Da bi brak opstao, neophodno je raditi na međusobnoj komunikaciji, poštovanju i spremnosti za kompromis.
Brakovi se danas sve češće raspadaju zbog odsustva tolerancije, koje dovodi do čestih svađa i svakodnevnog stresa. Brzi ritam života, profesionalne obaveze i lične frustracije postavljaju veliki pritisak na brakove, čineći da nesuglasice postanu učestalije.
Kada partneri ne pokazuju dovoljno strpljenja i razumevanja za razlike u ponašanju i mišljenju, svađe se često pretvaraju u ozbiljne konflikte. Odsustvo tolerancije dovodi do udaljavanja partnera, stvarajući razdor koji je sve teže prevazići.
Brak u hrišćanstvu ima dubok duhovni značaj, jer nije samo osnov za ljudske odnose, već i sveta institucija koja simbolizuje vezu s Bogom. Međutim, i Crkva priznaje da je brak izložen izazovima savremenog života. Oprostiti, biti strpljiv i tolerantan – to su osnovni principi koji čine temelj svake stabilne veze. Bez tih vrlina, nesuglasice postaju nepremostive, a brakovi se raspadaju.
Printscreen/Youtube/Otac Gojko Perović
Otac Gojko Perović
Da bi brak opstao, neophodno je raditi na međusobnoj komunikaciji, poštovanju i spremnosti za kompromis. Tolerancija, strpljenje i dijalog mogu pomoći da se prevaziđu svakodnevni problemi i sačuva ljubav i podrška među partnerima.
Na to je jednom prilikom ukazao i otac Gojko Perović, koji je dao mudar savet kako prevazići nesporazume u braku, izbeći svađe, a samim tim i sebe i drugu stranu poštedeti stresa i učiniti i život i brak srećnijim i dugovečnijim.
On je na ličnom primeru pokazao značaj tolerancije, ali i smirenosti u braku, ma koliko da nešto krene naopako.
- Evo ja sam sad bio na auto-putevima, popadija je sa mnom, i ona gleda gde treba da se skrene. I ona kaže: "E, sad tu desno"! Ja gledam, ima dve strelice za desno. Ja kažem, je l ova ili ona. Kaže ona: "Pa, ne znam". Prođosmo... I, šta ću ja sad? Nema nazad. Grešku ispravljavam u budućnosti. Na sledećem isključenju, ako ga dočekam. A da bih ga dočekao, moram da pazim... Ne mogu da se čupam za kosu i da kažem: "Jao, kako nisam video ili njoj da kažem: "Kako mi to nisi bolje objasnila", a to obično bude naše rešenje - kaže otac Gojko Perović.
Sveti Teofan naglašava da supružnici treba da ispune zapovest ljubavi i međusobnog podnošenja: "Nosite bremena jedan drugoga“. Trpljenje, kako on objašnjava, ne smanjuje ljubav, već je učvršćuje, dok izbegavanje toga samo povećava nesuglasice i čini da sitnice postanu nepremostive prepreke. U njegovim rečima, um nam je dat da bismo život usmeravali ka dobroti, da bismo prevazišli nesuglasice kroz blagorazumnost. Kada ta blagorazumnost izostane, to je znak da je cilj života postao isključivo težnja za uživanjem, a ne za zajedničkim dobrima, što često vodi razvodu i raspadu porodice.
Sveti Teofan savetuje ljude da se čvrsto drže Crkve i njenih običaja jer oni pomažu u razvijanju blagodati u nama. Međutim, važno je imati na umu da su ti običaji samo sredstva za postizanje duhovnog rasta, a ne krajnji cilj. Cilj je da se, uz Božiju pomoć, postane sposoban za dobra dela.
Prema Svetom Teofanu, ako su čovekovo srce i um podeljen, ako se nalazi u konfliktu između materijalnih želja i duhovnih vrednosti, njegovi postupci će biti neusmereni i površni. Dvojedušan čovek je nesiguran i nestalan u svim svojim delima, a takav život je plitak i besplodan. Jedini način da postignemo istinski uspeh i unutrašnju harmoniju jeste da se potpuno posvetimo Bogu i usmerimo sve svoje želje i misli ka duhovnom životu. Ovaj put nije lak, ali je jedini koji vodi ka ispunjenju i plodonosnom životu.
U danima posta kada je riba dozvoljena, trpeza može da zasija jednostavnošću - uz kuvanu ribu s mladim povrćem i mirođijom, po receptu iz manastirske kuhinje koji spaja ukus i smirenje.
U knjizi „Misli za svaki dan u godini“, Sveti Teofan Zatvornik u šestu nedelju Velikoga posta ukazuje na opasnost od brze zaboravnosti i povratka grešnim delima, čak i nakon što smo primili Božiju milost.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
U duhovnom pristupu bračnim krizama, otac Gojko Perović
ističe važnosti ljubavi i strpljenja, ali govori i o granicama koje ne treba preći i kada je pomirenje besmisleno.
U nadahnutom predavanju protojereja-stavrofora Gojka Perovića vernici su otkrili da Vaskršnji post nije samo uzdržanje od hrane, već duboka duhovna borba i putovanje ka Hristu, koje se u danima Strasne sedmice pretvara u tiho svedočenje pred licem Gospodnjim.
U knjizi „Misli za svaki dan u godini“, Sveti Teofan Zatvornik u šestu nedelju Velikoga posta ukazuje na opasnost od brze zaboravnosti i povratka grešnim delima, čak i nakon što smo primili Božiju milost.
Priča o monahu koji je svojim životom posvedočio da vera i molitva mogu da prevaziđu i najopasnije prepreke, pružajući nadu onima koji se suočavaju s nevoljama.
To je bilo prvi put da je pomerena od najmanje 1810. godine, kada su sprovedeni poslednji radovi zbog požara u bazilici, a možda i ranije, rekao je otac Samuel Aghojan iz Jermenske crkve.
Ekipa portala religija.rs posetila je crkvu Svetih apostola Petra i Pavla u rodnom mestu blaženopočivšeg patrijarha srpskog, koja je postala simbol vere, upornosti i ljubavi, dok mozaik sa njegovim likom podseća na svetlost koju je ovaj veliki duhovnik ostavio.
Kad je došla, dobila je svoju keliju u kojoj su bili samo krevet bez dušeka, peć i ćebe preko kreveta. To je simbol početka prilagođavanja asketskom životu.
Bez kapi viška ulja, a hrskav do savršenstva — ovo starinsko jelo sa manastirskih trpeza pokazuje da istinska čarolija dolazi iz jednostavnosti i vere u meru.