U otvorenom i duhovno nadahnutom razgovoru, predstojatelj Srpske pravoslavne crkve i predsednik Vlade Srbije osvrnuli su se na ključne izazove savremenog društva, naglašavajući značaj obrazovanja, očuvanja identiteta i zajedničkog služenja narodu u vremenu kada su jedinstvo i vera od presudnog značaja.
U atmosferi međusobnog poštovanja i zajedničke brige za narod, patrijarh srpski Porfirije primio je danas u Patrijaršijskom dvoru u Beogradu predsednika Vlade Republike Srbije, prof. dr Đura Macuta. Susret, održan u duhu odgovornosti i vere, obeležila je sadržajna razmena mišljenja o ključnim temama koje oblikuju savremeno srpsko društvo.
Na samom početku razgovora, patrijarh je srdačno poželeo dobrodošlicu premijeru, uz molitvu da mu Gospod Hristos bude snaga, a Sveti Sava duhovni putokaz u služenju narodu. Tim pozdravom naglašen je i značaj sinergije između Crkve i države u vremenima punim izazova, kada je potrebno mudro voditi narod, oslanjajući se na temeljne vrednosti pravoslavlja.
U središtu razgovora našla su se pitanja od opšteg društvenog značaja – očuvanje duhovnih i kulturnih vrednosti, jačanje nacionalnog identiteta i negovanje jedinstva naroda. I patrijarh i premijer naglasili su koliko su duhovno nasleđe i kulturni kontinuitet presudni za očuvanje slobode i dostojanstva svakog čoveka.
Foto: preuzeto sa spc.rs
Sastanku su prisustvovali i Miloš Anđić, šef Kabineta predsednika Vlade, Nikola Banjac, savetnik predsednika Vlade, kao i protojerej-stavrofor Đorđe Stojisavljević, šef Kabineta patrijarha srpskog
Posebna pažnja posvećena je obrazovanju, koje je, kako je istakao Patrijarh, stub svakog ozbiljnog i zrelog društva. Premijer Macut je informisao patrijarha Porfirija o planiranim izmenama i dopunama Zakona o udžbenicima, ističući da je cilj formiranje nacionalnog paketa udžbenika za ključne predmete. Na taj način, kako je rekao, gradivo od posebnog značaja biće sistemski usklađeno s potrebom očuvanja kulturno-istorijske svesti i nacionalnog identiteta.
Takođe, predsednik Vlade upoznao je patrijarha s koracima koje Vlada preduzima u cilju normalizacije rada visokoškolskih ustanova i omogućavanja neometanog obrazovnog procesa. Poglavar Srpske pravoslavne crkve blagoslovio je i podržao ove inicijative, ističući da su obrazovanje, mir, uzajamno razumevanje i poštovanje temelji svakog istinskog napretka.
Sastanku su prisustvovali i Miloš Anđić, šef Kabineta predsednika Vlade, Nikola Banjac, savetnik predsednika Vlade, kao i protojerej-stavrofor Đorđe Stojisavljević, šef Kabineta patrijarha srpskog.
Ovaj susret još jednom potvrđuje da se odgovorno vođenje naroda ne zasniva samo na političkoj moći, već pre svega na duhovnoj zrelosti, međusobnom razumevanju i zajedničkom radu za opšte dobro. U takvom duhu, Crkva i država ostaju saborci na putu očuvanja duše naroda i izgradnje društva dostojnog svojih svetih korena.
Na praznik Svetih cara Konstantina i carice Jelene, patrijarh srpski služio je liturgiju u Beogradu i u nadahnutoj besedi poručio da prava sloboda ne znači činiti šta god poželimo, već biti oslobođen od đavola, smrti i greha kroz zajednicu sa Hristom.
Razgovor u Patrijaršijskom dvoru otkrio ključnu ulogu Srpske pravoslavne crkve u očuvanju identiteta i unapređenju međunarodnih odnosa kroz dijalog, sinergiju sa državom i negovanje duhovnih vrednosti među Srbima u dijaspori.
On je istakao da krštenje označava početak njihovog života u crkvi i da se tom činu raduju ne samo ljudi na zemlji već i nebo, i anđeli, i svetitelji Božji, saopštili su iz SPC.
