Hram Svetog Marka, koji čuva bogatu riznicu, nekada je bio jedini u gradu na Đetinji. Danas predstavlja jedinstvenu svetinju sa zvonikom koji mu daje dodatnu posebnost među modernim zgradama kojima je okružen.
Skrivena među modernim zgradama u srcu Užica, na mestu nekada poznatom kao Stara Varoš, stoji Crkva Svetog Marka. Ovaj sakralni dragulj, gotovo neprimetan sve dok se ne nađete pred njenim ulazom, predstavlja jedinstveno svedočanstvo duhovnog i kulturnog života ovog grada. Podignuta je 1828. godine na temeljima starijeg hrama iz 1721. godine i danas je zaštićeno kulturno dobro od velikog značaja.
RINA
Crkva Svetog Marka u Užicu
- Crkva je, prema svemu sudeći, izgrađena za vreme vladavine Miloša Obrenovića, na mestu gde je nekada stajala crkva brvnara, podignuta nakon Požarevačkog mira. Hrišćanskim podanicima u Turskom carstvu tada je omogućeno da grade svoje hramove. O prvobitnoj crkvi nema mnogo podataka, ali se pretpostavlja da je stradala nakon 1739. godine tokom turske odmazde - objašnjava Katarina Dogandžić Mićunović, viši kustos Narodnog muzeja u Užicu, prenosi Rina.
Krajem 19. veka, jugozapadno od hrama, podignut je zvonik visine 18 metara, koji svojim izgledom podseća na sahat-kule karakteristične za orijentalnu arhitekturu. Ovaj zvonik daje crkvi Svetog Marka posebnu notu i čini je jedinstvenom u Užicu, čuvajući duh prošlih vremena.
RINA
Ikonostas užičke Crkve Svetog Marka
- Koncepcija građevine je slična tradicionalnom narodnom graditeljstvu crkava-brvnara, dok su neki njeni elementi izvedeni pod uticajem islamske arhitekture. Ovaj uticaj su u sakralno graditeljstvo jugozapadne Srbije uneli majstori Osaćani iz Bosne. Enterijer crkve, iako nevelik, ostavlja utisak prostranosti zahvaljujući skladno izvedenom drvenom svodu i rasporedu crkvenog mobilijara - dodaje Dogandžić Mićunović.
Crkva Svetog Marka čuva bogatu riznicu vrednih ikona i bogoslužbenih predmeta, među kojima se nalaze i dela užičkih zanatlija. "U Narodnom muzeju Užice čuva se ikona Deizisa iz 1829. godine sa srebrnim okovom, dar užičkog kujundzijskog esnafa. U riznici crkve nalaze se i filigranski krstovi, relikvije i hadžijske ikone, svedočeći o duhovnom bogatstvu ovog hrama," kaže Dogandžić Mićunović.
RINA
Crkva brvnara u centru Užica
Ova svetinja, posvećena Svetom Marku, nije samo mesto bogosluženja; ona je i centar kulturnih i duhovnih događanja u Užicu. Tokom godine, u crkvi se održavaju predavanja na teme iz oblasti vere i savremenog života sa aspekta pravoslavlja. Vernici se često okupljaju na atuli koja okružuje crkvu, zastrta lepim ćilimima, kako bi razgovarali i delili svoja iskustva.
RINA
Celivajuća ikona Svetog Marka užičkoj crkvi brvnari
Sveštenici ove crkve, zajedno sa brojnom pastvom, posvećeno brinu o duhovnom životu vernika, ali i o uređenju porte crkve, koja je jedna od najlepše uređenih u ovom delu Užica. Tako Crkva Svetog Marka, svojim jedinstvenim spojem duhovnosti, istorije i kulture, ostaje neprocenjivo blago u srcu Užica, čuvajući duh prošlih vremena i inspirišući nove generacije.
Bivši državni tužilac Arizone i novoimenovani ambasador SAD u Srbiji primio je blagoslov episkopa losanđeleskog i zapadnoameričkog pred početak diplomatske misije – emotivan susret u Finiksu ispunjen duhovnim i narodnim jedinstvom.
Nova pravna odredba, koja uskoro stupa na snagu, izazvala je masovne pobune hrišćanske zajednice u Arunačal Pradešu, dok kritičari upozoravaju na ozbiljne posledice po verska i ljudska prava.
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Ovaj zvuk nije samo poziv na molitvu, već nosi duboku duhovnu poruku, povezanu sa istorijom, tradicijom i verom. To je simbol nade i Božje milosti, koji je prešao put od drevnih truba do modernih zvonika.
U hramu Svetog Georgija u Užicu, gde je vera stub zajedništva, uz arhijerejsku liturgiju, svečano rukopoloženje i praznični ručak, sabrano je preko hiljadu vernika u duhu ljubavi i zahvalnosti prema precima.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Nekada simbol topline bakine kuhinje, danas duhovna gozba i u dane posta – sa suvim voćem, orasima i medom, sutlijaš ostaje poslastica koja spaja prošlost i sadašnjost, podsećajući nas na lepotu jednostavnih darova.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.