U otvorenom i duhovno nadahnutom razgovoru, predstojatelj Srpske pravoslavne crkve i predsednik Vlade Srbije osvrnuli su se na ključne izazove savremenog društva, naglašavajući značaj obrazovanja, očuvanja identiteta i zajedničkog služenja narodu u vremenu kada su jedinstvo i vera od presudnog značaja.
U atmosferi međusobnog poštovanja i zajedničke brige za narod, patrijarh srpski Porfirije primio je danas u Patrijaršijskom dvoru u Beogradu predsednika Vlade Republike Srbije, prof. dr Đura Macuta. Susret, održan u duhu odgovornosti i vere, obeležila je sadržajna razmena mišljenja o ključnim temama koje oblikuju savremeno srpsko društvo.
Na samom početku razgovora, patrijarh je srdačno poželeo dobrodošlicu premijeru, uz molitvu da mu Gospod Hristos bude snaga, a Sveti Sava duhovni putokaz u služenju narodu. Tim pozdravom naglašen je i značaj sinergije između Crkve i države u vremenima punim izazova, kada je potrebno mudro voditi narod, oslanjajući se na temeljne vrednosti pravoslavlja.
U središtu razgovora našla su se pitanja od opšteg društvenog značaja – očuvanje duhovnih i kulturnih vrednosti, jačanje nacionalnog identiteta i negovanje jedinstva naroda. I patrijarh i premijer naglasili su koliko su duhovno nasleđe i kulturni kontinuitet presudni za očuvanje slobode i dostojanstva svakog čoveka.
Foto: preuzeto sa spc.rs
Sastanku su prisustvovali i Miloš Anđić, šef Kabineta predsednika Vlade, Nikola Banjac, savetnik predsednika Vlade, kao i protojerej-stavrofor Đorđe Stojisavljević, šef Kabineta patrijarha srpskog
Posebna pažnja posvećena je obrazovanju, koje je, kako je istakao Patrijarh, stub svakog ozbiljnog i zrelog društva. Premijer Macut je informisao patrijarha Porfirija o planiranim izmenama i dopunama Zakona o udžbenicima, ističući da je cilj formiranje nacionalnog paketa udžbenika za ključne predmete. Na taj način, kako je rekao, gradivo od posebnog značaja biće sistemski usklađeno s potrebom očuvanja kulturno-istorijske svesti i nacionalnog identiteta.
Takođe, predsednik Vlade upoznao je patrijarha s koracima koje Vlada preduzima u cilju normalizacije rada visokoškolskih ustanova i omogućavanja neometanog obrazovnog procesa. Poglavar Srpske pravoslavne crkve blagoslovio je i podržao ove inicijative, ističući da su obrazovanje, mir, uzajamno razumevanje i poštovanje temelji svakog istinskog napretka.
Sastanku su prisustvovali i Miloš Anđić, šef Kabineta predsednika Vlade, Nikola Banjac, savetnik predsednika Vlade, kao i protojerej-stavrofor Đorđe Stojisavljević, šef Kabineta patrijarha srpskog.
Ovaj susret još jednom potvrđuje da se odgovorno vođenje naroda ne zasniva samo na političkoj moći, već pre svega na duhovnoj zrelosti, međusobnom razumevanju i zajedničkom radu za opšte dobro. U takvom duhu, Crkva i država ostaju saborci na putu očuvanja duše naroda i izgradnje društva dostojnog svojih svetih korena.
Na praznik Svetih cara Konstantina i carice Jelene, patrijarh srpski služio je liturgiju u Beogradu i u nadahnutoj besedi poručio da prava sloboda ne znači činiti šta god poželimo, već biti oslobođen od đavola, smrti i greha kroz zajednicu sa Hristom.
Razgovor u Patrijaršijskom dvoru otkrio ključnu ulogu Srpske pravoslavne crkve u očuvanju identiteta i unapređenju međunarodnih odnosa kroz dijalog, sinergiju sa državom i negovanje duhovnih vrednosti među Srbima u dijaspori.
On je istakao da krštenje označava početak njihovog života u crkvi i da se tom činu raduju ne samo ljudi na zemlji već i nebo, i anđeli, i svetitelji Božji, saopštili su iz SPC.
Na praznik Pedesetnice, u prisustvu patrijarha Porfirija i vladike Siluana, sveta relikvija – leva ruka prvog srpskog arhiepiskopa – ispraćena je iz Hrama Svetog Save ka svetinji kraj Prijepolja.
Dok smo suočeni s talasom zločina, nesreća i duhovne tame, mitropolit crnogorsko-primorski u snažnoj poruci poziva na povratak Bogu kao jedini izlaz iz sve dublje društvene krize.
U svojoj besedi za 7. nedelju po Duhovima, Sveti Nikolaj Ohridski i Žički podseća da je vera najčvršći bedem protiv svakog duhovnog napada i da se ona, kao i ljubav, potvrđuje kroz stradanje.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
"U ovoj zastrašujućoj bujici tuge, molimo se za upokojenje duša nevino postradalih čeda Božjih, dok naše molitvene oči ostaju zagledane u lica porodica postradalih."
Polemika o broju pravoslavnih hramova u Beogradu otvorila je pitanje usklađenosti urbanističkog razvoja sa duhovnim potrebama njegovih stanovnika. Patrijarh Srpske pravoslavne crkve, Porfirije, izrazio je bol zbog nerazumevanja ove inicijative i apelovao na značaj izgradnje hramova za duhovni život zajednice.
Dok smo suočeni s talasom zločina, nesreća i duhovne tame, mitropolit crnogorsko-primorski u snažnoj poruci poziva na povratak Bogu kao jedini izlaz iz sve dublje društvene krize.
Na dan Sabora arhangela Gavrila, sabralo se sve — i narod, i molitva, i nebeski mir. Manastir Kovilj, obnovljen u slavi i ljubavi, postao je svedok kako vera obnavlja i dušu i svetinju.
Kako javljaju naši novinari, koji se nalaze u porti svetinje, veliki broj Srba je došao iz različitih krajeva i sve vrvi od srpskog roda, još od ranih jutarnjih sati.
Iako je prvobitno najavljeno da će kulturno-umetnički program voditi poznati glumac Milan Vasić, on je za portal religija.rs otkrio da su stvari zapravo drugačije.
Na dan Sabora arhangela Gavrila, sabralo se sve — i narod, i molitva, i nebeski mir. Manastir Kovilj, obnovljen u slavi i ljubavi, postao je svedok kako vera obnavlja i dušu i svetinju.
Kako javljaju naši novinari, koji se nalaze u porti svetinje, veliki broj Srba je došao iz različitih krajeva i sve vrvi od srpskog roda, još od ranih jutarnjih sati.