youtube/printscreen/Regionalna televizija Kraljevo i Ibarske novostiPokrov Sv Petke, poklon iz rumunskog grada Jaši
Porta manastira je jedinstvena po tematskom parku koji prikazuje ključne scene iz Biblije, a brojni vernici ovde dolaze i zbog vredne relikvije - pokrova Svete Petke, koji je poklon iz Rumunije.
Nedaleko od Kraljeva, Vrnjačke banje i Trstenika, u mestu Stubal, postojimanastir Sv Petke, jedinstven po tematskom parku u sklopu svetinje izgrađene 70-ih godina prošloga veka. Gradnja manastira je trajala osam leta, od 1970. do 1978. godine i pripada Žičkoj eparhiji.
Ušuškan u lepu prirodu, na obroncima Gledićkih planina, čuva vrednu relikviju darivanu iz rumunskog grada Jašija, pre 24 godine. U pitanju je pravi pokrov Svete Petke i prava jastučnica svetiteljke. Ove relikvije pomogle su mnogima da iscele svoje boljke, a pred vernike se iznose svakog petka u pet časova popodne.
youtube/printscreen/Natasa Eric
Pokrov Sv Petke, poklon iz rumunskog grada Jaši
Iza velike crkve nalazi se kapela u čijem središtu je sveti kamen, koji je ovde od pamtiveka i mnogobrojan narod na ličnim primerima svedoči čudotvornim isceljenjima posle molitve uz sveti kamen.
youtube/printscreen/Regionalna televizija Kraljevo i Ibarske novosti
Protojerej-stavrofor Ljubinko Kostić
Verovatno je nekada bio stub oltarskog stola, a protojerej-stavrofor Ljubinko Kostić navodi da postolje liči na ploču časne trpeze.
- To je jedan kameni stub, za koji se pretpostavlja da je stub časne trpeze, tj. prestola na kome se služi liturgija. To je jedini ostatak stare crkve, a Bog je verovatno želeći da se obnovi svetinja vernike darivao ovakvo lepim manastirom, posvećenom Svetoj Petki, kaže Protojerej-stavrofor Ljubinko Kostić.
youtube/printscreen/Regionalna televizija Kraljevo i Ibarske novosti
Kamen iz starog hrama
Godinama je bio nepokriven, izložen svim ćudima vremena. Početkom prošlog veka sa njega je bez traga nestala i horizontalna ploča koja se tu nalazila, pa otad podseća na četvorougaoni stub ukopan u zemlju.
U Stublu se osmog avgusta slavi i Sveta Petka Rimljanka, koja je živela između 1. i 2. veka, a koju narod naziva i Trnova, jer se veruje da već od prve polovine avgusta leto počinje da „trne“, tj. polako da nestaje, i na taj dan se održava tradicionalni narodni sabor.
Tokom letnje sezone, veliki broj turista i vernika posećuje manastir Stublu. Pored relikvije sv. Petke i Sv. kamena, na ovom mestu je izgrađen i „Biblijski park“, koji se sastoji od niza replika svetih mesta iz Jerusalima.
Sadrži replike značajnih biblijskih mesta, uključujući:
- Hristov grob
- Golgotu sa krstom
- Pećinu rođenja
- Ploče sa Deset Božijih zapovesti
Zahvaljujući ovim replikama, posetioci manastira se mogu upoznati sa izgledom Jerusalima pre 2.000 godina, ali i naučiti nešto novo.
Takođe, tu je i maketa planine Horiv (Sinaj), poznate kao „Mojsijeva gora“, u manjem obimu. Posetioci mogu da uđu u ove objekte, da stoje ili kleče, a deca naročito uživaju u penjanju po veštačkoj Golgoti, čiji je vrh ukrašen Hristovim krstom od drveta, visine 3,5 metra. Na krstu je ispisana tablica na grčkom, latinskom i hebrejskom jeziku, sa natpisom: „Isus Nazarećanin, car judejski…“.
Najstariji manastir koji se uopšte pominje u straroj Raškoj jeste Crkva ili Svetih apostola Petra i Pavla u Rasu, dva kilometra severno od Novog Pazara, na ušću rečice Deževe u Rašku.
Iguman Manastira Svete Trojice u Ozerkovićima ovu ulogu upoređuje sa paljenjem malog plamena u srcu vernika, koji se postepeno razvija kroz molitvu i vodi ka duhovnom napretku.
Episkop buenosajreski i južno-centralnoamerički Kirilo posetio je Gvatemalu, gde su monasi primili sveštenički čin, a zajednice različitih naroda pronašle duhovno utočište pod okriljem pravoslavne crkve.
Hodočasnici se za put pripremaju postom i molitvom, uvek odlaze s blagoslovom srpskog patrijarha, a najbolji period da se poseti Jerusalim je na Preobraženje Hristovo
U Hramu Vaskrsenja raspravljalo se o ograničenju pristupa hodočasnicima tokom silaska Svetog Ognja, kadrovskim promenama na svetim mestima i sve većim izazovima koje donosi rat u Svetoj zemlji.
Kako je naglasio, to se pre svega može postići ulaganjem u porodicu, zasnovanu na stabilnoj zajednici između muškarca i žene, "malo, ali pravo društvo, a pre svega građansko društvo".
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Ove crkve svedoče o različitosti izraza hrišćanske vere kroz vreme i prostor. Bilo da su uklesane u stenu, sagrađene od kostiju ili skrivene u drvetu, sve one predstavljaju mesto susreta čoveka sa Bogom – u tišini, divljenju i molitvi.
Izgradnja konaka trajala je od 2021. do 2025. godine, a objekat je opremljen dvokrevetnim, četvorokrevetnim, petokrevetnim i višekrevetnim sobama. Sve sobe imaju sopstvena kupatila i klimatizaciju.
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
Otkrijte kako se priprema ovo starinsko jelo koje je generacijama krasilo trpeze prizrenskih domaćinstava – jednostavni sastojci, bogat ukus i sećanja koja ne blede.
Tokom posete manastiru u Suroti, Elena Georgiadou zabeležila je neobjašnjivu svetlost iznad groba jednog od najvoljenijih svetitelja našeg vremena. Njena objava na društvenoj mreži rasplamsala je veru i izazvala snažne emocije među pravoslavnim vernicima.