večni život, ostavljajući neizbrisiv trag u duhovnoj istoriji Srba.
"Ne sudite, da ne budete osuđeni" - čuvene Isusove reči iz besede na Gori. Nakon što kaže da ne treba osuđivati druge, Isus dodaje da im treba praštati greške.
Dok hiljade mladih bezglavo jure za muzičkim senzacijama i spektaklima, iguman manastira Podmaine upozorava da iza tih globalnih manifestacija stoje otvorene demonske poruke.
Podsećamo na razgovor koji je sa mitropolitom Amfilohijem 21. jula 2018. godine vodio protojerej Nikola Pejović, glavni i odgovorni urednik "Radio Svetigore", u ovom intervju je govorio o svom monaškom putu i rukopoloženju, koje se dogodilo na današnji dan.
Beseda Svetog Nikolaja Ohridskog i Žičkog za ponedeljak 7. sedmice po Duhovima otkriva tajnu Hristovog živog kamena i poziv da budemo deo duhovnog hrama Božijeg koji nikada ne propada.
Na dan Svetog velikomučenika Prokopija, 21. jula, vernici mu se obraćaju za zdravlje, mir u domu, sreću porodice i hrabrost pred iskušenjima, verujući da molitve pred njegovom ikonom donose utehu i snagu u svakodnevnom životu.