youtube/printscreen/Regionalna televizija Kraljevo i Ibarske novostiPokrov Sv Petke, poklon iz rumunskog grada Jaši
Porta manastira je jedinstvena po tematskom parku koji prikazuje ključne scene iz Biblije, a brojni vernici ovde dolaze i zbog vredne relikvije - pokrova Svete Petke, koji je poklon iz Rumunije.
Nedaleko od Kraljeva, Vrnjačke banje i Trstenika, u mestu Stubal, postojimanastir Sv Petke, jedinstven po tematskom parku u sklopu svetinje izgrađene 70-ih godina prošloga veka. Gradnja manastira je trajala osam leta, od 1970. do 1978. godine i pripada Žičkoj eparhiji.
Ušuškan u lepu prirodu, na obroncima Gledićkih planina, čuva vrednu relikviju darivanu iz rumunskog grada Jašija, pre 24 godine. U pitanju je pravi pokrov Svete Petke i prava jastučnica svetiteljke. Ove relikvije pomogle su mnogima da iscele svoje boljke, a pred vernike se iznose svakog petka u pet časova popodne.
youtube/printscreen/Natasa Eric
Pokrov Sv Petke, poklon iz rumunskog grada Jaši
Iza velike crkve nalazi se kapela u čijem središtu je sveti kamen, koji je ovde od pamtiveka i mnogobrojan narod na ličnim primerima svedoči čudotvornim isceljenjima posle molitve uz sveti kamen.
youtube/printscreen/Regionalna televizija Kraljevo i Ibarske novosti
Protojerej-stavrofor Ljubinko Kostić
Verovatno je nekada bio stub oltarskog stola, a protojerej-stavrofor Ljubinko Kostić navodi da postolje liči na ploču časne trpeze.
- To je jedan kameni stub, za koji se pretpostavlja da je stub časne trpeze, tj. prestola na kome se služi liturgija. To je jedini ostatak stare crkve, a Bog je verovatno želeći da se obnovi svetinja vernike darivao ovakvo lepim manastirom, posvećenom Svetoj Petki, kaže Protojerej-stavrofor Ljubinko Kostić.
youtube/printscreen/Regionalna televizija Kraljevo i Ibarske novosti
Kamen iz starog hrama
Godinama je bio nepokriven, izložen svim ćudima vremena. Početkom prošlog veka sa njega je bez traga nestala i horizontalna ploča koja se tu nalazila, pa otad podseća na četvorougaoni stub ukopan u zemlju.
U Stublu se osmog avgusta slavi i Sveta Petka Rimljanka, koja je živela između 1. i 2. veka, a koju narod naziva i Trnova, jer se veruje da već od prve polovine avgusta leto počinje da „trne“, tj. polako da nestaje, i na taj dan se održava tradicionalni narodni sabor.
Tokom letnje sezone, veliki broj turista i vernika posećuje manastir Stublu. Pored relikvije sv. Petke i Sv. kamena, na ovom mestu je izgrađen i „Biblijski park“, koji se sastoji od niza replika svetih mesta iz Jerusalima.
Sadrži replike značajnih biblijskih mesta, uključujući:
- Hristov grob
- Golgotu sa krstom
- Pećinu rođenja
- Ploče sa Deset Božijih zapovesti
Zahvaljujući ovim replikama, posetioci manastira se mogu upoznati sa izgledom Jerusalima pre 2.000 godina, ali i naučiti nešto novo.
Takođe, tu je i maketa planine Horiv (Sinaj), poznate kao „Mojsijeva gora“, u manjem obimu. Posetioci mogu da uđu u ove objekte, da stoje ili kleče, a deca naročito uživaju u penjanju po veštačkoj Golgoti, čiji je vrh ukrašen Hristovim krstom od drveta, visine 3,5 metra. Na krstu je ispisana tablica na grčkom, latinskom i hebrejskom jeziku, sa natpisom: „Isus Nazarećanin, car judejski…“.
Najstariji manastir koji se uopšte pominje u straroj Raškoj jeste Crkva ili Svetih apostola Petra i Pavla u Rasu, dva kilometra severno od Novog Pazara, na ušću rečice Deževe u Rašku.
Iguman Manastira Svete Trojice u Ozerkovićima ovu ulogu upoređuje sa paljenjem malog plamena u srcu vernika, koji se postepeno razvija kroz molitvu i vodi ka duhovnom napretku.
Episkop buenosajreski i južno-centralnoamerički Kirilo posetio je Gvatemalu, gde su monasi primili sveštenički čin, a zajednice različitih naroda pronašle duhovno utočište pod okriljem pravoslavne crkve.
Nova pravna odredba, koja uskoro stupa na snagu, izazvala je masovne pobune hrišćanske zajednice u Arunačal Pradešu, dok kritičari upozoravaju na ozbiljne posledice po verska i ljudska prava.
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Nekada simbol topline bakine kuhinje, danas duhovna gozba i u dane posta – sa suvim voćem, orasima i medom, sutlijaš ostaje poslastica koja spaja prošlost i sadašnjost, podsećajući nas na lepotu jednostavnih darova.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.