Razorna vatra sravnila je sa zemljom hram Sretenja Gospodnjeg na grčkom ostrvu Poros, ostavljajući za sobom samo pepeo i tugu. Ali usred zgarišta, jedna svetinja ostala je netaknuta – ikona Hrista kao Velikog Arhijereja, neoštećena i postojana.
U trenutku kada se vatra nemilosrdno širila, gutajući hram Sretenja Gospodnjeg na grčkom ostrvu Poros, desilo se nešto što ljudski razum teško može objasniti. Plameni jezici obuhvatili su svaki kutak hrama, progutavši njegovu unutrašnjost u strašnoj vatrenoj stihiji, ali je jedna svetinja ostala netaknuta – ikona Hrista kao Velikog Arhijereja.
Ovaj požar, koji je izbio u sredu, 26. marta 2025. godine, u potpunosti je uništio unutrašnjost crkve, ostavljajući za sobom zgarište i tugu među vernicima. Deset vatrogasaca sa pet vozila neumorno je gasilo vatru, uz podršku Lučke kapetanije, ali ništa nije moglo spasiti građevinu od razorne moći plamena. Preliminarne istrage ukazuju na to da je uzrok požara bio kratki spoj, dok nadležne službe nastavljaju ispitivanje svih okolnosti ovog tragičnog događaja, piše grčki portal saronicmagazine.gr .
Printscreen vimaorthodoxias.gr
Požar je crkvu Sretenja Gospodnjeg pretvorio u pepeo
Međutim, usred nesreće, ukazala se svetlost nade. Ikona Hrista kao Velikog Arhijereja, koja je stajala na oltaru, ostala je čudesno sačuvana. Sve oko nje bilo je pretvoreno u pepeo, a jedino što je vatra dotakla bila je zaštitna pleksiglasna površina, koja je izgorela, dok je časna ikona ostala netaknuta. Fotografije sa mesta događaja svedoče o ovom neobjašnjivom fenomenu, koji su mnogi već nazvali čudom.
Vernici su sa suzama u očima posmatrali ovaj prizor, doživljavajući ga kao jasan znak Božje prisutnosti i utehe u ovom teškom trenutku. Ikona Hrista, koji kao Veliki Arhijerej blagosilja svet, ostala je da svedoči o nepokolebljivoj veri i snazi duha koja se ne može ugasiti ni u najrazornijem plamenu.
Printscreen vimaorthodoxias.gr
Ikona Hrista kao Velikog Arhijereja ostala je gotovo netaknuta u požaru
Predsednica Grčke turističke organizacije, gospođa Anđela Gereku, izrazila je svoju duboku potresenost ovim događajem, ističući da ikona Hrista nije samo relikvija, već simbol vere, nade i obnove.
„Ovo sveto mesto će se iznova uzdići iz pepela, jer vera vernog naroda nadjačava svaku nesreću“, poručila je, prenosi portal saronicmagazine.gr.
Crkva Sretenja Gospodnjeg bila je kroz godine ne samo duhovni dom mnogih vernika, već i neprocenjiv deo kulturne baštine ostrva Poros. Njena lokacija u blizini Gradske tržnice i pešačke zone činila ju je dostupnom i omiljenom među turistima, dok su njeni zidovi čuvali tišinu molitve i vekovnu pobožnost. Sada, kada je u ruševinama, pokrenuta je inicijativa za njenu obnovu, uz podršku lokalne zajednice, opštine Poros i Ministarstva kulture, koje će se angažovati na očuvanju ovog svetog i istorijski značajnog mesta.
Dok narod Porosa gleda prema budućnosti, jedno je sigurno – vatra je odnela zidove, ali duh vere ostaje neugasiv. Ikona Hrista kao Velikog Arhijereja, koja je preživela vatrenu stihiju, sada postaje simbol nade i ponovnog uzdizanja svetinje iz pepela, potvrđujući reči svetih otaca da „gde je vera, tamo su i čuda“.
Mladi sveštenoslužitelj je doživeo trenutak preobražaja kada se pred njegovim očima desilo nesvakidašnje čudo osvećenja vode – mutna tečnost postala je kristalno čista, a s njom je i njegovo srce pronašlo novi put vere.
