Skrivena među modernim zgradama u srcu Užica, na mestu nekada poznatom kao Stara Varoš, stoji Crkva Svetog Marka. Ovaj sakralni dragulj, gotovo neprimetan sve dok se ne nađete pred njenim ulazom, predstavlja jedinstveno svedočanstvo duhovnog i kulturnog života ovog grada. Podignuta je 1828. godine na temeljima starijeg hrama iz 1721. godine i danas je zaštićeno kulturno dobro od velikog značaja.
RINA
Crkva Svetog Marka u Užicu
- Crkva je, prema svemu sudeći, izgrađena za vreme vladavine Miloša Obrenovića, na mestu gde je nekada stajala crkva brvnara, podignuta nakon Požarevačkog mira. Hrišćanskim podanicima u Turskom carstvu tada je omogućeno da grade svoje hramove. O prvobitnoj crkvi nema mnogo podataka, ali se pretpostavlja da je stradala nakon 1739. godine tokom turske odmazde - objašnjava Katarina Dogandžić Mićunović, viši kustos Narodnog muzeja u Užicu, prenosi Rina.
Krajem 19. veka, jugozapadno od hrama, podignut je zvonik visine 18 metara, koji svojim izgledom podseća na sahat-kule karakteristične za orijentalnu arhitekturu. Ovaj zvonik daje crkvi Svetog Marka posebnu notu i čini je jedinstvenom u Užicu, čuvajući duh prošlih vremena.
RINA
Ikonostas užičke Crkve Svetog Marka
- Koncepcija građevine je slična tradicionalnom narodnom graditeljstvu crkava-brvnara, dok su neki njeni elementi izvedeni pod uticajem islamske arhitekture. Ovaj uticaj su u sakralno graditeljstvo jugozapadne Srbije uneli majstori Osaćani iz Bosne. Enterijer crkve, iako nevelik, ostavlja utisak prostranosti zahvaljujući skladno izvedenom drvenom svodu i rasporedu crkvenog mobilijara - dodaje Dogandžić Mićunović.
Crkva Svetog Marka čuva bogatu riznicu vrednih ikona i bogoslužbenih predmeta, među kojima se nalaze i dela užičkih zanatlija. "U Narodnom muzeju Užice čuva se ikona Deizisa iz 1829. godine sa srebrnim okovom, dar užičkog kujundzijskog esnafa. U riznici crkve nalaze se i filigranski krstovi, relikvije i hadžijske ikone, svedočeći o duhovnom bogatstvu ovog hrama," kaže Dogandžić Mićunović.
RINA
Crkva brvnara u centru Užica
Ova svetinja, posvećena Svetom Marku, nije samo mesto bogosluženja; ona je i centar kulturnih i duhovnih događanja u Užicu. Tokom godine, u crkvi se održavaju predavanja na teme iz oblasti vere i savremenog života sa aspekta pravoslavlja . Vernici se često okupljaju na atuli koja okružuje crkvu, zastrta lepim ćilimima, kako bi razgovarali i delili svoja iskustva.
RINA
Celivajuća ikona Svetog Marka užičkoj crkvi brvnari
Sveštenici ove crkve, zajedno sa brojnom pastvom, posvećeno brinu o duhovnom životu vernika, ali i o uređenju porte crkve, koja je jedna od najlepše uređenih u ovom delu Užica. Tako Crkva Svetog Marka, svojim jedinstvenim spojem duhovnosti, istorije i kulture, ostaje neprocenjivo blago u srcu Užica , čuvajući duh prošlih vremena i inspirišući nove generacije.
Narodno predanje kaže da su u Crkvi Rođenja Presvete Bogorodice, u Vrnjačkoj Banji, mošti Svetog Save zanoćile prilikom premeštanja iz Bugarske.
Neobičan prikaz mladog Isusa Hrista jedinstven je u svetu i nalazi se u crkvi u steni, nedaleko od Pirota. U želji da vide redak prikaz Bogočoveka, brojni vernici dolaze upravo tu.
Manastir Rajinovac predstavlja mesto izuzetne lepote i duhovnog mira, na koje su ponosni lokalni stanovnici, a u svetinju hrle iz svih delova Srbije.
Beogradska svetinja je mesto gde počivaju posmrtni ostaci kralja Aleksandra i kraljice Drage, čijim ubistvom je ugašena dinastija. U njenoj kripti se osim tela ubijenog para nalaze i posmrtni ostaci drugih članova dinastije Obrenović i sveštenstva, koje je službovalo u crkvi.
Tokom liturgije, iz ikone Gospoda Hrista, koju su hodočasnici darovali kao izraz podrške i ljubavi, počelo je da teče sveto miro. Ovaj čudesni događaj, koji vernici tumače kao Božiji znak, izazvao je snažne emocije među okupljenim narodom.
Izvori posvećeni Prepodobnoj mati Paraskevi privlače vernike i znatiželjnike svojim lekovitim svojstvima i blagorodnom energijom, a predstavljaju mesta gde se vera i priroda skladno prepliću.
Manastir Pavlovac, koji se nalazi u selu Koraćici kraj Pavlovačkog potoka, po kome je i dobio ime, je sveto mesto u kojem je Arsenije Čarnojević služio jednu od poslednjih liturgija.
Ono što posebno treba naglasiti jeste da SPC u isto vreme nije poklonila MPC sve one srpske svetinje i manastire, koje su gradili srpski vladari u istoriji. Tomosom o autokefaliji MPC te svetinje nisu poklonjene, kao što pojedini zlonamerni ili pak neznaveni ljudi komentarišu, već su dati na upotrebu, a to su dve suštinski različite pravne formulacije, istakao je arhimandrit Petar (Dragojlović).
Tokom liturgije, iz ikone Gospoda Hrista, koju su hodočasnici darovali kao izraz podrške i ljubavi, počelo je da teče sveto miro. Ovaj čudesni događaj, koji vernici tumače kao Božiji znak, izazvao je snažne emocije među okupljenim narodom.
Mitla (u prevodu "mesto mrtvih"), bio je grad u južnom Meksiku poznat po povezanosti s Pitaom Bezelaom, zapotečkim bogom smrti, a upravo tu se nalazi Crkva Svetog Pavla, ispod koje se proteže podzemni splet hodnika.
Priča o luksuznom vozilu, koje je privuklo pažnju meštana mioničkog kraja, dovela je do nesporazuma i pogrešnih predstava o životu monaha. Jeromonah Arsenije razjasnio je situaciju, pozivajući na smirenost i oprez u prosuđivanju.