Kritike na račun mitropolita žičkog sve su oštrije – u novom saopštenju se navodi da njegova samovoljna odluka ugrožava duhovnu misiju manastira, uz podsećanje na slične postupke vladike u prošlosti.
Novi razvoj situacije u Manastiru Studenica dodatno je produbio nesuglasice između bratstva manastira i mitropolita žičkog Justina. Nakon prethodne razmene saopštenja, bratstvo Manastira Studenica objavilo je novo obraćanje javnosti u kojem detaljno osporava tvrdnje mitropolita Justina i iznosi ozbiljne kritike na njegov račun.
U najnovijem saopštenju koje potpisuje Željko Đurović, urednik i osnivač sajta studenicainfo.rs, bratstvo manastira naglašava da mitropolit Justin nije kanonski postavljen za igumana Studenice, već da se samoinicijativno imenovao za vršioca dužnosti. Pozivajući se na Ustav Srpske pravoslavne crkve i Uredbu za unutrašnji i spoljašnji manastirski život, u novom saopštenju se ističe da je za postavljanje igumana potrebna posebna procedura, koju, kako tvrde, mitropolit nije ispoštovao.
Foto: SPC/Eparhija žička
Vladika žički u hramu manasira Studenica
„Arhiepiskop i mitropolit žički g. Justin nije iguman studenički, niti bi to mogao biti. Njegova samovoljna odluka da se proglasi za vršioca dužnosti ignorise ustaljene crkvene norme i dovodi do narušavanja pravnog poretka Crkve“, stoji u saopštenju.
Bratstvo Studenice navodi da je njihov zahtev za poštovanjem kanonskog postupka izbora igumana naišao na otpor mitropolita, koji je, prema njihovim rečima, pokušao da nametne svog kandidata, oca Damjana, iako on ne ispunjava uslove za tu funkciju. Nakon što su monasi odbili ovaj predlog, mitropolit je, kako tvrde, odlučio da preuzme ulogu vršioca dužnosti, čime je, prema njihovom mišljenju, ignorisao crkvene propise i izazvao ozbiljnu pravnu i duhovnu krizu.
Osim osporavanja legitimiteta odluke mitropolita Justina, bratstvo Studenice u saopštenju ističe i širi problem narušavanja crkvenog poretka.
„Neprimerena praksa uvođenja privremenih titula poput 'v.d. igumana' nije deo kanonske tradicije naše Crkve. Zamislimo samo da se u crkvenim letopisima pojave v.d. patrijarsi, v.d. episkopi, v.d. đakoni – takav koncept ne postoji u pravoslavlju“, poručuju monasi.
Printscreen/Youtube/ BalkanTrip TV
Manastir Studenica
Takođe, u saopštenju se izražava zabrinutost zbog daljeg urušavanja duhovnog karaktera manastira. „Studenica je kroz vekove bila svetionik pravoslavlja, mesto molitve i sabornosti. Sada, umesto da negujemo duh ljubavi i jedinstva, suočavamo se s neprimerenim pritiscima i pokušajima urušavanja naše duhovne misije“, navodi bratstvo.
U svetlu ovih dešavanja, bratstvo ponovo apeluje na mitropolita Justina da preispita svoje odluke i povrati mir u manastir. „Naše molbe nisu izraz pobune, već vapaj za očuvanjem kanonskog reda i svetinje Studenice. Pozivamo mitropolita na dijalog, vođen evanđeoskom ljubavlju i poštovanjem ustrojstva Crkve“, zaključuju monasi.
S druge strane, mitropolit Justin je u prethodnim izjavama jasno naglasio da su njegove odluke utemeljene na kanonskom pravu i da je njegova odgovornost da upravlja eparhijom u skladu sa crkvenim zakonima. On je odbacio tvrdnje da nameće odluke iz ličnih interesa, ističući da su promene u Studenici deo šire strategije jačanja monaštva u Žičkoj eparhiji.
Wikimedia/Bechtler
Manastir Studenica
U ovom kontekstu, bratstvo Studenice u svom saopštenju iznosi dodatnu kritiku: „Pretpostavljamo da kada arhiepiskop i mitropolit žički g. Justin govori o neprimerenim nazivima kojima ga nazivaju, misli na rečenicu: ‘Nakon neuspelog nasrtaja na Žiču, bahati vladika zbog želje za profitom sprovodi progon u Studenici’, koja se nalazi u tekstu saopštenja objavljenog 6. 2. 2025. na sajtu https://studenicainfo.rs/“.
SPC/Eparhija žička
Sestrinstvo manastira Žiča
S tim u vezi, bratstvo Studenice podseća na prošli skandal u Eparhiji žičkoj:
„U kontekstu toga, treba reći da se episkop Justin u štampi pomenuo kao ‘bahati vladika’ nekoliko meseci nakon što je izabran na tron Eparhije žičke. Podsećanja radi, skandal koji je izazvala neproračunata odluka episkopa g. mr. Justina o smeni dugogodišnje igumanije Jelene, dovodeći na njeno mesto Naumu, upraviteljicu jednog od manastira iz Ovčarsko-kablarske klisure, izazvao je veliko uznemirenje među vernim narodom, a propratio ga je i niz novinskih naslova u pojedinim dnevnim i nedeljnim novinama.
