Broj trinaest, koji se često smatra nesrećnim u nekim kulturama, u veri Hristovoj ima potpuno drugačije značenje, a u apostolskom krugu nosi duboku simboliku i duhovnu poruku koja nadilazi vekove.
Jedno od čestih pitanja koje se može postaviti u vezi sa apostolima Isusa Hrista jeste: zašto na spisku 12 apostola nalazimo 13 svetaca? Ovo pitanje može zbuniti mnoge vernike, ali odgovori koji se kriju iza ove pojave otkrivaju duboku duhovnu simboliku i istorijske okolnosti ranohrišćanske zajednice.
Judina izdaja i izbor Mateja
Pre nego što prodremo u srž ove misterije, moramo se osvrnuti na tragičnu sudbinu jednog od apostola – Jude Iskariotskog. Juda je, iz pohlepe i neznanja, izdao svog učitelja, predavši ga vlastima za 30 srebrnjaka. Ovaj čin izdaje ostavio je duboku ranu u zajednici apostola, koja je morala biti zalečena pre nego što su krenuli u svoju misiju propovedanja Jevanđelja.
Posle Hristovog Vaskrsenja i Vaznesenja, apostoli su se okupili u Jerusalimu, moleći se za vođstvo Duha Svetoga. Prepoznali su potrebu da popune prazno mesto koje je ostalo iza Jude. Kroz molitvu i vođstvo Svetog Duha, izabrali su Mateja, pobožnog čoveka koji je bio veran sledbenik Hrista od samog početka njegove službe. Ovaj događaj zabeležen je u delima apostolskim (1:15-26) i Matej je tako postao jedan od 12 apostola.
Wikipedia
Freska Sabor svetih 12 apostola
Sveti Pavle – Apostol naroda
Ipak, to nije kraj priče. Jedan od najvažnijih događaja u istoriji hrišćanstva bio je obraćenje Savla iz Tarsa, poznatijeg kao Sveti Pavle. Savo, koji je bio progonitelj hrišćana, doživeo je dramatično obraćenje na putu za Damask. Hristos mu se ukazao u vidu svetlosti i pozvao ga da postane Njegov apostol. Od tog trenutka, Pavle je postao gorljivi propovednik Jevanđelja, putujući širom tadašnjeg sveta i osnivajući mnoge hrišćanske zajednice.
Iako nije bio jedan od dvanaest originalnih apostola, Pavle je zbog svoje ogromne uloge u širenju hrišćanske vere priznat kao apostol. On je često nazivao sebe „apostolom naroda“, jer je svoje propovedi usmeravao prvenstveno ka neznabošcima, šireći Hristovo učenje izvan granica jevrejskog naroda.
SPC
Ikona Sabor svetih 12 apostola
Simbolika broja trinaest
Broj trinaest, koji se često smatra nesrećnim u mnogim kulturama, u hrišćanstvu dobija potpuno drugačije značenje. On simbolizuje punoću i savršenstvo zajednice koja nadilazi ljudske greške i slabosti. Izdaja Jude i izbor Mateja, zajedno sa pozivom Pavla, podsećaju nas na to da Božija ljubav i milost nemaju granica. Svaki pad i greh može biti prevaziđen kroz pokajanje i obnovu, a Božiji plan se uvek ostvaruje uprkos ljudskim slabostima.
Na spisku 12 apostola, zapravo nalazimo 13 svetaca zbog istorijskih i duhovnih razloga koji nas podsećaju na duboku istinu hrišćanske vere: Bog nikada ne odustaje od svojih izabranika. On uvek pruža priliku za obnovu i oproštaj, pozivajući svakog čoveka da postane deo negovog Carstva. Sveti Pavle, zajedno sa Matejem, stoji kao svedočanstvo o Božijoj milosti i ljubavi koja nadilazi sve granice.
Vizuelni prikazi nasleđa najbližih sledbenika i svedoka života Isusa Hrista, brojnim remek-delima obogatili su kulturu i umetnost, podsećajući nas na njihovu misiju i žrtvu.
Bivši državni tužilac Arizone i novoimenovani ambasador SAD u Srbiji primio je blagoslov episkopa losanđeleskog i zapadnoameričkog pred početak diplomatske misije – emotivan susret u Finiksu ispunjen duhovnim i narodnim jedinstvom.
Nova pravna odredba, koja uskoro stupa na snagu, izazvala je masovne pobune hrišćanske zajednice u Arunačal Pradešu, dok kritičari upozoravaju na ozbiljne posledice po verska i ljudska prava.
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
U ovom delu Jevanđelja po Luki, Isus govori o unutrašnjoj i spoljašnjoj čistoti. On upoređuje oko s telesnom svetiljkom i govori da ako je u nama svetlost i telo že nam biti zdravo.
U ovom Jevanđelju Isus poučava da se svetlost ne krije, kao i da sve ono što je tajno biće i javno. Takođe napominje da su njegova mati i braća oni koji slede Božiju reč i izvršavaju je.
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
Pravoslavlje uči da je brak zajednica ljubavi, u kojoj oba partnera, kroz međusobnu podršku i poštovanje, imaju ulogu da rastu i postignu duhovnu zrelost.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Nekada simbol topline bakine kuhinje, danas duhovna gozba i u dane posta – sa suvim voćem, orasima i medom, sutlijaš ostaje poslastica koja spaja prošlost i sadašnjost, podsećajući nas na lepotu jednostavnih darova.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.