KOLIKO SU RELIGIOZNE SRPSKE KOMŠIJE: Objavljeni iznenađujući rezultati - završeno VELIKO istraživanje
Jednom nedeljno na misu ide 11 odsto anketiranih, petina to čini samo kada su verski praznici, a isto toliko je i onih koji na misu ne idu nikada.
Jedan od najstarijih srpskih manastira u Hrvatskoj, poznat po čudotvornoj ikoni Presvete Bogorodice Lepavinske, bio je ispunjen molitvama i suzama radosnicama dok je vladika Kirilo služio svetu liturgiju, darujući monaštvu i narodu poruku nade i jedinstva.
Na praznik posvećen velikom pustinjaku i čudotvorcu, Svetom Sisoju Velikom, manastir Lepavina ponovo je bio mesto okupljanja pravoslavnih vernika iz celog Podravlja i šire, ispunjen tihom radošću i molitvom. Svetu liturgiju služio je episkop buenosajreski i južno-centralnoamerički dr Kirilo, ujedno administrator Mitropolije zagrebačko-ljubljanske, donoseći blagoslov i utehu monaštvu, ali i vernom narodu tog kraja Hrvatske.
Na liturgiji su sasluživali jereji Radovan Dimitrić i Branislav Todorović, kao i jerođakon Luka, sabrat lepavinskog manastira, dok je hram bio ispunjen pesmom i tihim uzdasima molitve onih koji u ovom svetilištu nalaze utehu već vekovima.
Manastir čudotvorne Bogorodice Lepavinske
Manastir Lepavina osnovan je 1550. godine i posvećen je ikoni Presvete Bogorodice Lepavinske, jednoj od najpoštovanijih čudotvornih ikona Srpske pravoslavne crkve. Smešten u gustim šumama Kalničkog gorja, manastir je vekovima bio duhovno uporište pravoslavnih Srba u severnoj Hrvatskoj, posebno u teškim istorijskim vremenima, kada je narod tražio utočište i utehu pred ikonom Majke Božije.
Čudotvorna ikona koja daruje utehu i isceljenje
Prema predanju, čudotvorna ikona Presvete Bogorodice doneta je iz Hilandara u Lepavinu u 16. veku. Mnogi hodočasnici svedoče o isceljenjima i utehama koje su primili pred ovom ikonom. Do danas se, svakog 21. septembra, na praznik Rođenja Presvete Bogorodice, hiljade vernika okupljaju da zatraže blagoslov Bogorodice Lepavinske.
Svedočanstvo vekovnog prisustva pravoslavnih Srba
Manastir Lepavina nije samo monaško utočište, već i istorijski spomenik postojanja i stradanja, ali i opstanka pravoslavnih Srba u tom delu Hrvatske. Tokom vekova bio je rušen i paljen, ali nikada napušten. Posebno je stradao u Drugom svetskom ratu, kada su ustaške vlasti proterale monaštvo i opljačkale manastir, ali se život u njemu obnovio, a vernici su se vratili.
Blagoslov vladike Kirila kao znak nade i jedinstva
Dolazak vladike Kirila, koji služi kao administrator Mitropolije zagrebačko-ljubljanske, za vernike u Hrvatskoj ima posebno značenje. Njegova liturgija u Lepavini na praznik Svetog Sisoja bila je znak jedinstva Crkve, uteha monasima i poruka da Srpska pravoslavna crkva, iako rasuta širom sveta, ostaje čvrsto povezana.
U besedi posle liturgije, vladika Kirilo podsetio je prisutne da Sveti Sisoje svojim podvigom i tihovanjem svedoči o snazi smirenja i vere, pozvavši vernike da ostanu istrajni u molitvi i ljubavi, kao što su to činili i njihovi preci vekovima u Lepavini.
Jednom nedeljno na misu ide 11 odsto anketiranih, petina to čini samo kada su verski praznici, a isto toliko je i onih koji na misu ne idu nikada. Usledila je poseta Srpskoj pravoslavnoj opštoj gimnaziji "Kantakuzina Katarina Branković" i Duhovnom centru na Svetom Duhu, gde se gost upoznao sa obrazovnim programom i duhovnim životom te crkveno-školske institucije. Na praznik Svete dece mučenika, episkop Kirilo pozvao je vernike na smirenje i ljubav, a stradanje srpske dece uporedio s vitlejemskim mučenicima, poručivši da njihova žrtva obavezuje svakog hrišćanina danas. Na dan osvećenja hrama miniranog devedesetih, episkop Kirilo poslao snažnu poruku o ljubavi, veri i bratstvu, dok su vernici plakali od radosti pred moštima svetih mučenika. Na mestima gde je istorija bila teška, okupljanje vernika nosi poruku nade i nepokolebljivosti, dok vladika Heruvim poziva na hrabrost i jedinstvo u vremenu iskušenja. Uoči praznika Vratnjanske ikone Presvete Bogorodice Domostrojiteljnice, mitropolit Ilarion zamonašio je novu sestru ove svetinje, a prazničnu radost upotpunile su duhovne pesme, molitve i velika dobročinstva.
