NJENA ŽIVOTNA PRIČA SLAMA SRCE! Danas je Sveta mučenica Agripina!
Mučena je i postradala za vreme vladavine cara Valerijana.
Posle prazničnog bdenja s petohlebnicom i čina monašenja mitropolit mileševski Atanasije, kroz molitve i očinske pouke, uputio je čestitke novom vojniku Hristovom, a vernike pozvao da ovaj sveti čin dostojno proslave za trpezom ljubavi.
U predvečerje svetkovine Sabora Svetog arhanđela Gavrila, kada Manastir Kumanica slavi svoj veliki praznik, duhovni mir i svetlost ispunili su ovu svetu obitelj. Mitropolit mileševski Atanasije služio je praznično bdenije s petohlebnicom zajedno sa mnogobrojnim sveštenoslužiteljima iz različitih eparhija Srpske pravoslavne crkve.
U ovom svetom i uzvišenom trenutku, iskušenica Stamenija je primila monaški čin, postavši sestra Fotina. Okupljeni vernici, koji svake godine dolaze da proslave manastirsku slavu, svedočili su dirljivom trenutku kada je nova monahinja izgovarala svoje monaške zavete. Vladika Atanasije, kroz molitve i očinske pouke, uputio je sestri Fotini reči podrške i nade.
- Mi se danas posebno radujemo, proslavljajući Svetog arhangela Gavrila, ovom uspehu zato što je ova hrišćanska zajednica regrutovala novog vojnika Hristovog, a to je upravo sluškinja Božja Fotina. Ona je novi vojnik Hristov. Ona je odlučila da promeni ličnu kartu i da sa novom ličnom kartom nastupa u večnost,“ rekao je vladika čestitajući novoj monahinji na njenoj odluci da se posveti Bogu.
Posle bogosluženja proslava je nastavljena bogatim kulturno-umetničkim programom. Hor Sveti apostol i jevanđelist Marko iz Podgorice, pod rukovodstvom Ljudmile Radović, otvorio je program, dok su članovi Kulturno-umetničkog društva Kolo iz Berana, recitatori, narodni guslari, pevači izvornih narodnih pesama i frulaši razgalili duše sabranih svojim izvedbama. Publika je nagradila sve izvođače mnogobrojnim aplauzima.
U trpezariji Manastira Kumanica, podignutog u 16. veku, arhimandrit Nikolaj, nastojatelj manastira, zajedno sa svojim monaškim sestrinstvom i prijateljima ove svetinje, priredio je trpezu ljubavi. Atmosfera ispunjena duhovnom radošću i zajedništvom svedočila je o ljubavi i veri koja sabrala sve prisutne u ovoj manastirskoj obitelji.
Ova svetinja zasijala je raskošnom duhovnom radošću na praznik arhangela kome je posvećena. Mitropolit mileševski Atanasije služio je arhijerejsku liturgiju, a vernici i sveštenoslužitelji, sabrani u jedinstvu i molitvi, učinili su ovaj dan posebnim.
Jedini stanar manastira je otac Serapion. Pre tri godine je došao iz Dečana sa namerom da obnovi manastir i oživi duhovni život ovog mesta.
Ovaj značajan događaj desio se po blagoslovu episkopa Justina i označava osnivanje prve parohije Srpske pravoslavne crkve u ovom delu Španije.
Danas se u ovoj crkvi redovno održavaju bogosluženja, iako je zajednica protestanata u Zemunu veoma mala.
Pravoslavna svetinja koja već petnaest vekova čuva mošti Svete Katarine suočava se s ozbiljnom pravnom nepravdom u Egiptu, dok glasovi iz pravoslavnog sveta, UNESCO i Ujedinjenih nacija pozivaju na hitnu međunarodnu zaštitu ovog duhovnog svetionika.
Jedini stanar manastira je otac Serapion. Pre tri godine je došao iz Dečana sa namerom da obnovi manastir i oživi duhovni život ovog mesta.
Najveća odgovornost, kako se navodi, leži na grčkom Ministarstvu prosvete i veroispovesti, ali i na Generalnom sekretarijatu za verska pitanja.Manastir Svete Katarine.
Nakon što ga je stari sveštenik saslušao poručio mu je šta treba da radi.
U Ukrajini od 2018. godine postoji i delimično priznata Pravoslavna crkva Ukrajine, čiju autokefalnost priznaju Vaseljenska patrijaršija Carigrada, Aleksandrijska patrijaršija, Kiparska crkva i Grčka crkva.
Ova saznanja bacaju novo svetlo na to kako svest može da postoji u trenucima kada je srce prestalo da kuca.
Otkrijte kako monasi pripremaju sardine plaki – jednostavno jelo iz rerne sa paradajz sosom, koje daje snagu za dug dan molitve i rada, a donosi mir svakome ko ga jede sa zahvalnošću.
Na godišnjem pomenu blaženopočivšem patrijarhu Vikentiju, vernici su se prisetili njegovog teškog života, mudrog vođstva u komunističkim vremenima i nerazjašnjene smrti, koja je ostala tiha tajna srpske crkvene istorije.