„PRAŠTAJTE!": Odjeknula poruka patrijarha Porfirija iz hrama Svetog Save
Uoči Velikog posta, poglavar Srpske pravoslavne crkve pozvao vernike na unutrašnje pomirenje i duhovnu obnovu, govoreći o istinskom značaju posta i ljubavi prema bližnjima.
Posle bogosluženja u hramu Svetog Save, poglavar Srpske pravoslavne crkve uputio je apel da prestanu podele u društvu, pozivajući na mir, ljubav i zajedništvo kao ključne vrednosti koje nas povezuju kao narod.
Patrijarh srpske crkve Porfirije večeras je služio akatist Presvetoj Bogorodici u hramu Svetog Save na Vračaru, moleći se zajedno sa vernim narodom za prestanak podela među ljudima, za bratsko razumevanje i za mir u srcima svakog čoveka. U svojoj besedi, Patrijarh je uputio snažnu očinsku poruku, pozivajući na ljubav, pomirenje i zajedništvo među svim ljudima.
- Najpre se obraćam mladima, u koje imam najviše poverenja među nama - započeo je patrijarh, naglašavajući njihov ključni uticaj na društvo. On je pozvao mlade da, kao i do sada, nastave da čine sve što je u njihovoj moći kako bi izbegli nasilje i nesporazume, te istovremeno pozvao sve društvene i državne institucije da doprinesu izgradnji mirnog i harmoničnog društva, gde agresija i mržnja ne bi imale mesta.
Patrijarh Porfirije je istakao da Crkva predstavlja prostor bez granica, u kojem nema razlika među ljudima.
- Mi smo jedno, jedno smo Hristom, jedno smo verom, jedno smo u Gospodu našem - poručio je patrijarh, podsećajući da je zajedništvo u veri i ljubavi temelj mira, solidarnosti i uzajamnog poštovanja.
Naglasio je da su svi ljudi, bez obzira na starosnu dob, ispunjeni brigama, verom i nadom u Gospoda, koji je uvek sa nama. U tom duhu, apelovao je na sve da čuvaju mir u srcima, kako bi svet postao mesto u kojem svako može slobodno izražavati svoje misli, stavove i potrebe, bez ugrožavanja prava drugih.
- Još jednom apelujem na sve, najviše uzdajući se u tom apelu na studente, ali apelujem i na profesore, i na učitelje, i na sve društvene činioce i aktere ovih naših zbivanja. Još jednom apelujem i na državne institucije da svi, svako u skladu sa svojim kapacitetima i mogućnostima, učinimo da nam sutrašnji dan prođe u miru, a proći će ako imamo ime Hristovo u srcu i ako se obraćamo Presvetoj Bogorodici i svima svetima da budu uz nas. Neka Gospod da da tako bude - poručio je patrijarh na kraju besede, pozivajući sve da, svako u svom kapacitetu, doprinesu tome da dan prođe u miru.
Ova poruka patrijarha Porfirija poziva na ljubav, zajedništvo i mir, vrednosti koje treba svakodnevno negovati kako bismo svi živeli u skladu, pod Božijim blagoslovom.
Uoči Velikog posta, poglavar Srpske pravoslavne crkve pozvao vernike na unutrašnje pomirenje i duhovnu obnovu, govoreći o istinskom značaju posta i ljubavi prema bližnjima.
Trećeg dana Vaskršnjeg posta, u hramu Svetog Save u Beogradu, poglavar Srpske pravoslavne crkve uputio je snažnu poruku o pokajanju, smirenju i istinskom putu ka Bogu – borbi sa sobom, a ne sa drugima.
Nakon oštrih reakcija na njegove tekstove, zajedničkog pisma šestorice vladika i medijskih spekulacija, mitropolit David ponovo se oglasio, jasno poručujući da ostaje dosledan svojim stavovima i da ne dozvoljava manipulacije njegovim rečima i delima.
