Da bi brak opstao, neophodno je raditi na međusobnoj komunikaciji, poštovanju i spremnosti za kompromis.
Brakovi se danas sve češće raspadaju zbog odsustva tolerancije, koje dovodi do čestih svađa i svakodnevnog stresa. Brzi ritam života, profesionalne obaveze i lične frustracije postavljaju veliki pritisak na brakove, čineći da nesuglasice postanu učestalije.
Kada partneri ne pokazuju dovoljno strpljenja i razumevanja za razlike u ponašanju i mišljenju, svađe se često pretvaraju u ozbiljne konflikte. Odsustvo tolerancije dovodi do udaljavanja partnera, stvarajući razdor koji je sve teže prevazići.
Brak u hrišćanstvu ima dubok duhovni značaj, jer nije samo osnov za ljudske odnose, već i sveta institucija koja simbolizuje vezu s Bogom. Međutim, i Crkva priznaje da je brak izložen izazovima savremenog života. Oprostiti, biti strpljiv i tolerantan – to su osnovni principi koji čine temelj svake stabilne veze. Bez tih vrlina, nesuglasice postaju nepremostive, a brakovi se raspadaju.
Printscreen/Youtube/Otac Gojko Perović
Otac Gojko Perović
Da bi brak opstao, neophodno je raditi na međusobnoj komunikaciji, poštovanju i spremnosti za kompromis. Tolerancija, strpljenje i dijalog mogu pomoći da se prevaziđu svakodnevni problemi i sačuva ljubav i podrška među partnerima.
Na to je jednom prilikom ukazao i otac Gojko Perović, koji je dao mudar savet kako prevazići nesporazume u braku, izbeći svađe, a samim tim i sebe i drugu stranu poštedeti stresa i učiniti i život i brak srećnijim i dugovečnijim.
On je na ličnom primeru pokazao značaj tolerancije, ali i smirenosti u braku, ma koliko da nešto krene naopako.
- Evo ja sam sad bio na auto-putevima, popadija je sa mnom, i ona gleda gde treba da se skrene. I ona kaže: "E, sad tu desno"! Ja gledam, ima dve strelice za desno. Ja kažem, je l ova ili ona. Kaže ona: "Pa, ne znam". Prođosmo... I, šta ću ja sad? Nema nazad. Grešku ispravljavam u budućnosti. Na sledećem isključenju, ako ga dočekam. A da bih ga dočekao, moram da pazim... Ne mogu da se čupam za kosu i da kažem: "Jao, kako nisam video ili njoj da kažem: "Kako mi to nisi bolje objasnila", a to obično bude naše rešenje - kaže otac Gojko Perović.
Sveti Teofan naglašava da supružnici treba da ispune zapovest ljubavi i međusobnog podnošenja: "Nosite bremena jedan drugoga“. Trpljenje, kako on objašnjava, ne smanjuje ljubav, već je učvršćuje, dok izbegavanje toga samo povećava nesuglasice i čini da sitnice postanu nepremostive prepreke. U njegovim rečima, um nam je dat da bismo život usmeravali ka dobroti, da bismo prevazišli nesuglasice kroz blagorazumnost. Kada ta blagorazumnost izostane, to je znak da je cilj života postao isključivo težnja za uživanjem, a ne za zajedničkim dobrima, što često vodi razvodu i raspadu porodice.
Sveti Teofan savetuje ljude da se čvrsto drže Crkve i njenih običaja jer oni pomažu u razvijanju blagodati u nama. Međutim, važno je imati na umu da su ti običaji samo sredstva za postizanje duhovnog rasta, a ne krajnji cilj. Cilj je da se, uz Božiju pomoć, postane sposoban za dobra dela.
Prema Svetom Teofanu, ako su čovekovo srce i um podeljen, ako se nalazi u konfliktu između materijalnih želja i duhovnih vrednosti, njegovi postupci će biti neusmereni i površni. Dvojedušan čovek je nesiguran i nestalan u svim svojim delima, a takav život je plitak i besplodan. Jedini način da postignemo istinski uspeh i unutrašnju harmoniju jeste da se potpuno posvetimo Bogu i usmerimo sve svoje želje i misli ka duhovnom životu. Ovaj put nije lak, ali je jedini koji vodi ka ispunjenju i plodonosnom životu.
Površina masovne grobnice zauzima oko pet hiljada kvadratnih metara, a časne sestre reda "Bon Sekur" sahranile su oko 800 novorođenčadi koja su preminula u ustanovi za majke i decu Svete Marije, između 1925. i 1961. godine.
Veliki ruski svetitelj osvetljava istinu koja menja sudbine: kako blagorodnost i unutrašnji mir mogu da izleče duše, obnove odnose i donesu snagu u najtežim trenucima života
Dvojica muškaraca ušla su u Sabornu crkvu Uspenja Presvete Bogorodice u Tuzli, pod izgovorom molitve, a iza sebe ostavili su sliku oskrnavljenih svetinja i dubokog bola među vernim narodom.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
U duhovnom pristupu bračnim krizama, otac Gojko Perović
ističe važnosti ljubavi i strpljenja, ali govori i o granicama koje ne treba preći i kada je pomirenje besmisleno.
Poznati moskovski sveštenik govori zašto ljudi mešaju zaljubljenost i ljubav, zbog čega čednost nije prevaziđena vrednost i kako prepoznati osobu sa kojom možete osnovati porodicu zauvek.
Nazivan špijunom i neprijateljem naroda, podgorički paroh stao je sam protiv sistema koji je ćutao dok je njegovo ime bilo gaženo. Presuda u njegovu korist sada otvara pitanje odgovornosti države i medija.
Kada se desi da niti povezanosti oslabe i jedna po jedna krenu da pucaju, štetu nije nemoguće popraviti, a savet sveštenika Aleksandara Praščevića može pomoći kao prvi korak u obnovi zajednice - braka.
Veliki ruski svetitelj osvetljava istinu koja menja sudbine: kako blagorodnost i unutrašnji mir mogu da izleče duše, obnove odnose i donesu snagu u najtežim trenucima života
Sveti episkop Konstantianijski Nifon na jednostavan način je objasnio šta se dešava kada u hramu pričamo o svakodnevnim stvarima i ogovaramo, umesto da u tišini i skrušenosti upućujemo molitve Bogu.