Uz blagoslov vladike Atanasija, u jednom od najvažnijih manastira Srpske crkve, sveštenici Eparhije su, u sabornosti, pristupili Svetoj tajni ispovesti i pokajanja, nakon čega je usledila trpeza ljubavi.
Jedno od najsvjetlijih mesta srpske duhovnosti, manastir Mileševa, ponovo je bio domaćin izuzetnog sabranja sveštenika Eparhije mileševske. Ovaj događaj, ispunjen molitvom, održan je uz blagoslov mitropolita mileševskog Atanasija. Kroz molitve i zajedničku ispovest, duhovni pastiri su se obnovili u svom pozivu i posvećenosti Gospodu, što je simbolizovalo duboko ujedinjenje među sveštenstvom i njihovom misijom.
Foto: Eparhija mileševska
Doček vladike Atanasija u porti manastira Mileševa
Nastojatelj manastira Piva, jeromonah Jeftimije, po blagoslovu mitropolita Atanasija, ispovedio je sveštenoslužitelje u ovom svetom mestu. Ova zajednička ispovest, koja se odvijala u molitvenom okruženju, imala je posebnu težinu, jer je svaki sveštenik, na ovaj način, obnovio svoj duhovni sklad i snagu u Hristovoj ljubavi.
Tim povodom, vladika Atanasije je služio svetu arhijerejsku liturgiju u Vaznesenjskom hramu manastira Mileševe, u prisustvu umirovljenog Episkopa Filareta, koji je svojim prisustvom dodatno blagoslovio ovo divno sabranje. Uz vladiku Atanasija, u liturgiji su učestvovali jeromonah Jeftimije, iguman Petar, protojerej-stavrofor Marko Papić, protojerej Goran Krstić i protođakon Ivan Savić. Zajedno, oni su kroz božansku liturgiju i molitve osnažili ne samo sebe, već i verne koji su prisustvovali ovom svetom činu.
Foto: Eparhija mileševska
Liturgiju je služio vladika mileševski Atanasije
U svojoj pastirskoj besedi, vladika Atanasije je istakao duboku potrebu svakog hrišćanina da se povremeno povuče u tišinu i sagleda svoje duhovno stanje.
- Svi zajedno imamo tu potrebu da neko vreme, u svim podvizima života, posebno izdvojimo za sebe, kada ćemo u sebe malo štire i dublje pogledati - rekao je vladika, podsećajući prisutne na važnost introspekcije i duhovne samoprouke.
On je dalje naglasio kako iz Hristovog Jevanđelja crpimo snagu za život, za svaki korak, misao i delanje.
- Mi danas posebno nastojimo da se ponovo oglednemo kako stojimo pred Gospodom našim i sami u sebi - dodao je, podsećajući sve prisutne na značaj unutrašnje promene i obnovu duhovnog zdravlja.
Foto: Eparhija mileševska
Sveta tajna pričešća
Vladika je takođe istakao da je ljubav prema Bogu i prema bližnjemu ključ svega.
- Da budemo, kao i On, raspeti na tom Krstu Ljubavi, ljubavi usmerene prema Ocu našem Nebeskom i ljubavi usmerene na braću našu, na bližnje naše, na sve koji su u ljubavi Božijoj - poručio je vladika Atanasije, pozivajući sve da žive u Božjoj ljubavi, koja obuhvata sve ljude, ceo svet.
Foto: Eparhija mileševska
Sveštenstvo i monaštvo Eparhije mileševske
Po završetku liturgije i ispovesti sveštenstva, sabrani su se u manastirskoj gostoprimnici okupili oko zajedničke trpeze ljubavi. Ovo je bio trenutak zajedništva i duhovne hrane, gde su svi učesnici sabranja, kroz bogatstvo zajedničkog stola, doživeli još jedan blagoslov i podsetnik na snagu Božanskog zajedništva.
U svetinji posvećenoj Arhangelu Gavrilu služena je molitva koja poziva na duhovno uzrastanje, praštanje i ljubav prema bližnjemu, dok je mitropolit Atanasije podsetio vernike na pravi put kroz post i zajedništvo.
Tokom arhijerejske liturgije u manastiru Svetog Nikolaja u Pribojskoj Banji, mitropolit mileševski uputio je snažnu poruku vernom narodu o veri, ljubavi i našem mestu u svetu koji prolazi kroz promene.
U manastiru Mileševa dogodio se susret ispunjen emocijama i duhovnom toplinom – mitropolit Atanasije je s radošću poželeo dobrodošlicu episkopu Filaretu, koji se vraća u svetinju gde je služio Bogu i narodu.
Protojerej Nikola Pejović je izrazio zahvalnost građanima koji su pribrano reagovali u trenutku incidenta i, kako je rekao, sprečili da dođe do veće tragedije.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Jednostavna, mirisna poslastica koju je mati Atanasija iz manastira Rukumija godinama čuvala – spoj molitve, vina i meda koji daje posebnu radost postu.
Od trenutka krštenja pa sve do poslednjeg dana, reči Simvola vere prate čoveka na njegovom duhovnom putu, podsećajući ga na najdublje istine vere i obećanje večnog života u Carstvu nebeskom.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Na liturgiji koju je služio mitropolit Atanasije sabralo se mnoštvo vernika, a najemotivniji trenutak nastao je kada su najmlađi prilazili da prime svetu tajnu. Vladika je u besedi naglasio da ne postoji važnija hrana od one nebeske – koja ispunjava i telo i srce.
Na praznik Vaskrsenja Hristovog, među svetlim zidovima manastira Mileševa, nastao je prizor koji je postao duhovni simbol praznika: susret i kuckanje vaskršnjim jajima mitropolita Atanasija i umirovljenog vladike Filareta, sadašnjeg i bivšeg pastira Eparhije mileševske.
U Vaznesenjskom hramu nemanjićkog manastira, gde su monahinje i vernici u duhovnoj slozi proslavili praznik Blagovesti, mitropolit Atanasije uputio je snažan poziv svima da se odazovu Božijem glasu i postanu učesnici spasenja.
Nakon značajnog boravka u Beogradu, sveta relikvija vraćena je u manastir gde vekovima osnažuje dušu srpskog naroda, uz dirljivo slovo mitropolita Atanasija o obnovi Crkve i životu u skladu sa Božanskim promisom.
Protojerej Nikola Pejović je izrazio zahvalnost građanima koji su pribrano reagovali u trenutku incidenta i, kako je rekao, sprečili da dođe do veće tragedije.
U kripti svetog Nikolaja Srpskog, episkop šabački rukopoložio je dvojicu služitelja i poručio vernicima da liturgija osvećuje ne samo hram, već i svakoga ko joj sa verom pristupa.
Na liturgiji u manastiru Vaskrsenja Hristova u Kaću koju su služili dvojica arhijereja, mlada monahinja dobila ime po Justinu Ćelijskom, a vladika Irinej je sabranima otkrio šta znači istinski monaški put.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
U najmračnije doba sovjetskog progona, kada su im pretili smrt i glad, ocu Pavlu Bojku se, po svedočenju njegovog sina, takođe sveštenika, javio Sveti Nikola, a potom se pojavio tajanstveni starac koji mu je pokazao put spasenja.
Na liturgiji u manastiru Vaskrsenja Hristova u Kaću koju su služili dvojica arhijereja, mlada monahinja dobila ime po Justinu Ćelijskom, a vladika Irinej je sabranima otkrio šta znači istinski monaški put.