ŽIVOT PROVEO U POSTU I MOLITIVI: Danas je Prepodobni Jakov Ispovednik
U vreme Kopronimovo, pretrpeo je velike muke od ikonoboraca: glad, tamnicu i porugu svake vrste.
Razgovor između poglavara Carigradske i Antiohijske patrijaršije otkriva brigu i uznemirenost zbog teške situacije u Libanu i potrebu za neprekidnim molitvama i duhovnom podrškom.
Telefonski razgovor između carigradskog patrijarha Vartolomeja i patrijarha Antiohije Jovana, oslikava duboku zabrinutost pravoslavne Crkve za šire područje Srednjeg Istoka. Sadržaj ovog razgovora ističe brigu pravoslavnih duhovnih vođa za dešavanja u Libanu i potrebu za stalnom podrškom i molitvom u području koje se suočava s mnogim izazovima. Inicijativa carigradskog patrijarha da stupi u kontakt sa patrijarhom Antiohije ističe osećaj odgovornosti i solidarnosti koju Carigradska patrijaršija ima prema svojoj pravoslavnoj braći na Istoku.
Patrijarh Vartolomej je izrazio svoju zabrinutost zbog situacije u Libanu, zemlji koja je u stalnim političkim, ekonomskim i socijalnim previranjima. Ova nestabilnost imala je ozbiljne posledice po stanovništvo, uključujući i hrišćansku zajednicu koja čini značajan deo libanskog društva.
U svom razgovoru, patrijarh Vartolomej je uverio patrijarha Jovana u neprekidne molitve kako svoje, tako i svih članova Carigradske patrijaršije. Ove molitve imaju za cilj prevazilaženje opasnosti koje prete ovom nestabilnom području i obezbeđivanje mira i sigurnosti, kako bi patrijarh Jovan mogao da nastavi neometano svoje pastirske dužnosti prema svojim vernicima.
S druge strane, patrijarh Antiohije Jovan je izrazio zahvalnost za podršku i molitve patrijarha Vartolomeja i članova Carigradske patrijaršije. Iako situacija u Libanu i dalje ostaje kritična, patrijarh Jovan je istakao da i on i njegovi vernici nisu u neposrednoj opasnosti, ali da je nastavak molitve neophodan za mir i zaštitu. Njegova molba za neprekidne molitve ističe veru u važnost duhovnog jedinstva i solidarnosti među pravoslavnim Crkvama u periodima krize.
Ova komunikacija dolazi u vreme kada hrišćanske zajednice na Srednjem Istoku suočavaju se sa ozbiljnim izazovima. Sukobi, ekonomska kriza i politička nestabilnost stvorili su klimu nesigurnosti i straha. U ovom kontekstu, podrška i molitva pravoslavne crkve su neophodne za jačanje vere i nade hrišćana koji žive u ovim teškim uslovima.
Hiljadu godina nakon Velike šizme, Carigradska patrijaršija i katolička crkva ponovo se približavaju. Mitropolit zborničko-tuzlanski u svom autorskom tekstu objašnjava kako Pashalna unija otvara pitanje budućnosti pravoslavlja, crkvene politike i uticaja Vatikana na Istok.
Bivši operativac CIA Džon Kirijaku iznosi kontroverzne tvrdnje da je vaseljenski patrijarh navodno primio novac od Hilari Klinton za proglašenje autokefalnosti Pravoslavne crkve Ukrajine.
Tokom liturgije u Istanbulu, patrijarh Vartolomej jasno poručio da nijedna sila ne može slomiti narod koji se ne predaje – njegova izjava tumači se kao odgovor na politiku Donalda Trampa.
U knjizi “Istočni papizam”, istoričar Diogenis Valavanidis objavljuje faksimil dokumenta koji ukazuje na to da kanonizacija patrijarha Jeremija I, koji je pre pola veka ukinuo Pećku patrijaršiju, šalje ozbiljnu opomenu Beogradskoj patrijaršiji.
Prevarant koji se predstavljao kao jerej Grčke pravoslavne crkve iskoristio nevolju žene u invalidskim kolicima, obećavajući joj isceljenje molitvama i nestao sa novcem koji je uzeo.
Nakon što je arhiepiskop Elpidofor poklonio predsedniku Sjedinjenih Američkih Država zlatni simbol hrišćanstva i uporedio ga sa Svetim carem Konstantinom, usledila je oštra reakcija iz Turske – od zahteva za oduzimanje pasoša do poziva na progon.
Ova zabrana je, zapravo, ukorenjena u drevnim crkvenim pravilima.
Ljubav prema Bogu nije potpuna bez ljubavi prema bližnjemu.
Incident je odmah prijavljen policijskoj stanici u Orahovcu.
Sada, kada bez nekog drugog ne mogu učiniti ni najmanju stvar, razumem zašto nas je Hristos naučio da budemo sjedinjeni u jednom telu, deo je potresne ispovesti monaha Sofronija.
U donjoj zoni Dohije nalazi se vešernica za pranje posteljine monaha i gostiju, kao i ostava za potrebe ambulante (smeštaj medicinske opreme i lekova).
Uzbudljive vesti za filmske fanove i poštovaoce kontroverznog hita „Stradanje Hristovo“!
Incident je odmah prijavljen policijskoj stanici u Orahovcu.
Sada, kada bez nekog drugog ne mogu učiniti ni najmanju stvar, razumem zašto nas je Hristos naučio da budemo sjedinjeni u jednom telu, deo je potresne ispovesti monaha Sofronija.
U svetogorskim manastirima, gde se vekovima neguje umetnost pripreme posnih jela, jednostavni sastojci postaju specijaliteti bogati ukusima i duhovnim značenjem. Otkrijte recept za jelo koje Svetogorci nazivaju „sfungato“ – monaški specijalitet pripreman s pažnjom, uz poseban dodatak koji mu daje osvežavajuću aromu.