U vreme Velikog posta, kada smo pozvani na smirenje i praštanje, u svim crkvama Arhiepiskopije beogradsko-karlovačke služiće se akatist Majci Božijoj – kao snaga, uteha i put ka duhovnoj obnovi.
Na svetoj liturgiji na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu, poglavar Srpske pravoslavne crkve pozvao na život po uzoru na svetitelje, ističući da je bogoslovlje više od nauke – to je poziv na duhovnu preobrazbu i savršenstvo.
Na praznik Prepodobnog Jevtimija Velikog, u paraklisu Bogoslovskog fakulteta, poglavar SPC govorio je o veri, pokajanju i putu ka spasenju.
U molitvenoj atmosferi sabranja, poglavar Srpske pravoslavne crkve je poslao snažnu poruku o ljubavi, veri i zajedništvu, podsećajući da svetosavlje nije samo prošlost, već putokaz za svakodnevni život.
Nedavna dešavanja u Trsteniku potvrđuju da problemi u vezi sa pravom na slobodan izbor učenika i dalje traju, uprkos upozorenjima SPC i naporima državnih organa da se spreči neprihvatljivo ponašanje predstavnika nekih školskih ustanova.
Patrijarh Porfirije i patrijarh Tavadros II poslali su poruke bratske hrišćanske ljubavi i jedinstva, a arhijerejskoj liturgiji prisustvovali su verni narod i visoke zvanice.
Na mestu gde je pre tačno osam decenija Sveti Joanikije Lipovac služio svoju poslednju liturgiju pre mučeničke smrti, podignuta je svetinja u selu Razboj kod Srpca, a srpski narod je, uz arhijereje i sveštenstvo, obnovio pamćenje kroz suze, pesmu i liturgiju – u ime vere koja ne umire.
Na dan kada se liturgijski sećamo prenosa moštiju vladike Nikolaja Velimirovića u otadžbinu, njegov Lelić postao je prestonica duhovne sabornosti – u molitvenom jedinstvu naroda i arhijereja iz svih krajeva sveta.
Tokom posete manastiru iz 13. veka, ministar kulture Nikola Selaković razgovarao je s mitropolitom Atanasijem i lokalnim rukovodstvom o rekonstrukciji Sabornog hrama i budućim zajedničkim projektima države i Eparhije mileševske.
U planinskom predelu Epira, samo nekoliko kilometara od Konice, nalazi se neobična crkvica posvećena svetogorskim starcu – napravljena unutar debla vekovnog drveta, postala je simbol molitve, tišine i spoja duhovnosti s prirodom.
"Vezaćeš ih kao znak na svojoj ruci, i oni će biti podsetnik između tvojih očiju".
Na dan kada se liturgijski sećamo prenosa moštiju vladike Nikolaja Velimirovića u otadžbinu, njegov Lelić postao je prestonica duhovne sabornosti – u molitvenom jedinstvu naroda i arhijereja iz svih krajeva sveta.
Da li je brojanica na bebinoj ruci uzaludno stavljena ili ipak ima svoju jasnu funkciju i na ruci vrlo malog deteta.
U jednoj od najsnažnijih pouka iz svoje knjige „Misli za svaki dan u godini“, Sveti Teofan Zatvornik govori o neustrašivosti mironosica, o snazi srca koje traži Gospoda i o ravnoteži ljubavi i razuma koju savremeni čovek treba da pronađe.
Bez kvasca, razvijanja i čekanja – ove mekane zalogaje možete pripremiti za tren oka, a savršeno pristaju uz med, džem, kajmak ili sir, baš kao što su ih nekad služile naše bake kad iznenada stignu gosti.
Srpska pravoslavna crkva 4. maja proslavlja Svetog sveštenomučenika Januarija i njegove saputnike u veri i stradanju – sedmoricu hrabrih koji su, pred zverima i mačem, ostali verni Hristu do kraja.