“LOPOVI SU NAM UPALI U STAN, MUŽU SU PRETILI DA ĆE MU SEĆI DELOVE TELA, A ONDA SE DESILO ČUDO”: Potresno svedočanstvo žene kojoj je život visio o koncu
Supruga poznatog atinskog preduzetnika pred kamerama je posvedočila kako su ikona Bogorodice Osloboditeljice i brojanica sa Svete gore spasili živote njenoj porodici.
Noć straha, ali i neočekivane ljudske preobrazbe, doživela je supruga poznatog preduzetnika u Alimosu, četvrti koja se nalazi jugoistočno od centra Atine, kada su tri naoružana provalnika upala u njen dom i držala par kao taoca tri užasna sata. Međutim, u ovoj naizgled bezizlaznoj situaciji, ikona Presvete Bogorodice postala je ključni trenutak koji je promenio atmosferu, omogućujući preokret – makar privremeni – i spašavanje života.
Kroz drhtav glas, žena je opisivala trenutak kada su provalnici iznenada ušli u pomoćni prostor kuće.
- Prva dva smo videli kako silaze niz stepenice s oružjem. Mislili smo da nam deca priređuju šalu, ali smo odmah shvatili. Treći je ušao malo kasnije sa torbom. Počeli su da lome i viču. Bilo je zastrašujuće - ispričala je pred kamerama grčke televizije, glasom punim straha.
Dok je njen suprug primao pretnje, uključujući i onu o amputaciji, ona je, suočena sa strahom, potražila utočište u molitvi.
- Sveća je bila zapaljena. Neprestano sam se molila Presvetoj Bogorodici. Molila sam je, ako treba da odemo, da to bude brzo. Nisam mogla da gledam mučenja. Međutim, tada sam skupila hrabrost. Nešto se duboko promenilo u meni - ispričala je žena.
Preokret je nastao kada se setila brojanice koju joj je dao monah sa Svete gore. To je bio trenutak nade. Obratila se jednom od napadača, koji je delovao smirenije:
- Rekla sam mu drhtavim glasom: "Verujem da si dobar čovek, uprkos svemu ovome. Imam nešto da ti dam što mi je veoma dragoceno." Pokazala sam mu brojanicu koju je bila vezanu za dršku torbe. Odmah je počeo da me gleda drugačije - kaže ova žena.
ant1 tv/Prrintscreen
Žena i njen suprug, atinski privrednik žive u elitnom kvartu grčke prestonice - Alimosu
Tada je obećala još nešto – ikonu Presvete Bogorodice Osloboditeljke koju je čuvala.
- Rekla sam mu: "Kada odeš, pokloniću ti je da te štiti."
Nekoliko minuta kasnije, ton napadača se promenio. Prestao je da viče i lomi stvari.
- Jedan od njih je pokušao da slomi fioku, ali je tada iznenada viknuo: 'Ne lomimo, ne lomimo.' Tada sam shvatila da se nešto duboko promenilo - rekla je žena.
Pre nego što su napustili njen dom, zaista je dala ikonu napadaču.
- Stavila sam je na njegove grudi i rekla mu da je poklanjam. Tada mi je rekao: "Ako mi Bogorodica pomogne, doći ću bez maske da ti se izvinim."
Ikona koju je darovala bila je ikona Presvete Bogorodice Osloboditeljke, ikona koja, prema pravoslavnoj crkvi , simbolizuje spasenje od opasnosti i oslobođenje od zla. U tih tri sata tame, žena je osećala kako je Bogorodica preuzela kormilo njenog života.
Incident je trenutno pod istragom grčke policije, koja analizira otiske prstiju, materijal sa kamera i tragove bežanja napadača. Smatra se da je reč o bandi koja selektivno deluje u bogatijim delovima južne Atine.
Ovo svedočenje je duboko potresno, ne samo zbog brutalnosti događaja, već zbog snage vere koja je ukorenjena u srcu žene, uprkos paklu straha.
