ŽENAMA NIJE UVEK ZABRANJEN ULAZAK U OLTAR: Sveštenik objasnio koji su IZUZECI OD PRAVILA
Ova zabrana je, zapravo, ukorenjena u drevnim crkvenim pravilima.
Na izvoru Svetostefanske reke, u spokojnom okrilju Manastira Lipovac, očigledno je da post i molitva nisu samo rituali, već duboki znakovi duhovne želje za prisnošću sa Bogom.
U srcu srpske zemlje, skriven među prelepim brežuljcima kod izvora Svetostefanske reke, stoji Manastir Lipovac, duhovna oaza posvećena svetom Arhiđakonu i prvomučeniku Stefanu. Ova svetinja, izgrađena u drugoj polovini 14. veka, blista kao dragoceni biser u istorijskom mozaiku srpske duhovnosti. Nekadašnja srednjevekovna tvrđava na steni Leskovik, koja je čuvala granice Srpske despotovine, danas je mesto gde tišina i molitva imaju dubok značaj.
Kao ženski manastir u sklopu Eparhije niške Srpske pravoslavne crkve, Lipovac je ne samo duhovni centar već i nepokretno kulturno dobro od izuzetnog značaja. Pod okriljem igumanije Irine Jovanović, manastir neguje tradiciju postanih priprema i duhovnog pročišćenja, dok svakodnevne službe i obredi prožimaju atmosferu mirnoće i pobožnosti.
U svetlu duhovne refleksije, citat iz "Blagovesnika" manastira Lipovac ukazuje na duboku istinu o postu i Pričešću:
- Ničim mi ne možemo zadužiti Gospoda. "Niko, nikad, ma šta uradio, nije dostojan Pričešća. Post i ispovest su samo znak naše dobre volje, naše iskrene želje da Svetinji priđemo. Ali nismo dostojni i nikad nećemo biti dostojni. Sve pripreme su ništa, jer je blagodat Božija ono što nas spasava i dela u nama. Ali, opet i opet: ako tih priprema nema, mi nikad ne možemo postati svesni da smo ništa i da smo nedostojni Pričešća." (Vladimir Dimitrijević, Isto, str. 394-395).
Blaženopočivši vladika budimski Danilo nam je ostavio sledeću pouku: "U Hristu smo svi spaseni – samo svojim naporima i dobrom voljom, svojim trudom i željom treba da pokažemo da želimo to spasenje." S obzirom na okolnosti u kojima živimo i na to da duhovno raslabljeno vreme daje duhovno raslabljeno monaštvo, sveštenstvo i hrišćane koji žive u svetu, bolje će za naše spasenje biti ako nastavimo bogomoljačku praksu (iz vremena Svetog Vladike Nikolaja), odnosno da se pripremamo postom (na vodi) i molitvom i ispovešću pre nego što se usudimo da priđemo svetom pričešću.
Umesto epiloga, saslušajte šta je o postu rekao Sveti Teofan Zatvornik: "Siroti post! Koliko samo prekora, kleveta i gonjenja trpi! No, po milosti Božijoj, ipak opstaje. Jer oslonac mu je čvrst! Gospod je postio, apostoli su postili i svi sveti Božiji držali su post, tako da, kad bi nam bilo dato da vidimo rajske obitelji, mi tamo ne bismo našli nikog kome bi post bio stran. To je i prirodno.
Narušavanjem posta izgubljen je raj – strogo držanje posta treba da bude jedno od sredstava za povratak izgubljenog raja... Pogledajte okolo. Čim se neko prihvati brige o duši, odmah počne da posti; i što je briga silnija, to je post stroži. Zašto to? Zato što se uz post to delo uspešnije odvija i sa dušom se lakše izlazi na kraj. Ko se pak odriče posta, njemu spasenje sigurno nije značajno.# (Rečnik hrišćanskog opitnog života, Obraz svetački, Bgd. 2005, str. 239).
Neka Gospod silom svog životvornog krsta i molitvama Presvete Bogorodice, Svetog Save i Svetog Nikolaja Žičkog pomogne da se Srbi obože, slože i umnože. Amin, Bože daj!
Neka Manastir Lipovac, sa svojim bogatim duhovnim nasleđem i posvećenjem, bude svetionik i inspiracija svakom verniku na putu ka duhovnoj obnovi i bliskosti sa Bogom.
Mnogi vernici su u nedoumici zbog različitih tumačenja o pripremi za Svetu tajnu pričešća. Osnivač Srpske pravoslavne crkve je u svom Nomokanonu ostavio precizne smernice koje i danas osvetljavaju put ka dostojnom pričešćivanju.
Sveti Oci nas uče da Sveta tajna pričešća nije samo čin, već najdublji susret sa Bogom. Ko su oni koji ne mogu da pristupe putiru i zašto bi vernici trebalo češće da se sjedinjuju sa Telom i Krvlju Hristovom?
Sveštenik StevanJovanović je rekao da je post, pre svega, vežbanje u uzdržanju navodeći da su danas ta vežba i askeza potrebnije više nego ikada.
U vremenu kada je stres postao nezaobilazan deo svakodnevnog života, mudrost počivšeg vitovničkog monaha pruža jednostavan, ali dubok odgovor na pitanje kako da postignemo unutrašnju ravnotežu i izlečenje kroz veru, post i ispovest.
Ova zabrana je, zapravo, ukorenjena u drevnim crkvenim pravilima.
O snazi kratke molitve je pričao iguman Rafailo, sa namerom da skrene pažnju na njenu snagu i to koliko je njena primena jednostavna, a učinkovitost efektna.
"Gle, postideće se i posramiće svi koji se ljute na tebe; biće kao ništa i izginuće protivnici tvoji".
Mnogi olako zaboravljaju na pakao i žive prepušteni slučaju, a Sveti Teofan Zatvornik u knjizi „Misli za svaki dan u godini“ jasno upozorava koliko je takav stav poguban za dušu.
Uzbudljive vesti za filmske fanove i poštovaoce kontroverznog hita „Stradanje Hristovo“!
Na svakom od elemenata igre stoji opis koliko poena nosi, kao i koje su sposobnosti karte u samoj igri.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Na mestu gde je, prema predanju, izraslo stablo od kojeg je načinjen Hristov Krst, srpski patrijarh uzneo je molitve za verni narod, podsećajući na neprolaznu snagu vere i blagoslovenu vezu sa svetinjama Jerusalima.
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
Vodu su brzinski vadili iz tog kanala, koji se nalazio oko crkve, kako ne bi ušla u svetinju.