Reakcija poslanika Nikosa Papadopoulosa na izložbu koja je, kako tvrdi, uvredila pravoslavnu veru, pokrenula je duboku diskusiju o granicama umetnosti i poštovanju svetih vrednosti. Reagovao i mitropolit Jeronim.
Na svečanosti posvećenoj grčkoj istoriji i pravoslavlju, američki predsednik od arhiepiskopa Elpidofora dobio je zlatni krst, ali i priznanje koje je iznenadilo mnoge. Da li je ovakvo poređenje primer mudrosti ili političke pristrasnosti?
U svečanoj atmosferi crkve Svetog Petra, beogradski nadbiskup i metropolit poručio vernicima da Vaskrs nije samo pobeda nad smrću, već i poziv da svako od nas postane hodočasnik nade.
Najosnovnije na Vaskrs jeste da se ode na svetu liturgiju gde se proslavlja vaskrsenje Hristovo, moli se Bogu i pričešćuje se, a kada se dođe kući, slavi se Vaskrs sa najmilijima, objasnio je sveštenik Žarko Marković.
Na praznik Vaskrsenja Hristovog, među svetlim zidovima manastira Mileševa, nastao je prizor koji je postao duhovni simbol praznika: susret i kuckanje vaskršnjim jajima mitropolita Atanasija i umirovljenog vladike Filareta, sadašnjeg i bivšeg pastira Eparhije mileševske.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Supruga poznatog atinskog preduzetnika pred kamerama je posvedočila kako su ikona Bogorodice Osloboditeljice i brojanica sa Svete gore spasili živote njenoj porodici.
Godinama je živela u patnji, mučena pokajanjem i tugom, ali kada je ponovo kročila u manastir, pred njom se ukazala Bogorodica i učinila nešto što će zauvek ostati urezano u njenom srcu.
Najosnovnije na Vaskrs jeste da se ode na svetu liturgiju gde se proslavlja vaskrsenje Hristovo, moli se Bogu i pričešćuje se, a kada se dođe kući, slavi se Vaskrs sa najmilijima, objasnio je sveštenik Žarko Marković.
Bombe su bacane po svim krajevima grada, čak su pogođene bolnice i sanatorijumi. Vojna bolnica, u kojoj su se nalazili naši zarobljenici povratnici radi lečenja, bila je pogođena...
U Hramu Hrista Spasitelja, u prisustvu patrijarha Kirila i predsednika Ruske Federacije, obeležen je Vaskrs 2025. godine — u znaku molitve za pravedni mir i ujedinjenje hrišćanskog sveta.
Minut nakon što smo zakoračili u 20. april, Hram na Vračaru ispunili su plamenovi sveća, miris tamjana i glasovi vernika u sabornosti — potvrđujući da vera u vaskrslog Hrista nadilazi i tamu i vreme.
U svetinji na mestu Hristovog groba, pred hiljadama vernika i pod strogim merama bezbednosti, pojavio se sveti plamen – nevidljiv, neoskvrnjen, večan. Ovo čudo još jednom je potvrdilo da vera ne zna za granice, a nada ne prestaje da svetli ni u najmračnijim vremenima.
Na praznik Vaskrsenja Hristovog 1993. godine, u tišini drevne Optinske pustinje, dogodio se svirepi zločin koji je ostavio neizbrisiv trag na savremenoj crkvenoj istoriji. Ubistvo trojice krotkih slugu Božijih otvorilo je pitanja o duhovnoj borbi, zlu koje vreba i svetosti koja ne umire — čak ni u smrti.
Ukoliko je zaborav hleba koji silazi s neba dublji, utoliko je pohlepa čovekova za bogaćenjem, novcem i uživanjem veća i nezajažljivija, govorio je patrijarh Pavle.
U trenucima kada radosno kličemo „Hristos vaskrse!“, duša se najdublje osvećuje molitvom. Otkrivamo zašto je čitanje Akatista Vaskrsenju Hristovom najsnažniji način da istinski doživimo smisao Praznika nad praznicima.