Razorna vatra sravnila je sa zemljom hram Sretenja Gospodnjeg na grčkom ostrvu Poros, ostavljajući za sobom samo pepeo i tugu. Ali usred zgarišta, jedna svetinja ostala je netaknuta – ikona Hrista kao Velikog Arhijereja, neoštećena i postojana.
U trenutku kada se vatra nemilosrdno širila, gutajući hram Sretenja Gospodnjeg na grčkom ostrvu Poros, desilo se nešto što ljudski razum teško može objasniti. Plameni jezici obuhvatili su svaki kutak hrama, progutavši njegovu unutrašnjost u strašnoj vatrenoj stihiji, ali je jedna svetinja ostala netaknuta – ikona Hrista kao Velikog Arhijereja.
Ovaj požar, koji je izbio u sredu, 26. marta 2025. godine, u potpunosti je uništio unutrašnjost crkve, ostavljajući za sobom zgarište i tugu među vernicima. Deset vatrogasaca sa pet vozila neumorno je gasilo vatru, uz podršku Lučke kapetanije, ali ništa nije moglo spasiti građevinu od razorne moći plamena. Preliminarne istrage ukazuju na to da je uzrok požara bio kratki spoj, dok nadležne službe nastavljaju ispitivanje svih okolnosti ovog tragičnog događaja, piše grčki portal saronicmagazine.gr .
Printscreen vimaorthodoxias.gr
Požar je crkvu Sretenja Gospodnjeg pretvorio u pepeo
Međutim, usred nesreće, ukazala se svetlost nade. Ikona Hrista kao Velikog Arhijereja, koja je stajala na oltaru, ostala je čudesno sačuvana. Sve oko nje bilo je pretvoreno u pepeo, a jedino što je vatra dotakla bila je zaštitna pleksiglasna površina, koja je izgorela, dok je časna ikona ostala netaknuta. Fotografije sa mesta događaja svedoče o ovom neobjašnjivom fenomenu, koji su mnogi već nazvali čudom.
Vernici su sa suzama u očima posmatrali ovaj prizor, doživljavajući ga kao jasan znak Božje prisutnosti i utehe u ovom teškom trenutku. Ikona Hrista, koji kao Veliki Arhijerej blagosilja svet, ostala je da svedoči o nepokolebljivoj veri i snazi duha koja se ne može ugasiti ni u najrazornijem plamenu.
Printscreen vimaorthodoxias.gr
Ikona Hrista kao Velikog Arhijereja ostala je gotovo netaknuta u požaru
Predsednica Grčke turističke organizacije, gospođa Anđela Gereku, izrazila je svoju duboku potresenost ovim događajem, ističući da ikona Hrista nije samo relikvija, već simbol vere, nade i obnove.
„Ovo sveto mesto će se iznova uzdići iz pepela, jer vera vernog naroda nadjačava svaku nesreću“, poručila je, prenosi portal saronicmagazine.gr.
Crkva Sretenja Gospodnjeg bila je kroz godine ne samo duhovni dom mnogih vernika, već i neprocenjiv deo kulturne baštine ostrva Poros. Njena lokacija u blizini Gradske tržnice i pešačke zone činila ju je dostupnom i omiljenom među turistima, dok su njeni zidovi čuvali tišinu molitve i vekovnu pobožnost. Sada, kada je u ruševinama, pokrenuta je inicijativa za njenu obnovu, uz podršku lokalne zajednice, opštine Poros i Ministarstva kulture, koje će se angažovati na očuvanju ovog svetog i istorijski značajnog mesta.
Dok narod Porosa gleda prema budućnosti, jedno je sigurno – vatra je odnela zidove, ali duh vere ostaje neugasiv. Ikona Hrista kao Velikog Arhijereja, koja je preživela vatrenu stihiju, sada postaje simbol nade i ponovnog uzdizanja svetinje iz pepela, potvrđujući reči svetih otaca da „gde je vera, tamo su i čuda“.
Mladi sveštenoslužitelj je doživeo trenutak preobražaja kada se pred njegovim očima desilo nesvakidašnje čudo osvećenja vode – mutna tečnost postala je kristalno čista, a s njom je i njegovo srce pronašlo novi put vere.
Reakcija poslanika Nikosa Papadopoulosa na izložbu koja je, kako tvrdi, uvredila pravoslavnu veru, pokrenula je duboku diskusiju o granicama umetnosti i poštovanju svetih vrednosti. Reagovao i mitropolit Jeronim.
Na svečanosti posvećenoj grčkoj istoriji i pravoslavlju, američki predsednik od arhiepiskopa Elpidofora dobio je zlatni krst, ali i priznanje koje je iznenadilo mnoge. Da li je ovakvo poređenje primer mudrosti ili političke pristrasnosti?
Ove crkve svedoče o različitosti izraza hrišćanske vere kroz vreme i prostor. Bilo da su uklesane u stenu, sagrađene od kostiju ili skrivene u drvetu, sve one predstavljaju mesto susreta čoveka sa Bogom – u tišini, divljenju i molitvi.
Razni su zapisi u crkvenim knjigama Manastira Ostrog, koji beleže brojna izlečenja i čuda, koja se pripisuju delovanju sveca pred čijim moštima se unesrećeni mole.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Priča o svetom Jakovu otkriva kako izgledaju trenuci kada se nebeska pomoć zaista i pojavi — i kako da i mi pozovemo svetitelje u pomoć kad nam najviše zatrebaju.
U krugu bolnice u Krasnodaru nalazi se hram u kojem se događaju čuda. Sveštenik Vjačeslav Klimenko svedoči o majci koja je molitvom sačuvala život svom detetu, a na ikoni Bogorodice ostavila zlatne minđuše kao večni trag zahvalnosti.
Od čudesne zaštite manastira tokom rata do isceljenja neizlečivih bolesti: vernici iz svih krajeva sveta donose svoje molitve pred kivot svetitelja, svedočeći o moćima nevidljivih sila koje se očituju u njegovom prisustvu.
Zanatlija iz okoline Nikšića, koji je odbacivao postojanje Boga, suočen s paralizom bez leka, doživeo je susret sa svetiteljem koji mu je zauvek promenio život — a potom je svom sinu dao ime Vasilije.
Kada se desi da niti povezanosti oslabe i jedna po jedna krenu da pucaju, štetu nije nemoguće popraviti, a savet sveštenika Aleksandara Praščevića može pomoći kao prvi korak u obnovi zajednice - braka.