Na praznik Pedesetnice, u prisustvu patrijarha Porfirija i vladike Siluana, sveta relikvija – leva ruka prvog srpskog arhiepiskopa – ispraćena je iz Hrama Svetog Save ka svetinji kraj Prijepolja.
Jerusalimska Patrijaršija upozorava da bi eskalacija sukoba mogla dovesti do oštećenja ili uništenja svetih mesta u Svetoj Zemlji, dok su pristup vernicima i sigurnost monaštva i sveštenstva već ozbiljno ugroženi.
Članovi Dobrovoljnog vatrogasnog društva „Stevan Sinđelić“, gaseći požar na obodu grada, naišli su na prizor pred kojim su zanemeli — ikona Presvete Bogorodice ostala je čitava uprkos požaru.
Na praznik Prepodobnog Justina, njegov manastir postao je mesto molitvenog sabranja, tihe radosti i snažne poruke o tome kako se nosi krst u savremenom svetu.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Polemika o broju pravoslavnih hramova u Beogradu otvorila je pitanje usklađenosti urbanističkog razvoja sa duhovnim potrebama njegovih stanovnika. Patrijarh Srpske pravoslavne crkve, Porfirije, izrazio je bol zbog nerazumevanja ove inicijative i apelovao na značaj izgradnje hramova za duhovni život zajednice.
U prepunoj crkvi Svetog Jovana Vladimira, poglavar Srpske pravoslavne crkve osveštao je nova zvona, uručio visoko odlikovanje i u nadahnutoj besedi otkrio šta je potrebno prestonom gradu kako bi duhovno odgovorio na potrebe svog naroda.
Božićni post podrazumeva odricanje od poroka, stroga pravila o hrani, kao i važnost odlaska na bogosluženja i pričesti, a poglavar Srpske pravoslavne crkve posebno ističe značaj prisustva na liturgiji.
Na praznik Prepodobnog Justina, njegov manastir postao je mesto molitvenog sabranja, tihe radosti i snažne poruke o tome kako se nosi krst u savremenom svetu.
U prepunom zemunskom hramu posvećenom Bogorodici, poglavar Srpske pravoslavne crkve služio je svetu liturgiju i u nadahnutoj besedi govorio o snazi pravoslavne vere, njenoj ulozi u životu pojedinca i naroda, te rukopoložio novog sveštenika pred sabornim narodom.
Delo akademika Svetislava Božića „Metohijska pojanja“ izvedeno je pred vrhom Srpske pravoslavne crkve i elitom srpske muzičke scene – pesma pretočena u ton, svetinje u notu, a bol u molitvu.
Episkop bihaćko-petrovački Sergije služio je svetu Liturgiju u manastiru Uspenja Presvete Bogorodice u Himelstiru, svetinji podignutoj na ruševinama evangelističke crkve, koja danas okuplja srpsku dijasporu i čuva pravoslavni identitet daleko od domovine.
Na praznik Prepodobnog Justina, njegov manastir postao je mesto molitvenog sabranja, tihe radosti i snažne poruke o tome kako se nosi krst u savremenom svetu.
O ocu Haritonu za Radio Svetigoru govorili su arhimandrit Mihailo, iguman manastira Sveti Arhangeli kod Prizrena, arhimandrit Danilo, iguman manastira Banjska i arhimandrit Stefan, iguman manastira Zočište.
Nekoliko dana pre počeo je egzodus Srba iz Mostara kada je ovaj grad i dolinu Neretve napustilo oko 30.000 Srba, dok je njih 431 stradalo u tim junskim danima.
O ocu Haritonu za Radio Svetigoru govorili su arhimandrit Mihailo, iguman manastira Sveti Arhangeli kod Prizrena, arhimandrit Danilo, iguman manastira Banjska i arhimandrit Stefan, iguman manastira Zočište.
Nekoliko dana pre počeo je egzodus Srba iz Mostara kada je ovaj grad i dolinu Neretve napustilo oko 30.000 Srba, dok je njih 431 stradalo u tim junskim danima.
Uoči početka posta posvećenog Svetim apostolima Petru i Pavlu, pravoslavni vernici danas se okupljaju u krugu porodice, mole se, praštaju i spremaju srce za vreme uzdržanja, pokajanja i smirenja koje sledi od sutra.