Ovom smenom, a zahvaljujući novinskim naslovima poput ‘Justinova samovolja: Monahe tera iz Žiče zbog владике’ (Blic), ‘Borba za vlast i novac’ (NIN), ‘Bahati vladika smenio monahinju jer nije zaradio 30.000 evra’ (Blic), ‘Tera igumaniју jer mu nije dala 30.000 evra’ (Ozonpress; Blic), načinjena je značajna šteta ugledu SPC u celini.“
Ovaj nesvakidašnji sukob otvara ozbiljna pitanja o autoritetu, kanonskom poretku i budućnosti jednog od najznačajnijih manastira SPC. Vernici i javnost sa velikom pažnjom prate dalji razvoj događaja, nadajući se rešenju koje će biti u skladu sa duhom pravoslavlja – duhom pomirenja, poslušnosti i hrišćanske ljubavi.
Episkop novobrdski i vikar patrijarha Porfirija osvetljava duboke teološke i simboličke dimenzije Hristovog rođenja, govori o značaju porodičnih vrednosti, jedinstvu Crkve i miru među ljudima, naglašavajući važnost praštanja, ljubavi i borbe protiv zla u nama samima.
Bratstvo ove nemanjićke svetinje tvrdi da mitropolit žički pokušava da komercijalizuje manastir, dok mitropolit Justin ističe da postupa u skladu sa crkvenim pravilima. Vernici sa zabrinutošću prate razvoj situacije.
Kritike na račun mitropolita žičkog sve su oštrije – u novom saopštenju se navodi da njegova samovoljna odluka ugrožava duhovnu misiju manastira, uz podsećanje na slične postupke vladike u prošlosti.
Papa, koji je vernicima u sredu rekao da boluje od jake prehlade, održaće sastanke u vatikanskoj rezidenciji gde živi, navodi se u saopštenju, koje prenosi Rojters.
Narod veruje da Sveta vodica, naročito ona Bogojavljenska (koju ljudi uglavnom i nose svojim domovima), može se čuvati neograničeno vreme, međutim, otac Predrag Popović je jednom prilikom istakao da se i ona može pokvariti, ali objasnio i u kojem slučaju.
Iguman manastira Ribnica objašnjava kroz konkretne primere da li iza nečijih problema stoji bolest ili delovanje zlih sila, daje duhovne savete i ukazuje na molitveni put koji otkriva pravu prirodu patnje.
Pitanje koje nije jasno mnogima tiče se načina na koji se tradicija proslavljanja kućnog sveca prenosi na ženske članove porodice, posebno u slučajevima kada žena dolazi u novu porodicu, nakon braka.
Na današnji praznik, prisećamo se svedočanstava o događaju koji se odigrao pred ikonom Svetog velikomučenika Dimitrija u Solunu. Ovaj neobični susret sa svetiteljem, u trenutku kada su sile protiv pravoslavlja bile brojčano nadmoćnije, postao je simbol borbe za slobodu, veru i opstanak srpskog naroda.
Posle liturgije u Sabornoj crkvi Svetog Save, povodom 50 godina posvećenog svešteničkog rada, protojerej-stavrofor Nikola Škrbić dobio je Vidovdansko odličje za predanu službu Crkvi i vernicima u Zapadnoj Evropi.
U hramu Svetog Georgija u Užicu, gde je vera stub zajedništva, uz arhijerejsku liturgiju, svečano rukopoloženje i praznični ručak, sabrano je preko hiljadu vernika u duhu ljubavi i zahvalnosti prema precima.
Episkop Justin je služio liturgiju u novoosnovanoj parohiji, koja je tom prilikom obeležila svoju prvu slavu, uz radost parohijana zbog mogućnosti da na ovaj način očuvaju pravoslavnu tradiciju u rasejanju.
Tokom proslave u zadužbini Nemanjića, mitropolit žički Justin služio je svetu arhijerejsku liturgiju. Ovaj svečani trenutak u sebi nosi poruku o duhovnoj povezanosti i značaju zajedništva među ljudima, ističući važnost vere u svakodnevnom životu.
Ako su vam čukundede rod možete da stupite u brak, a ispod toga morate da pišete molbu nadležnom svešteniku, koju on prosleđuje dalje. Molbe mogu da budu odbijene, često se dešava da se duhovno i krvno srodstvo preklopi i to se ne toleriše.
U uslovima hroničnog nedostatka celovitog pristupa u zaštiti zadužbina Nemanjića na prostoru Republike Severne Makedonije, postoje neki aspekti koji su ohrabrujući, ali i zabrinjavajući.
U autorskom tekstu koji prenosimo u celosti, teolog Tamara Gajić Jovanović analizira stavove svoje koleginice Jelene Petrović i ukazuje na suštinsko nerazumevanje identiteta i misije Crkve.
Bratstvo ove nemanjićke svetinje tvrdi da mitropolit žički pokušava da komercijalizuje manastir, dok mitropolit Justin ističe da postupa u skladu sa crkvenim pravilima. Vernici sa zabrinutošću prate razvoj situacije.
Otac Natal Santonosito (61) paroh crkve San Cesarea, jugoistočno od Rima, bio je pod istragom nakon što je postavio nekoliko video snimaka na internetu u kojima je rekao da papa Franja nikada nije bio papa.
Gotovo dva dana nakon što je poglavar Kiparske pravoslavne crkve završio svoj ovozemaljski put, njegovo telo zadržalo je vitalnost, prirodnu boju i temperaturu, a videozapis ovog neobičnog fenomena širi se svetom kao znak Božje prisutnosti.
Snajperista specijalnog odreda ruske vojske doživeo je u julu prošle godine, tokom ranjavanju u Ukrajini gde ratuje, neverovatno duhovno iskustvo koje je u video snimku objavljenom na Telegramu, podelio sa celim svetom.
Bratstvo ove nemanjićke svetinje tvrdi da mitropolit žički pokušava da komercijalizuje manastir, dok mitropolit Justin ističe da postupa u skladu sa crkvenim pravilima. Vernici sa zabrinutošću prate razvoj situacije.