Eparhija zahumsko-hercegovačka i primorska organizuje niz događaja u znak sećanja na umirovljenog episkopa, a centralni pomen biće služen 23. februara uz prisustvo istaknutih duhovnika i intelektualaca.
Eparhija zahumsko-hercegovačka i primorska saopštila je da će u nedelju, 23. februara 2025. godine, biti služen četvrti godišnji pomen blaženopočivšem Episkopu zahumsko-hercegovačkom i primorskom Atanasiju (Jevtiću). Kao i svake godine, i ovog puta sećanje na Vladiku Atanasija neće biti samo liturgijsko i molitveno, već i duhovno-saborsko, kroz niz razgovora i predavanja koji će se održati u danima pred pomen.
Otvaranje izložbe: Svedočanstvo bogoslovskog dela
Obeležavanje počinje u četvrtak, 20. februara, u 18.00 časova, otvaranjem izložbe „Petoknjižje episkopa Atanasija – Arhivski izvori“ u Galeriji Kulturnog centra. Ova izložba pruža jedinstven uvid u bogato nasleđe Vladike Atanasija, jednog od najznačajnijih savremenih pravoslavnih teologa, koji je svojim radom ostavio neizbrisiv trag u srpskoj i svetskoj bogoslovskoj misli. Autori izložbe su dr Radovan Pilipović, direktor Arhiva SPC, i jeromonah Teofil, nastojatelj manastira Duži.
SPC/Eparhija zahumsko-hercegovačka i primorska
Liturgija i misija: Teološki razgovor o poslanju Crkve
Istog dana, u 19.00 časova, u Pozorišnoj sali Kulturnog centra biće održana prva sesija pod nazivom „Liturgija i misija“. Učesnici iz različitih pravoslavnih jurisdikcija – mitropolit Georgije mihalovsko-košički iz Slovačke, arhimandrit Ilija Rago iz Francuske, kao i protojereji-stavrofori Petar Soroka i Petar Savčak iz Slovačke – govoriće o ulozi liturgije kao centra pravoslavne misije u savremenom svetu. Moderator diskusije biće Novak Bilić.
Vladika Atanasije i poetika života
U petak, 21. februara, u 19.00 časova, održaće se druga sesija pod nazivom „Vladika Atanasije i poetika života“. O jedinstvenoj pojavi vladike Atanasija, njegovom daru da spoji bogoslovlje i poeziju života, govoriće akademik Matija Bećković, profesor Bogoljub Šijaković i protojerej Radoš Mladenović. Moderator će biti Andrej Jeftić.
Hleb bogoslovija: Susret pravoslavnog Istoka i Zapada
Subotnje veče, 22. februara, u 19.00 časova, biće posvećeno temi „Hleb bogoslovija“, u okviru koje će se govoriti o različitim bogoslovskim pravcima u okviru pravoslavne misli. Učesnici ovog susreta biće mitropolit Amvrosije tverski i kašinski iz Rusije, episkop Kirilo buenosajreski i jeromonah Ignjatije Šestakov. Ovaj događaj predstaviće most između bogoslovskih tradicija različitih pravoslavnih naroda i njihovu zajedničku misiju u današnjem vremenu.
Wikipedia
Blaženopočivši vladika Atanasije
Liturgijski pomen: Molitva za dušu svetog bogoslovca
Vrhunac obeležavanja biće u nedelju, 23. februara, kada će u 9.00 časova biti služen liturgijski pomen u znak sećanja na vladiku Atanasija. Ovaj molitveni skup biće ne samo prinošenje molitve za pokoj njegove duše, već i izraz žive zahvalnosti za njegov neumorni trud na njivi Gospodnjoj. Moderator pomena biće protojerej Ostoja Knežević.
Nasleđe Vladike Atanasija
Duh vladike Atanasija nastavlja da živi kroz njegove knjige, učenike i sve one koji su imali blagoslov da ga slušaju. Njegova reč odzvanja kroz bogoslužbenost, kroz misiju, kroz bogoslovsku misao i kroz pesničku dušu njegovog svedočanskog podviga. Zato i ovaj godišnji pomen nije samo podsećanje na njegovu životnu stazu, već i poziv da se njegovom delu vraćamo, u njemu rastemo i iz njega crpimo snagu za sopstveno duhovno uzrastanje.
Iako su ovi stihovi postali simbol vere i ljubavi prema Svetom Savi, pominju se imena nekoliko sveštenika i jednog monaha kao potencijalnih autora. Otkrijte sve o njenoj istoriji, uticaju i tragovima koji vode do misterioznog stihopisca.
Poglavar Srpske pravoslavne crkve uputio je povodom blaženog upokojenja arhiepiskopa Tirane, Drača i sve Albanije Anastasija izjavu saučešća Svetom arhijerejskom sinodu Albanske pravoslavne crkve:
Do 1992. godine ovo je bilo srpsko groblje, tu su se sahranjivali Srbi. Čak i u katastru ovo mesto je upisano kao "groblje", a ne kao "mezarje", kaže otac Luka za naš portal religija.rs.
Dok smo suočeni s talasom zločina, nesreća i duhovne tame, mitropolit crnogorsko-primorski u snažnoj poruci poziva na povratak Bogu kao jedini izlaz iz sve dublje društvene krize.
U svojoj besedi za 7. nedelju po Duhovima, Sveti Nikolaj Ohridski i Žički podseća da je vera najčvršći bedem protiv svakog duhovnog napada i da se ona, kao i ljubav, potvrđuje kroz stradanje.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Meštani naselja Raštani u Mostaru zatekli razbijene prozore, razbacane ikone i opljačkane svetinje u hramu koji su sami podigli pre dve godine – sveštenik očajan, a narod u suzama traži istinu i pravdu
Dok smo suočeni s talasom zločina, nesreća i duhovne tame, mitropolit crnogorsko-primorski u snažnoj poruci poziva na povratak Bogu kao jedini izlaz iz sve dublje društvene krize.
Na dan Sabora arhangela Gavrila, sabralo se sve — i narod, i molitva, i nebeski mir. Manastir Kovilj, obnovljen u slavi i ljubavi, postao je svedok kako vera obnavlja i dušu i svetinju.
Kako javljaju naši novinari, koji se nalaze u porti svetinje, veliki broj Srba je došao iz različitih krajeva i sve vrvi od srpskog roda, još od ranih jutarnjih sati.
Iako je prvobitno najavljeno da će kulturno-umetnički program voditi poznati glumac Milan Vasić, on je za portal religija.rs otkrio da su stvari zapravo drugačije.
Na dan Sabora arhangela Gavrila, sabralo se sve — i narod, i molitva, i nebeski mir. Manastir Kovilj, obnovljen u slavi i ljubavi, postao je svedok kako vera obnavlja i dušu i svetinju.
Kako javljaju naši novinari, koji se nalaze u porti svetinje, veliki broj Srba je došao iz različitih krajeva i sve vrvi od srpskog roda, još od ranih jutarnjih sati.