Kroz jednostavne boje brojeva i slova, Srpska pravoslavna crkva prenosi duboku duhovnu poruku i vodi vernike kroz svetkovine i praznike, otkrivajući značaj svakog dana u bogoslužbenom ciklusu.
U verskom kalendaru Srpske pravoslavne crkve, posebna simbolika boja slova predstavlja duboko ukorenjeno značenje i važnost praznika. Ova razlika nije samo vizelna i estetska, već nosi duhovnu i liturgijsku težinu koja vodi verne kroz crkvenu godinu, osvetljavajući put ka spasenju i večnom životu.
Crvena slova u kalendaru označavaju najveće i najvažnije praznike u crkvenoj godini. Ovi praznici su posvećeni ključnim događajima iz života Gospoda Isusa Hrista, Presvete Bogorodice i velikih svetitelja. To su dani kada se prisustvovanje liturgiji i uzdržavanje od fizičkog rada posebno preporučuju, a često i nalažu, kako bi se vernici potpuno posvetili molitvi, bogosluženju i duhovnom uzdizanju. Najvažniji među ovim praznicima su, na primer, Božić, Vaskrs, Bogojavljenje, Blagovesti i Velika Gospojina. Ove svetkovine donose posebnu radost i blagoslov, jer kroz njih vernici prisustvuju otajstvima koja su temelj vere i crkvenog života.
Printscreen/YouTube/Крстоносна Србија
Crkveni kalendar
Crna, podebljana slova označavaju značajne praznike i svetitelje koji su takođe važni za crkveni život, ali ne nose isti liturgijski značaj kao oni označeni crvenim slovima. To su dani posvećeni mnogim svetiteljima i događajima iz crkvene istorije, koji služe kao podsetnik na svetle primere vere i vrline. Iako se na ove dane ne preporučuju strogi oblici uzdržavanja od rada kao na praznicima obeleženim crvenim slovima, vernici se pozivaju da prisustvuju bogosluženjima i da se sete svetitelja kroz molitvu i dobra dela.
Simbolika boja slova u kalendaru Srpske pravoslavne crkve, stoga, nije samo pitanje forme, već dubokog duhovnog značenja koje vodi vernike kroz bogatu riznicu crkvenih praznika i svetkovina. Crvena slova pozivaju na svečano slavlje i duboko molitveno stanje, dok crna, podebljana slova podsećaju na stalnu prisutnost svetitelja i značajnih događaja u životu crkve, koji inspirišu i ohrabruju verne na njihovom putu vere.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Kada je vavilonski car Navuhodonosor udario na Jerusalim, Avakum se sklonio u zemlju Ismailćansku, odakle se posle opet vratio u Judeju, gde je živeo kao zemljoradnik.
Najpre je bio učenik Svetog Jovana Krstitelja, ali kada je Sveti Jovan ukazao prstom na Gospoda Isusa govoreći: "Gle, jagnje Božje!", Sveti Andreja je ostavio svoga prvoga učitelja i pošao za Isusom.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Sveća je simbol svetlosti Hristove. On je rekao: "Ja sam svetlost svetu". Ta svetlost treba da nas podseti na svetlost kojom Hristos obasjava duše preminulih, kaže sveštenik.