Dok vatrogasci vode bitku protiv buktinje koja opkoljava manastirski kompleks u kojem se nalaze crkve Svetog Save i Svetog Lazara, u grčkom mestu Nea Makri, vernici se ujedinjuju u molitvi za očuvanje ovog svetog mesta, čija bogata istorija i dragocene relikvije predstavljaju neprocenjivo duhovno blago pravoslavne vere.
U svetom prostoru manastira Svetog Jefrema Sirina u grčkom mestu Nea Makri, dramatični trenuci odvijaju se dok vatrogasne jedinice ulažu sve napore da zaustave vatrenu stihiju koja preti da uništi ovaj drevni hram molitve i duhovnosti. Plamen koji okružuje manastir stvorio je scene koje uveravaju posmatrače u hitnost i ozbiljnost situacije – slike crkava obavijenih gustim dimom i plamenom bude bolne osećaje među vernicima i monahinjama koje čuvaju ovaj svetionik vere.
Printscreen/TikTok/zafeiris42
Manastir Svetog Jefrema Sirina, smešten na 151 metar nadmorske visine u blizini sela Kondariotisa, osnovan je 1983. godine trudom i molitvama igumanije Katarine, duhovne kćerke proslavljenog monaha Porfirija Kavsokalivita. Ovaj manastir, pod jurisdikcijom Grčke pravoslavne crkve, nalazi se na prostranom posedu od 21 hektara i već decenijama predstavlja duhovni centar za verne iz svih krajeva Grčke i šire.
Glavna crkva manastira, podignuta u vizantijskom stilu i osveštana 2000. godine, posvećena je svetitelju Jefremu Sirinu i ikoni Bogorodice „Životvorni izvor“. U ovoj svetinji čuvaju se dragoceni delovi moštiju svetog Jefrema Sirina i svete mučenice Ekatarine, kao i čudotvorna ikona Bogorodice „Dakriroousa“, poznata po prolivanju suza, koja vekovima nadahnjuje verne, dajući im utehu.
Printscreen/TikTok/zafeiris42
Posebnu vrednost ovog svetog mesta čini i crkva na manastirskom groblju, podignuta 2015. godine i posvećena Svetom Lazaru i Svetom Savi, koju su podigli ruski vernici, duhovna deca starešine manastira Pantelejmona na Svetoj gori.
Danas, dok se vatrogasne jedinice bore protiv plamena, molitve vernika širom sveta uzdižu se ka nebesima, tražeći zaštitu za ovu svetu obitelj. Plamen preti ne samo da uništi građevine već i da ugasi svetlost duhovnog nasleđa koje ovaj manastir čuva vekovima. U ovim trenucima, vera postaje jedina nada za spas manastira Svetog Jefrema, gde svaka molitva i svaki uzdah nade predstavljaju neprocenjivu snagu u borbi protiv vatrene stihije.
Iz manastira Mileševe u prestoni grad stiže sveta ruka prvog srpskog arhiepiskopa, a ulice Beograda ispuniće se hiljadama vernika, molitvama, ikonama i pesmom – u jednom od najsvečanijih događaja u duhovnom životu naroda.
Mladi sovjetski vojnik koji je tokom rata prešao u islam i osnovao porodicu sa šestoro dece, danas u pravoslavnoj Rusiji pronalazi mir i ponovo grli korene koje rat nije mogao da izbriše
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Razorna vatra sravnila je sa zemljom hram Sretenja Gospodnjeg na grčkom ostrvu Poros, ostavljajući za sobom samo pepeo i tugu. Ali usred zgarišta, jedna svetinja ostala je netaknuta – ikona Hrista kao Velikog Arhijereja, neoštećena i postojana.
Na samoj crkvi nalazi se i nekoliko spomen ploča - posvećenih herojima, koji su Srbiju branili tokom NATO agresije 1999. godine, ali sam hram podseća i na važan simbol hrišćanstva.
Ovaj duhovni običaj ustanovili su ruski monasi u manastiru Tumane još pre Drugog svetskog rata, a obnovljen je 2017. godine dolaskom novog bratstva. Od tada, nedelja po Spasovdanu tradicionalno okuplja mnoštvo vernika.
Mladi sovjetski vojnik koji je tokom rata prešao u islam i osnovao porodicu sa šestoro dece, danas u pravoslavnoj Rusiji pronalazi mir i ponovo grli korene koje rat nije mogao da izbriše
U tišini podviga i molitve, iguman manastira Rukumija govori o biblijskom proroštvu – kraju jedne civilizacije, kao i dolasku antihrista i ruskom caru koji će biti utočište verujućih.
Pesnik, general, naučnik i reformator – Jovan Dragašević je stvorio stih koji je prerastao u narodnu zapovest, ali njegovo ime danas retko ko zna. Njegova životna priča otkriva koliko snage može da nosi reč kada iza nje stoje znanje, vera i ljubav prema otadžbini.
U zemlji poznatoj po liberalnim vrednostima i sekularizmu, raste broj mladih koji svoj mir i smisao pronalaze u liturgiji i veri drevne pravoslavne crkve - događaji okupljaju stotine tinejdžera, a hramovi postaju nova duhovna središta.
Uz šapat uspomena donosimo vam jednostavan, ali neodoljiv letnji recept koji spaja tradiciju, ljubav i autentične ukuse - baš onako kako su to znale naše bake.