Do 1992. godine ovo je bilo srpsko groblje, tu su se sahranjivali Srbi. Čak i u katastru ovo mesto je upisano kao "groblje", a ne kao "mezarje", kaže otac Luka za naš portal religija.rs.
Otac Luka, iguman manastira Karno u blizini Srebrenice, skoro 15 godina je na meti vehabija i drugih muslimanskih fanatika koji su 2011. godine uzurpirali srpsko groblje u Kraljevim vodama, a koje on uporno pokušava da vrati.
Naime, grupa muslimanskih ekstremista je te 2011. oskrnavila i bacila srpske spomenike, između ostalog i sa grobova streljanih Srba, koji su na tom mestu položeni u vreme Prvog svetskog rata, i od nekada srpskog groblja, pokušavaju da naprave muslimansko.
Jedan od tih srpskih spomenika uspeo je da bude sačuvan i sakriven u Tuzli. Otac Luka ga je pronašao i vratio u Srebrenicu, u manastir Karno. Na Bogojavljenje ove godine, postavio je tri krsta na mestu stradanja srpskih mučenika, zajedno sa porodicama stradalih što je izazvalo bes islamista.
Beže bolje, ukradena su sva tri krsta, i krenuo je novi napad preko bošnjačkih medija na oca Luku i SPC, da su oskrnavili "bošnjačko groblje".
Otac Luka za naš portal religija.rs kaže da skoro 15 godina muku muči oko ovog mesta sa islamskim fanaticima, koji nisu prezali, ne samo da mu prete i tuže ga, već i da na njega zapucaju.
U molitvenoj atmosferi sabranja, poglavar Srpske pravoslavne crkve je poslao snažnu poruku o ljubavi, veri i zajedništvu, podsećajući da svetosavlje nije samo prošlost, već putokaz za svakodnevni život.
Uoči praznika Svetog Save, uprava manastira Svete Petke Izvorske odbacila je glasine o navodnoj prodaji arapskim investitorima, pozivajući vernike da ne šire neistine koje ugrožavaju integritet Srpske pravoslavne crkve i destabilizuju zajedništvo među našim narodom.
Izložba „Anđeoski obrazi Hilandara“, duhovne besede i svečana akademija obeležili su dane u čast Svetog Save, okupivši verni narod u znaku ljubavi, zajedništva i molitve.
U svojoj nadahnutoj besedi, poglavar Srpske pravoslavne crkve govorio je o večnom jedinstvu Boga i čoveka, značaju zajedništva i putu ka životu u veri, ljubavi i svetlosti Hristovoj.
Iako su ovi stihovi postali simbol vere i ljubavi prema Svetom Savi, pominju se imena nekoliko sveštenika i jednog monaha kao potencijalnih autora. Otkrijte sve o njenoj istoriji, uticaju i tragovima koji vode do misterioznog stihopisca.
Do 1992. godine ovo je bilo srpsko groblje, tu su se sahranjivali Srbi. Čak i u katastru ovo mesto je upisano kao "groblje", a ne kao "mezarje", kaže otac Luka za naš portal religija.rs.
Mnogi vernici su u nedoumici zbog različitih tumačenja o pripremi za Svetu tajnu pričešća. Osnivač Srpske pravoslavne crkve je u svom Nomokanonu ostavio precizne smernice koje i danas osvetljavaju put ka dostojnom pričešćivanju.