OVAKVE MOLITVE BOG NE ČUJE, ČAK I DA SU NAJUZVIŠENIJE: Đakon Aleksandar Milojkov otkrio kako se pravilno moli i gde većina greši
Kroz molitvu, čovek ne izgovara samo reči, već otvara srce, ulazi u dijalog sa Bogom i dotiče večnost.
U trenucima patnje, reči nade i solidarnosti odjekuju iz Damaska, gde se molitve upućuju za sve koji pate usled rata.
U srcu Damaska, dok se ratne strahote nastavljaju u Libanu i Siriji, patrijarh antiohijski i sveg Istoka Jovan, uputio je snažnu poruku nade i solidarnosti.
- Ovo što se dešava potresa naša srca - rekao je patrijarh, pozivajući sve vernike na molitvu za mir u regiji i širom sveta. Njegove reči, ispunjene dubokim saosećanjem, odražavaju bol i patnju naroda pogođenog nemirima, ukazujući na potrebu za duhovnom obnovom i jedinstvom.
Patrijarh Jovan je uspostavio kontakt sa više arhijereja u Libanu, uključujući mitropolita bejrutskog Iliju, tirskog i sidonskog Iliju, kao i mitropolite livanskih gora, akarskog Vasilija, tripolijskog i kurskog Jefrema i zahalskog i balabeškog Antonija. Tokom ovih razgovora, patrijarh Jovan se detaljno raspitivao o stanju naroda pogođenog razornim sukobom sa Izraelom, pokazujući istinsku brigu za njihove sudbine.
U ovom teškom vremenu, kada su pustošenja i razaranja postala svakodnevica, Patrijarh je istakao potrebu za solidarnošću i saradnjom među ljudima u dobru. Njegova poruka ne odnosi se samo na trenutnu krizu, već i na trajni poziv da se zajednički bore za mir, pravdu i obnovu.
- Molitva je naš najjači alat u ovim teškim vremenima - poručio je patrijarh Jovan, pozivajući vernike da se okupe u duhu ljubavi i međusobnog poštovanja.
Patrijarh Jovanov apel za mir odjekuje širom sveta, podsećajući nas na važnost ljudske solidarnosti u trenucima krize. Njegova misija je jasna: učvrstiti veru, obnoviti nadu i pružiti ruku pomoći svima koji pate. U svetu prepunom izazova, ove reči služe kao svetionik svetlosti, pozivajući nas da se zajedno borimo za bolje sutra, gde mir može vladati nad pustošima rata.
Razgovor između poglavara Carigradske i Antiohijske patrijaršije otkriva brigu i uznemirenost zbog teške situacije u Libanu i potrebu za neprekidnim molitvama i duhovnom podrškom.
Samo nekoliko meseci nakon što su obnovile liturgijsko jedinstvo, dve drevne patrijaršije, jerusalimska i antiohijska, ponovo su u sukobu zbog jurisdikcije u Kataru.
Dok džihadisti nemilosrdno uništavaju crkve i ubijaju čitave porodice, međunarodna zajednica okreće glavu. Pravoslavni patrijarsi Sirije dižu glas protiv tragedije koja preti da izbriše vekovno prisustvo hrišćana na Bliskom istoku, ali da li iko sluša?
U Sabornoj crkvi Uspenja Presvete Bogorodice, simbolu vere i nade, patrijarh Jovan služio je svetu liturgiju, šaljući moćnu poruku duhovnog povratka i postojanosti hrišćanstva u Siriji.
Kroz molitvu, čovek ne izgovara samo reči, već otvara srce, ulazi u dijalog sa Bogom i dotiče večnost.
Ukoliko čovek sebe vidi kao boljeg od drugih, ako ne priznaje sopstvenu grešnost, on se udaljava od Boga, jer preuzima mesto koje mu ne pripada - mesto sudiје i merila istine.
Izrazom "Bog ti pomagao" može se odgovoriti na svaki pozdrav inoslavnog vernika.
Odgovori Isus i reče joj: "Kad bi ti znala dar Božiji, i ko je taj koji ti govori: daj mi da pijem, ti bi tražila od njega i dao bi ti vodu živu."
Svetom službom započeo je zvanično pontifikat novog pape, uz prisustvo svetskih lidera, strogih bezbednosnih mera i desetina hiljada vernika. Njegova inauguracija bila je više od ceremonije — trenutak kada je Crkva ponovo podigla svoj glas za mir, jedinstvo i veru.
U pitanju je običaj ili tradicija, a ne zapovest, i tokom vekova ponuđena su različita tumačenja ovog neobičnog, ali duboko simboličnog čina.
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
Pozvao je na trenutnu trezvenost prostim saznanjem da smo pozvani da živimo u spasonosnoj zajednici.
U vremenima kada se poštovao svaki komad hleba, nastajala su jela koja su spajala porodicu i grejala dom. Među njima je i pita od starog hleba – jednostavna, domaćinska čarolija koja i danas vraća veru u skromna zadovoljstva.
Deca žude za direktnim kontaktom sa roditeljima, a ne za mobilnim telefonima ili crtaćima... I ono što je važno, deca ne smeju da budu pritiskana nikad, kaže iguman Petar.
Samo nekoliko meseci nakon što su obnovile liturgijsko jedinstvo, dve drevne patrijaršije, jerusalimska i antiohijska, ponovo su u sukobu zbog jurisdikcije u Kataru.