Crkva Svetog Dimitrija iz 11. veka, biser vizantijske umetnosti u mestu Koropi, našla se na udaru požara koji se širi neverovatnom brzinom, dok su stanovnici evakuisani u panici
Grčku su ponovo zahvatili razorni požari koji haraju pod udarima vrelih vetrova i nemilosrdnog sunca. Danas popodne, vatra je buknula u oblasti Agios Dimitrios, južno od Atine, bacivši senku straha nad celim regionom Istočne Atike.
Crkva Svetog Dimitrija u opasnosti
U mestu Koropi, u opštini Kropija, vatrogasci biju bitku s požarom koji se brzo širi ka jednoj od najdragocenijih svetinja tog kraja – crkvi Svetog Dimitrija. Ovaj vizantijski crkveni kompleks, podignut u 11. veku, svedoči o hiljadugodišnjoj istoriji i pravoslavnom nasleđu Grčke. Poznata i kao Agios Dimitrios Lagonisio, crkva se u bibliografiji često pominjala i kao Agios Dimitrios Saroniku, prema delu vizantologa N. Gkiolesa „Vizantijska crkvena građevina, 600–1204“ (Kardamica, Atina, 2002).
Biser vizantijske umetnosti pod pretnjom vatre
Crkva se nalazi na jugozapadnom rubu grada Koropi, u podnožju planine Voros, južno i istočno od Agia Marina Koropi, i predstavlja duhovno središte za više od hiljadu stanovnika ovog kraja. Njene oslikane zidne freske, starovekovni kamen temeljac i molitve koje se vekovima uznose pod njenim svodovima, sada su suočeni s najvećom opasnošću – vatrenom stihijom koja guta sve pred sobom.
Situacija se menja iz minuta u minut
Dopisnica „Politike“ iz Grčke, Jasmina Pavlović Stamenić, javlja da se situacija menja iz minuta u minut, a strah od širenja vatre raste:
– Pre nekih sat, sat i po vremena, novi požar je buknuo ponovno, nekih 37 kilometara od Atine, u oblasti Koropi, odnosno u mestu Agios Dimitrios. Tamo se nalazi vizantijski crkveni kompleks iz 11. veka, pa se strahuje da vatra ne zahvati i taj deo. Vatra je već nošena jakim vetrom stigla do prvih dvorišta u nekih 30 kuća – izjavila je ona.
Wikimedia/C messier
Crkva Svetog Dimitrija u Koropi izgrađena je u 11. veku
Evakuacija stanovnika i turista
Građanima je upućeno hitno upozorenje kriznog broja 112 da se evakuišu i presele južnije, ka Lagonisiju, dok su turisti na Kritu i u okolnim oblastima već masovno evakuisani.
Strah za crkvu Svetog Dimitrija
Dok Grčka gori, srce pravoslavlja strepi za svoju drevnu svetinju. Crkva Svetog Dimitrija nije samo arhitektonsko blago, već i mesto u kojem se vekovima rađala nada, uteha i vera za sve koji su joj prilazili. Danas joj preti plamen koji ne poznaje granice svetosti.
Supruga poznatog atinskog preduzetnika pred kamerama je posvedočila kako su ikona Bogorodice Osloboditeljice i brojanica sa Svete gore spasili živote njenoj porodici.
Na strmim obroncima planine iznad reke Aos, u manastiru Stomio, gde je Sveti Pajsije proveo prve godine monaštva, danas reke vernika dolaze u nadi da će pronaći duhovni mir. Njegova rodna kuća, dečje staze i crkvica na visini postaju novo središte hodočašća i tihe molitve.
Članovi Dobrovoljnog vatrogasnog društva „Stevan Sinđelić“, gaseći požar na obodu grada, naišli su na prizor pred kojim su zanemeli — ikona Presvete Bogorodice ostala je čitava uprkos požaru.
Premijer Grčke Kirijakos Micotakis došao je u srce monaške republike sa finansijskom podrškom za očuvanje svetinja i prirode, dok istovremeno šalje poruku mira i solidarnosti u regionu zahvaćenom sukobima.
Crkva Svetog Dimitrija iz 11. veka, biser vizantijske umetnosti u mestu Koropi, našla se na udaru požara koji se širi neverovatnom brzinom, dok su stanovnici evakuisani u panici
Na liturgiji treće nedelje po Duhovima, đakon Milutin Lekić primio je čin prezvitera pred vernicima koji su sa oduševljenjem dočekali ovog mladog pastira i reči utehe mitropolita Justina o Božijoj brizi za sve ljude.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Razorna vatra sravnila je sa zemljom hram Sretenja Gospodnjeg na grčkom ostrvu Poros, ostavljajući za sobom samo pepeo i tugu. Ali usred zgarišta, jedna svetinja ostala je netaknuta – ikona Hrista kao Velikog Arhijereja, neoštećena i postojana.
Dok vatrogasci vode bitku protiv buktinje koja opkoljava manastirski kompleks u kojem se nalaze crkve Svetog Save i Svetog Lazara, u grčkom mestu Nea Makri, vernici se ujedinjuju u molitvi za očuvanje ovog svetog mesta, čija bogata istorija i dragocene relikvije predstavljaju neprocenjivo duhovno blago pravoslavne vere.
Premijer Grčke Kirijakos Micotakis došao je u srce monaške republike sa finansijskom podrškom za očuvanje svetinja i prirode, dok istovremeno šalje poruku mira i solidarnosti u regionu zahvaćenom sukobima.
U Ukrajini od 2018. godine postoji i delimično priznata Pravoslavna crkva Ukrajine, čiju autokefalnost priznaju Vaseljenska patrijaršija Carigrada, Aleksandrijska patrijaršija, Kiparska crkva i Grčka crkva.
Jedni od onih koji su svoje čudo pronašli u porti manastira, dok su molili svece - da umole Boga da im podari porod, su Slobodan i Jelena Gemaljević - supružnici iz Kragujevca.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.