Dok nas mediji obasipaju lošim vestima, Radio Mileševa donosi utehu, veru i radost u domove i srca onih kojima je najpotrebnija.
U vremenu kada nas mediji svakodnevno zasipaju vestima koje unose nemir, strah i pometnju, crkveni mediji ostaju svetionici duhovnog mira i istine. Njihova uloga u savremenom društvu je nemerljiva, jer ne samo da informišu, već i podučavaju, hrabre, podsećaju na prave vrednosti i povezuju čoveka sa onim što je neprolazno.
RINA
Radio Mileševa emituje se iz istoimenig manastira
Uloga crkvenih medija u savremenom društvu
Dok se svet menja munjevitom brzinom, crkveni radio, televizija i portali ostaju tihi, ali postojani čuvari vere i tradicije, osvetljavajući put onima koji traže smisao i utehu u svakodnevnim izazovima života. Oni nisu samo mediji – oni su produžena ruka Crkve, blagovestnici Hristove reči u etru, na ekranu i u digitalnom prostoru današnjice, dopirući do onih do kojih sveštenik ne može fizički stići, ali može glas Gospodnji.
Glas iz svetinje Mileševe
U podnožju belih litica, u srcu svetinje stare više od osam vekova, svakog dana iz manastira Mileševe šalje se glas koji ne poznaje granice – glas nade, vere i duhovne snage. Radio Mileševa, radio Eparhije mileševske Srpske pravoslavne crkve, već sedamnaest godina tiho, a snažno, dopire do domova vernika širom sveta.
RINA
– Na Radiju Eparhije mileševske radim već deset godina i smatram da je to jedan veliki blagoslov. Crkveni mediji treba da se poštuju, neguju i dožive na poseban način. Raditi na Radiju Mileševa znači blagovestiti, prenositi lepu vest. Dakle, uz naše sveštenoslužitelje, predvođene arhiepiskopom mileševskim gospodinom Atanasijem, tu su i monasi, monahinje, i mi glas radija, koji Gospodnju reč prenosimo svakog dana – kaže Violeta Dosković, urednica, spikerka i voditeljka ovog radija, koja svojim smirenim glasom ulazi u srca slušalaca, kao molitva u tišini duše.
Blagoslov služenja reči Božjoj
I zaista, Radio Mileševa je mnogo više od glasa. To potvrđuje i otac Marko Papić, protojerej-stavrofor i direktor radija, koji sa blagim osmehom ističe:
– Kao što i koleginica Violeta kaže, veliki je blagoslov raditi na ovom radiju. Danas sveštenici ne mogu uvek da obiđu sve domove, ali zato Radio Mileševa dopire tamo gde njihova noga ne može. On popunjava prazninu u etru, pružajući mogućnost svima da čuju reč o Hristovom spasenju.
Jer kada glas sveštenika ne dopre do udaljenog sela ili usamljene starice u gradskom soliteru, talasi ovog radija dopru. A u etru Radija Mileševa čuje se i pažljivo birana muzika, koja sama za sebe govori o identitetu svetinje iz koje potiče.
– Uglavnom je to duhovna muzika, ali ponosno mogu reći da posedujemo i bogatu kolekciju stare narodne izvorne muzike. Upravo to naš radio čini izuzetnim – zaključuje otac Marko, prenosi Rina.
RINA
Protojerej-stavrofor Marko Papič, direktor radija
Tihi saputnik u potrazi za smirenjem
U vremenu buke, brzine i stalnih prekida pažnje, Radio Mileševa ostaje postojan, blag i uzvišen, kao što dolikuje glasu iz svetinje. On nije samo radio-frekvencija na 101,4 MHz ili internet strim koji dopire do svakog kutka sveta. On je tihi saputnik svakog čoveka u potrazi za smirenjem, podsetnik da postoji Reč koja menja sve – Reč Gospodnja.
Na liturgiji koju je služio mitropolit Atanasije sabralo se mnoštvo vernika, a najemotivniji trenutak nastao je kada su najmlađi prilazili da prime svetu tajnu. Vladika je u besedi naglasio da ne postoji važnija hrana od one nebeske – koja ispunjava i telo i srce.
Na Kosovu i Metohiji, u Ukrajini i Moldaviji pokrenuti su koordinisani pokušaji razbijanja crkvenog jedinstva, upozoravaju sveštenici i istoričari. Meta su pravoslavni Sloveni, a cilj je potkopavanje njihove vere, identiteta i svetinja.
Od trenutka krštenja pa sve do poslednjeg dana, reči Simvola vere prate čoveka na njegovom duhovnom putu, podsećajući ga na najdublje istine vere i obećanje večnog života u Carstvu nebeskom.
Na praznik Rođenja Svetog Jovana Preteče vladika Atanasije otkriva zašto je posvećenost i vera najvažniji put ka spasenju i kako nam primer svetitelja pokazuje kako da živimo u Božijoj svetlosti svakog dana.
Dok Srbija prolazi kroz društvene podele i talas protesta, profesor Bogoslovskog fakulteta i šef Grupe za biblistiku upozorava na opasnost zloupotrebe Biblije za dnevnopolitičke borbe i pozive na neposlušnost Crkvi.
Na petu godišnjicu pretvaranja velike pravoslavne svetinje u džamiju, turski predsednik izazvao ogorčenje sveta rečima da je oslobodio spomenik i vratio ga „molitvi Muhameda“.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Na praznik Vaskrsenja Hristovog, među svetlim zidovima manastira Mileševa, nastao je prizor koji je postao duhovni simbol praznika: susret i kuckanje vaskršnjim jajima mitropolita Atanasija i umirovljenog vladike Filareta, sadašnjeg i bivšeg pastira Eparhije mileševske.
U Vaznesenjskom hramu nemanjićkog manastira, gde su monahinje i vernici u duhovnoj slozi proslavili praznik Blagovesti, mitropolit Atanasije uputio je snažan poziv svima da se odazovu Božijem glasu i postanu učesnici spasenja.
Uz blagoslov vladike Atanasija, u jednom od najvažnijih manastira Srpske crkve, sveštenici Eparhije su, u sabornosti, pristupili Svetoj tajni ispovesti i pokajanja, nakon čega je usledila trpeza ljubavi.
U manastiru Mileševa dogodio se susret ispunjen emocijama i duhovnom toplinom – mitropolit Atanasije je s radošću poželeo dobrodošlicu episkopu Filaretu, koji se vraća u svetinju gde je služio Bogu i narodu.
Na petu godišnjicu pretvaranja velike pravoslavne svetinje u džamiju, turski predsednik izazvao ogorčenje sveta rečima da je oslobodio spomenik i vratio ga „molitvi Muhameda“.
U razgovoru sa Skotom Hortonom, poznati voditelj izneo je tezu da su Sjedinjene Američke Države, od bombardovanja Nagasakija do sukoba u Siriji i na Balkanu, uvek bile na strani onih koji ubijaju hrišćane, naglašavajući da takvi izbori nisu slučajni, već strateški.
Kroz svedočanstvo iz života, veliki duhovnik 20. veka i svetac objasnio je na jednostavan način da snaga molitve ne zavisi od samog čitanja, već od mnogo dublje istine koja menja život i razvejava tamu oko nas.
Sveti Nikolaj Ohridski i Žički nas uči da svetost nije samo ideal ili povremena vrlina, već celokupni način života koji nas poziva da sledimo primer Hrista i apostola Petra u veri, milosrđu i nadi – poziv koji može osloboditi i učiniti nas istinskim ljudima.