KOLIKO SU RELIGIOZNE SRPSKE KOMŠIJE: Objavljeni iznenađujući rezultati - završeno VELIKO istraživanje
SVEČANOST U ZAGREBU: Susreli se vladika Kirilo i biskup Saje
MOLITVE NA MESTU GDE JE UBIJENO 2.000 SRPSKE DECE: Potresne reči vladike Kirila na spomen-obeležju Svetim novomučenicima jastrebarskim i sisačkim
"PROĐOSMO KROZ OGANJ I VODU": Vladika Kirilo osveštao obnovljeni srpski hram u Hrvatskoj, koji je porušen ratnih devedesetih
KARLOVAC PONOVO NA DUHOVNOJ MAPI SRPSKOG NARODA: Veličanstveno sabranje Srba u Hrvatskoj, u slavu Svetog Save Gornjokarlovačkog
NOVI ŽIVOT U STAROJ SVETINJI: Iskušenica Radmila postala monahinja Nikodima u manastiru Vratna koji čuva čudotvornu ikonu Bogorodice
U hramu u Bijelom Brdu, mestu koje i danas čuva zavet predaka, episkop osečkopoljski i baranjski predvodio je liturgiju i održao besedu koja osvetljava put kroz tamu savremenog sveta, podsećajući na progon hrišćana i snagu ljubavi kao poslednje bojište dobra.
Direktor Kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju upozorio je domaću i svetsku javnost na akt institucionalne diskriminacije koji omogućava uklanjanje srpskih nadgrobnih spomenika u Hrvatskoj.
Nova saborska odluka o uklanjanju spomenika s „nepoželjnim porukama“ ponovo ponižava srpsku patnju – smatra mitropolit zvorničko-tuzlanski i upozorava da je ovo nastavak tihe diskriminacije Srba, čak i nakon smrti.
Svetom liturgijom, akademijom i prisustvom visokih zvanica proslavljen je veliki hrišćanski praznik i 20 godina misije škole koja oblikuje mlade duše u duhu vere, nade i ljubavi.
Dok se srpski narod na Kosmetu suočava s pritiscima i neizvesnošću, arhimandrit Mihailo šalje snažnu poruku mira i opreza i ističe da će slava biti obeležena molitvom i sabornim duhom, daleko od sukoba i podela.
U tišini starog groblja, među svećama i molitvama, vernici su se prisetili duhovnog vođe i tragične pogibije 25 meštana u savezničkom bombardovanju 1944. godine.
Nakon stravičnih požara u Šumadiji, unesrećenim porodicama stigla je uteha i pomoć iz Eparhije, uz blagoslov vladike Jovana i poruku da nikada nisu sami.
Mitropolit zvorničko-tuzlanski u novoj besedi istakao je da narod bez dece postaje narod koji nestaje, govorio o podvigu roditelja i monaštva, kao i o tome zašto pravoslavlje i danas rađa svetitelje.
Na zvaničnoj večeri sa katoličkim hodočasnicima patrijarh Carigradski govorio o jedinstvu hrišćana, svom školovanju u Rimu i susretima sa papama, što je naišlo na osudu protivnika ekumenizma u pravoslavnom svetu.
Arhimandrit Porfirije Kavsokalivit, prozorljivi iscelitelj i čudotvorac, nije mario za udarce makroa – njegovu misiju vodila je samo Hristova ljubav.
Sanja i Srđan svakodnevno se bore za tuđe živote na intenzivnoj nezi, a sada su u svetinji pod Ostrogom odlučili da jedno drugome poklone dušu i srce za večnost.
Tamjan je jedan od najstarijih poznatih mirisa na svetu.
Tamjan je jedan od najstarijih poznatih mirisa na svetu.
Danas je praznik ikone Presvete Bogorodice Trojeručice – otkrivamo kako da joj se pomolite za isceljenje najtežih bolesti i utehu u bezizlaznim situacijama.
Spremite za tren ukusne posne kuglice koje su nekada bile spas za gladne dane, a danas pravo kulinarsko otkriće.