MLADI CAREVIĆ SE ZBOG NJENE NEUZVRAĆENE LJUBAVI UBIO, A ONA JE ŽIVOT SVOJ DALA ZA HRISTA: Danas je Sveta mučenica Pelagija Tarsijska!
Nju je majka lično predala mučiteljima.
Posle prazničnog bdenja s petohlebnicom i čina monašenja mitropolit mileševski Atanasije, kroz molitve i očinske pouke, uputio je čestitke novom vojniku Hristovom, a vernike pozvao da ovaj sveti čin dostojno proslave za trpezom ljubavi.
U predvečerje svetkovine Sabora Svetog arhanđela Gavrila, kada Manastir Kumanica slavi svoj veliki praznik, duhovni mir i svetlost ispunili su ovu svetu obitelj. Mitropolit mileševski Atanasije služio je praznično bdenije s petohlebnicom zajedno sa mnogobrojnim sveštenoslužiteljima iz različitih eparhija Srpske pravoslavne crkve.
U ovom svetom i uzvišenom trenutku, iskušenica Stamenija je primila monaški čin, postavši sestra Fotina. Okupljeni vernici, koji svake godine dolaze da proslave manastirsku slavu, svedočili su dirljivom trenutku kada je nova monahinja izgovarala svoje monaške zavete. Vladika Atanasije, kroz molitve i očinske pouke, uputio je sestri Fotini reči podrške i nade.
- Mi se danas posebno radujemo, proslavljajući Svetog arhangela Gavrila, ovom uspehu zato što je ova hrišćanska zajednica regrutovala novog vojnika Hristovog, a to je upravo sluškinja Božja Fotina. Ona je novi vojnik Hristov. Ona je odlučila da promeni ličnu kartu i da sa novom ličnom kartom nastupa u večnost,“ rekao je vladika čestitajući novoj monahinji na njenoj odluci da se posveti Bogu.
Posle bogosluženja proslava je nastavljena bogatim kulturno-umetničkim programom. Hor Sveti apostol i jevanđelist Marko iz Podgorice, pod rukovodstvom Ljudmile Radović, otvorio je program, dok su članovi Kulturno-umetničkog društva Kolo iz Berana, recitatori, narodni guslari, pevači izvornih narodnih pesama i frulaši razgalili duše sabranih svojim izvedbama. Publika je nagradila sve izvođače mnogobrojnim aplauzima.
U trpezariji Manastira Kumanica, podignutog u 16. veku, arhimandrit Nikolaj, nastojatelj manastira, zajedno sa svojim monaškim sestrinstvom i prijateljima ove svetinje, priredio je trpezu ljubavi. Atmosfera ispunjena duhovnom radošću i zajedništvom svedočila je o ljubavi i veri koja sabrala sve prisutne u ovoj manastirskoj obitelji.
Ova svetinja zasijala je raskošnom duhovnom radošću na praznik arhangela kome je posvećena. Mitropolit mileševski Atanasije služio je arhijerejsku liturgiju, a vernici i sveštenoslužitelji, sabrani u jedinstvu i molitvi, učinili su ovaj dan posebnim.
Ove crkve svedoče o različitosti izraza hrišćanske vere kroz vreme i prostor. Bilo da su uklesane u stenu, sagrađene od kostiju ili skrivene u drvetu, sve one predstavljaju mesto susreta čoveka sa Bogom – u tišini, divljenju i molitvi.
Ko je i kada naslikao ovu Kazansku ikonu – nije poznato. Najraniji opis sačuvan je u popisu crkvene imovine iz 1822. godine:
Portal Religija.rs imao je privilegiju da među prvima, još pre zvaničnog otvaranja zakazanog za 1. jun ove godine, poseti novi konak manastira Tumane.
Izgradnja konaka trajala je od 2021. do 2025. godine, a objekat je opremljen dvokrevetnim, četvorokrevetnim, petokrevetnim i višekrevetnim sobama. Sve sobe imaju sopstvena kupatila i klimatizaciju.
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
Pozvao je na trenutnu trezvenost prostim saznanjem da smo pozvani da živimo u spasonosnoj zajednici.
Protojerej Lambros iz Larise ispratio je još jedno dete na onaj svet. Njegova ćerka ubijena je nožem, a osumnjičeni je njen dvadesetjednogodišnji sin.
U svojoj priči naglašava to kako su ateisti uskraćeni jedne dimenzije, koja je spasonosna.
Bračnim pravilima Srpske pravoslavne crkve propisano je da lica, koja žele da sklope brak, odlaze zajedno sa roditeljima i kumovima kod sveštenika.
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.