- Nisam imala drugo oružje – samo svoju molitvu. I na kraju... ona je odgovorila.
Razorna vatra sravnila je sa zemljom hram Sretenja Gospodnjeg na grčkom ostrvu Poros, ostavljajući za sobom samo pepeo i tugu. Ali usred zgarišta, jedna svetinja ostala je netaknuta – ikona Hrista kao Velikog Arhijereja, neoštećena i postojana.
Sada, kada bez nekog drugog ne mogu učiniti ni najmanju stvar, razumem zašto nas je Hristos naučio da budemo sjedinjeni u jednom telu, deo je potresne ispovesti monaha Sofronija.
Godinama je živela u patnji, mučena pokajanjem i tugom, ali kada je ponovo kročila u manastir, pred njom se ukazala Bogorodica i učinila nešto što će zauvek ostati urezano u njenom srcu.
Mitropolit Epifanije je optužio SPC da podriva crkveni poredak time što je dala Tomos Makedoncima i zapretio da Ukrajina neće dozvoliti – makedonski scenario.
Biblija opisuje četiri jahača Apokalipse koji donose rat, glad, bolest i smrt, a Sveti Oci nas uče šta njihovo pojavljivanje znači za čovečanstvo i dolazak Hrista.
Na Svetouspenskom groblju u Somboru, u tišini i molitvenom zajedništvu, okupili su se prijatelji, monasi i vernici da isprate majku igumana Haritona, dok je patrijarh podsetio na duboku istinu o životu, smrti i večnoj ljubavi koju donosi vera.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Ruska novinarka Aleksandra Gripas otkriva kako joj je molitva, iako tada još nije bila krštena, spasla ćerku od sigurne smrti i zauvek promenila njen život i veru.
Crkva Svetog Dimitrija iz 11. veka, biser vizantijske umetnosti u mestu Koropi, našla se na udaru požara koji se širi neverovatnom brzinom, dok su stanovnici evakuisani u panici
U najmračnije doba sovjetskog progona, kada su im pretili smrt i glad, ocu Pavlu Bojku se, po svedočenju njegovog sina, takođe sveštenika, javio Sveti Nikola, a potom se pojavio tajanstveni starac koji mu je pokazao put spasenja.
Tokom posete manastiru u Suroti, Elena Georgiadou zabeležila je neobjašnjivu svetlost iznad groba jednog od najvoljenijih svetitelja našeg vremena. Njena objava na društvenoj mreži rasplamsala je veru i izazvala snažne emocije među pravoslavnim vernicima.
Biblija opisuje četiri jahača Apokalipse koji donose rat, glad, bolest i smrt, a Sveti Oci nas uče šta njihovo pojavljivanje znači za čovečanstvo i dolazak Hrista.
Da li svojim rečima i postupcima isceljujemo ili ranjavamo druge? Zlatoust poručuje da na Sudu Božjem neće biti važno koliko smo puta izgovorili molitvu, već koliko smo srca iscelili, a koliko povredili.
Miroslav Hadži Vasić, naslednik travarske i kostolomačke tradicije, više od 50 puta boravio je na Hilandaru, pomažući bratiji uz blagoslov patrijarha Pavla.
Da li svojim rečima i postupcima isceljujemo ili ranjavamo druge? Zlatoust poručuje da na Sudu Božjem neće biti važno koliko smo puta izgovorili molitvu, već koliko smo srca iscelili, a koliko povredili.
Miroslav Hadži Vasić, naslednik travarske i kostolomačke tradicije, više od 50 puta boravio je na Hilandaru, pomažući bratiji uz blagoslov patrijarha Pavla.
Otkrivamo vam tradicionalni način pripreme starog jela iz Šumadije, koje i danas miriše iz manastirskih trpezarija i zbog kojeg će svako tražiti još jedan tanjir.