Sveštenik i jedan od veštijih besednika današnjice osvetljava duboke duhovne istine i podseća na ključnu ulogu vernika u očuvanju čistote vere. Njegove reči predstavljaju poziv na razmišljanje u vremenu relativizacije vrednosti.
U savremenom društvu gde je brzina života često u suprotnosti sa dubokim promišljanjem o veri, reči protojereja Gorana Kovačevića dolaze kao blagotvorna opomena. Njegovo obraćanje vernicima osvetljava neprolazne duhovne istine i naglašava suštinsku ulogu svakog pravoslavnog vernika u očuvanju svetosti Crkve. Njegove reči odišu vekovnom mudrošću, ali i pozivom na osvešćivanje odgovornosti koje leže na svakome od nas.
U svetu gde su mnoge vrednosti postale relativne, sveštenik Goran Kovačević nas podseća na našu ulogu u verifikaciji i očuvanju pravoslavne vere. Njegova poruka nije nešto što treba zanemariti, već je treba prihvatiti i promišljati u svakom trenutku.
Printscreen/Facebook/Православне Поуке, Проповеди и Предавања
Protojerej Goran Kovacevic
Na jednom od svojih predavanja, otac Goran postavio je prisutnima pitanje koje se tiče temelja Pravoslavnog sveštenstva: da li znaju koje su dve vrste sveštenstva u Pravoslavnoj Crkvi? Uveren u svoju veru, narod je odgovorio: “Mijansko i monaško,” na šta se protojerej Goran nije iznenadio, svestan da pravi odgovor leži u dubljem razumevanju Pravoslavlja. On je potom pojasnio:
- Dve vrste sveštenstva su Liturgijsko i Carsko. Liturgijsko sveštenstvo, to smo mi koji služimo u oltaru. A koje je Carsko sveštenstvo? Vi ste svi carsko sveštenstvo. Koja su vaša prava? Na primer, bio je vaseljenski sabor na Kritu i doneli su odluku da će protestantske zajednice od tada nazivati crkvom. A mi znamo da postoji samo jedna Crkva. Pravoslavni su sebe tako posmatrali 1950 godina, dok Grci nisu počeli da razmišljaju drugačije, a neki su počeli da ih prate. Sada dolaze te odluke sa sabora do vas. Ko mora da kaže 'amin'? Ko je danas rekao 'amin'? Carsko sveštenstvo mora da kaže 'amin'. Znači, narod je verifikator, overivač svega. A kako ćete da overite kad ne znate? Kada dođe odluka, vi ste poslednja instanca koja kaže 'amin'. Ili ne kažemo ništa, ne možemo to da overimo - poručuje otac Goran.
Ovaj duboki citat protojereja Gorana Kovačevića ukazuje na temeljnu istinu Pravoslavnog učenja – da svaki vernik nosi odgovornost za sudbinu Crkve. Carsko sveštenstvo, narod Božiji, jeste poslednja instanca koja potvrđuje ili osporava odluke koje dolaze sa sabornih zasedanja. On nas podseća na to da nije dovoljno samo prisustvovati bogosluženju, već aktivno učestvovati u očuvanju čistote vere. Odluke koje se donose na saborima nisu krajnja reč, već narod svojim „amin“ ili odbijanjem potvrđuje.
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
Poseta lavri Svetog Save Osvećenog u Judejskoj pustinji svedočanstvo je žive duhovne veze Srpske pravoslavne crkve sa svetim mestima Hristovog života, stradanja i vaskrsenja.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
Pravoslavlje uči da je brak zajednica ljubavi, u kojoj oba partnera, kroz međusobnu podršku i poštovanje, imaju ulogu da rastu i postignu duhovnu zrelost.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Nekada simbol topline bakine kuhinje, danas duhovna gozba i u dane posta – sa suvim voćem, orasima i medom, sutlijaš ostaje poslastica koja spaja prošlost i sadašnjost, podsećajući nas na lepotu jednostavnih darova.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.