“LOPOVI SU NAM UPALI U STAN, MUŽU SU PRETILI DA ĆE MU SEĆI DELOVE TELA, A ONDA SE DESILO ČUDO”: Potresno svedočanstvo žene kojoj je život visio o koncu
Supruga poznatog atinskog preduzetnika pred kamerama je posvedočila kako su ikona Bogorodice Osloboditeljice i brojanica sa Svete gore spasili živote njenoj porodici.
Noć straha, ali i neočekivane ljudske preobrazbe, doživela je supruga poznatog preduzetnika u Alimosu, četvrti koja se nalazi jugoistočno od centra Atine, kada su tri naoružana provalnika upala u njen dom i držala par kao taoca tri užasna sata. Međutim, u ovoj naizgled bezizlaznoj situaciji, ikona Presvete Bogorodice postala je ključni trenutak koji je promenio atmosferu, omogućujući preokret – makar privremeni – i spašavanje života.
Kroz drhtav glas, žena je opisivala trenutak kada su provalnici iznenada ušli u pomoćni prostor kuće.
- Prva dva smo videli kako silaze niz stepenice s oružjem. Mislili smo da nam deca priređuju šalu, ali smo odmah shvatili. Treći je ušao malo kasnije sa torbom. Počeli su da lome i viču. Bilo je zastrašujuće - ispričala je pred kamerama grčke televizije, glasom punim straha.
Dok je njen suprug primao pretnje, uključujući i onu o amputaciji, ona je, suočena sa strahom, potražila utočište u molitvi.
- Sveća je bila zapaljena. Neprestano sam se molila Presvetoj Bogorodici. Molila sam je, ako treba da odemo, da to bude brzo. Nisam mogla da gledam mučenja. Međutim, tada sam skupila hrabrost. Nešto se duboko promenilo u meni - ispričala je žena.
Preokret je nastao kada se setila brojanice koju joj je dao monah sa Svete gore. To je bio trenutak nade. Obratila se jednom od napadača, koji je delovao smirenije:
- Rekla sam mu drhtavim glasom: "Verujem da si dobar čovek, uprkos svemu ovome. Imam nešto da ti dam što mi je veoma dragoceno." Pokazala sam mu brojanicu koju je bila vezanu za dršku torbe. Odmah je počeo da me gleda drugačije - kaže ova žena.
ant1 tv/Prrintscreen
Žena i njen suprug, atinski privrednik žive u elitnom kvartu grčke prestonice - Alimosu
Tada je obećala još nešto – ikonu Presvete Bogorodice Osloboditeljke koju je čuvala.
- Rekla sam mu: "Kada odeš, pokloniću ti je da te štiti."
Nekoliko minuta kasnije, ton napadača se promenio. Prestao je da viče i lomi stvari.
- Jedan od njih je pokušao da slomi fioku, ali je tada iznenada viknuo: 'Ne lomimo, ne lomimo.' Tada sam shvatila da se nešto duboko promenilo - rekla je žena.
Pre nego što su napustili njen dom, zaista je dala ikonu napadaču.
- Stavila sam je na njegove grudi i rekla mu da je poklanjam. Tada mi je rekao: "Ako mi Bogorodica pomogne, doći ću bez maske da ti se izvinim."
Ikona koju je darovala bila je ikona Presvete Bogorodice Osloboditeljke, ikona koja, prema pravoslavnoj crkvi , simbolizuje spasenje od opasnosti i oslobođenje od zla. U tih tri sata tame, žena je osećala kako je Bogorodica preuzela kormilo njenog života.
Incident je trenutno pod istragom grčke policije, koja analizira otiske prstiju, materijal sa kamera i tragove bežanja napadača. Smatra se da je reč o bandi koja selektivno deluje u bogatijim delovima južne Atine.
Ovo svedočenje je duboko potresno, ne samo zbog brutalnosti događaja, već zbog snage vere koja je ukorenjena u srcu žene, uprkos paklu straha.
- Nisam imala drugo oružje – samo svoju molitvu. I na kraju... ona je odgovorila.
Razorna vatra sravnila je sa zemljom hram Sretenja Gospodnjeg na grčkom ostrvu Poros, ostavljajući za sobom samo pepeo i tugu. Ali usred zgarišta, jedna svetinja ostala je netaknuta – ikona Hrista kao Velikog Arhijereja, neoštećena i postojana.
Sada, kada bez nekog drugog ne mogu učiniti ni najmanju stvar, razumem zašto nas je Hristos naučio da budemo sjedinjeni u jednom telu, deo je potresne ispovesti monaha Sofronija.
Godinama je živela u patnji, mučena pokajanjem i tugom, ali kada je ponovo kročila u manastir, pred njom se ukazala Bogorodica i učinila nešto što će zauvek ostati urezano u njenom srcu.
U knjizi „Misli za svaki dan u godini“, Sveti Teofan Zatvornik u šestu nedelju Velikoga posta ukazuje na opasnost od brze zaboravnosti i povratka grešnim delima, čak i nakon što smo primili Božiju milost.
Car Konstancije naredio je da se izgradi Ipatijev lik još za života ovoga svetitelja, i taj lik držaše car u svome dvoru kao oružje protiv svake supostatne sile.
Sa zvončićima oko vrata i vrbovim grančicama u rukama, stotine dece i vernika prošle su u molitvenom hodu do hrama Svetog Save, gde je vladika Petar služio bdenije uoči praznika Cveti — ulaska Gospodnjeg u Jerusalim.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Priča o monahu koji je svojim životom posvedočio da vera i molitva mogu da prevaziđu i najopasnije prepreke, pružajući nadu onima koji se suočavaju s nevoljama.
Protosinđel Jovan Milenković, duhovnik manastira Lešje, otkriva kako sveta voda donosi čudesa i zašto ispovest može biti najmoćniji lek protiv depresije i anksioznosti.
U knjizi „Misli za svaki dan u godini“, Sveti Teofan Zatvornik u šestu nedelju Velikoga posta ukazuje na opasnost od brze zaboravnosti i povratka grešnim delima, čak i nakon što smo primili Božiju milost.
Priča o monahu koji je svojim životom posvedočio da vera i molitva mogu da prevaziđu i najopasnije prepreke, pružajući nadu onima koji se suočavaju s nevoljama.
Uoči praznika Cveti, veruje se da devojke u narodnim nošnjama i venčićima na glavama donose sreću i zdravlje domaćinstvima, čuvajući simboliku plodnosti, prirode i duhovne obnove.
To je bilo prvi put da je pomerena od najmanje 1810. godine, kada su sprovedeni poslednji radovi zbog požara u bazilici, a možda i ranije, rekao je otac Samuel Aghojan iz Jermenske crkve.
Ekipa portala religija.rs posetila je crkvu Svetih apostola Petra i Pavla u rodnom mestu blaženopočivšeg patrijarha srpskog, koja je postala simbol vere, upornosti i ljubavi, dok mozaik sa njegovim likom podseća na svetlost koju je ovaj veliki duhovnik ostavio.
Kad je došla, dobila je svoju keliju u kojoj su bili samo krevet bez dušeka, peć i ćebe preko kreveta. To je simbol početka prilagođavanja asketskom životu.
Bez kapi viška ulja, a hrskav do savršenstva — ovo starinsko jelo sa manastirskih trpeza pokazuje da istinska čarolija dolazi iz jednostavnosti i vere u meru.