NA DANAŠNJI PRAZNIK VEKOVIMA SE DEŠAVAJU ČUDA: Patrijarh Porfirije i arhiepiskop Stefan danas predvode sabranje u Đunisu, na mestu javljanja Presvet Bogorodice
Molitveni skup u manastiru okuplja hiljade vernika koji traže utehu i isceljenje. Tradicija čudotvornih događaja u ovom svetom mestu traje već više od jednog veka.
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici 14. oktobra proslavljaju veliki praznik – Pokrov Presvete Bogorodice, podsećajući se na čudotvornu zaštitu Majke Božije nad čitavim rodom hrišćanskim. Bogorodicu slavimo kao našu pokroviteljku i zagovornicu, koja neprestano moli za nas grešnike i posreduje kod Boga. Brojna čuda vezana su za ovaj sveti dan, od slavnog događaja iz Carigrada 911. godine do isceljenja koja se dešavaju i danas.
Jedno od najpoznatijih čuda dogodilo se u Carigradu za vreme cara Lava Mudrog, kada se Bogorodica ukazala tokom svenoćnog bdenja u crkvi Vlaherne. Sveti Andrej Jurodivi i njegov učenik Epifanije videli su Presvetu Bogorodicu kako je raširila svoj omofor iznad vernog naroda, moleći se za spas sveta. Ovaj događaj utemeljio je praznik Pokrova, podsećajući nas na milostivo i stalno pokroviteljstvo Majke Božije.
Foto: SPC
Patrijarh Porfirije i arhiepiskop Stefan sinoć su svečano dočekani u Eparhiji niškoj
Slično čudo zabeleženo je i u selu Đunis, nedaleko od Kruševca, gde se 1898. godine Bogorodica ukazala trinaestogodišnjoj devojčici Milojki Jocić, na mestu gde danas stoji manastir posvećen Pokrovu Presvete Bogorodice. Po predanju, Presveta Bogorodica je tada Milojki rekla da će se na tom mestu mnogi bolesnici isceljivati i da tu treba podići crkvu. Od tog trenutka, Đunis postaje mesto hodočašća za mnoge bolesne i nevoljne, koji traže isceljenje molitvama Bogorodici.
Manastir u Đunisu ima bogatu istoriju. Prvi hram podignut je 1934. godine po blagoslovu Svetog vladike Nikolaja Velimirovića, dok je izgradnja današnjeg velikog hrama počela 1977. godine, uz mnoge prepreke koje su vernici istrajno savladavali. Do danas, manastir je postao duhovni centar, sa živopisom koji krasi njegov hram i ikonostasom koji je delo ikonopisačke škole Manastira Žiča.
Schutterstock
U manastirskom kompleksu u Đunisu nalazi se čudotvorni izvor vode za koju se veruje da isceljuje
Izgradnja velikog hrama, koja je započeta 1977. godine, zbog zabrane tadašnjih vlasti prekinuta je 1985, da bi bila nastavljena tek 1993. Radovi su u potpunosti završeni 2001. godine. Hram je u potpunosti živopisan, a u kompleksu manastira podignuti su novi konaci i pomoćne zgrade. Stara drvena crkva brvnara porušena je 1997. godine, a na njenom mestu podignuta nova, koja je osvećena 1998. godine, na stogodišnjicu javljanja Presvete Bogorodice.
Schutterstock
Izgrasnja novog manastirskog hrama završena je 2001. godine, a podignut je na mestu nekadašnje stare crkve brvnare
Na dan Pokrova Presvete Bogorodice, 14. oktobra, manastir u Đunisu postaje središte velikog crkvenog sabranja. Hiljade vernika iz zemlje i inostranstva dolaze da učestvuju u molitvenom slavlju, tražeći utehu i isceljenje. Ove godine, liturgiju predvode srpski patrijarh Porfirije i arhiepiskop makedonski i ohridski Stefan, osnažujući duh okupljenih vernika i obnavljajući njihovu veru u zaštitnički pokrov Presvete Bogorodice. Praznična liturgija i akatist na izvoru gde se Bogorodica ukazala simbolizuju neprekinutu povezanost neba i zemlje, dok čudesna isceljenja koja se i danas dešavaju svedoče o njenom prisustvu među nama.
Bog čoveka vodi ka cilju neobičnim putevima, a ako ima vere ništa nije nemoguće, govori igumanija i jedina monahinja manastira Svetog Hristofora, zadužbine kralja Dragutina iz 13. veka, u Mislođinu, i navodi da je Božji poziv dobila mnogo ranije nego što je putem Gospodnjim krenula, ali da ga tada nije razumela.
Crkva je bila ispunjena pobožnim narodom i svi su bili duboko utonuli u molitvu. Pri dnu crkve nalazili su se Sveti Andrej Jurodivi i njegov učenik Epifanije, a onda se dogodilo čudo.
Svečani čin doksologije u Sabornom hramu okupio je verni narod i visoke crkvene velikodostojnike, obeležavajući dolazak dvojice duhovnih vođa u Eparhiju nišku.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
U razmišljanju za petak četvrte sedmice po Vaskrsu, veliki duhovnik 19. Veka jasno poručuje: Hristos je Početak, a Crkva Njegov sled. Ko god pokušava da menja taj poredak, gubi put spasenja.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Presvete Bogorodice sa Mladencem Hristom u naručju počela da ispušta miro pred očima oca Simeona, a vernici ovo retko čudo vide kao snažan znak s neba i poziv na veru, molitvu i pokajanje.
Godinama je živela u patnji, mučena pokajanjem i tugom, ali kada je ponovo kročila u manastir, pred njom se ukazala Bogorodica i učinila nešto što će zauvek ostati urezano u njenom srcu.
Iskustvo Svetog Osijasa Nifona, episkopa Kostantinjanisa, podseća nas na nevidljivu moć vere i božanske blagodati, koja se manifestuje kroz čudotvorno ulje iz kandila Presvete Bogorodice.
Jedna od najpoštovanijih pravoslavnih ikona, koja se slavi 7. februara, vekovima svedoči o milosti Majke Božje, a priče o njenoj čudotvornoj moći ne prestaju da inspirišu verne.
U razmišljanju za petak četvrte sedmice po Vaskrsu, veliki duhovnik 19. Veka jasno poručuje: Hristos je Početak, a Crkva Njegov sled. Ko god pokušava da menja taj poredak, gubi put spasenja.
Neprimereno topli tonovi u izjavama pojedinih pravoslavnih jerarha upućenih novom papi, izazvali su buru među vernicima i teolozima, koji sve glasnije upozoravaju na opasnost od zamućivanja identiteta i odstupanja od Svetog Predanja.
U manastiru Devič na Kosmetu, gde počivaju mošti Svetog Joanikija, zabeleženo je svedočanstvo iz Prvog svetskog rata koje je ostavio Sveti Nikolaj Žički – o tome kako se Božija pravda sručila na ruku podignutu protiv svetinje.