Vernici i duhovni lideri pogođeni strašnim nasiljem u Sabornom hramu u Čerkasiju u Ukrajini, gde je mitropolit kanonske crkve zadobio ozbiljne povrede od pripadnika raskolnika. Vernici u šoku svedoče o jezivom napadu na veru, pravdu i svetost hramova, dok policija ostaje nema.
U okrutnom upadu ukrajinskih snaga u Sabornu crkvu u Čerkasiju, mitropolit Feodosije postao je žrtva nepojmljive brutalnosti. Vest o njegovom prebijanju i ozbiljnim povredama potresla je sve one koji cene svetost i dostojanstvo čoveka, a posebno crkvenih pastira. Mitropolit Feodosije, duboko predan službi Bogu i svom narodu, stradao je od ruku onih koji su, u ime nasilja, provalili u hram i naneli mu teške povrede, među kojima su potres mozga i opekotine na očima i koži.
Pristalice raskolničke Pravoslavne crkve Ukrajine su prilikom ponovnog napada zauzele Sabornu crkvu kanonske Ukrajinske pravoslavne crkve (UPC) u Čerkasima. Policija je stigla na mesto događaja, ali nije ometala nasilnike. Međutim, pokrenut je krivični postupak po osnovu "huliganstva."
Kako je pres služba Mitropolije Čerkasija saopštila, mitropolit Feodosije sada leži u bolničkoj postelji, podvrgnut strogom mirovanju, dok mu lekari pružaju potrebnu terapiju. Ali više od fizičkih rana na telu, teže su one na duši.
Printscreen/Youtube
Mitropolit Feodosije
"Tokom nasilnog zauzimanja Sabornog hrama u Čerkasiju, mitropolit Feodosije je bio među žrtvama. Dijagnostikovan mu je potres mozga, opekotine rožnjače prvog stepena na oba oka i opekotine na koži," objavila je pres služba Mitropolije Čerkasija, dodajući da je ovo udarac u srce čitave zajednice koja je svedočila nasilnom zauzimanju svetog hrama, prenosi spzh.live.
Više od deset vernika je hospitalizovano, a još mnogo njih leči svoje rane kod kuće, pokušavajući da povrati snagu posle strašnog napada na ono što je trebalo biti utočište mira i molitve. Oni koji su stajali uz svog mitropolita te večeri svedoče o zlu koje se obrušilo na njih, dok su nemoćno gledali kako se svetinja skrnavi, a pastir njihovih duša pada pod udarcima.
Ovo nije samo napad na čoveka, na vernike, ovo je napad na samu veru, na nadu, na ljubav koju Crkva neguje među ljudima. I dok mediji pokušavaju da iskrive istinu, eparhija apeluje da se poveruje sopstvenim očima, jer slike i video snimci svedoče o jezivom zločinu, zločinu koji ne sme biti zaboravljen.
Vladika Feodosije, duhovni vođa hrabrog i nepokolebljivog duha, sada nosi svoje rane u tišini, moleći se za svoj narod i za one koji su ga povredili. Ali rane ne pripadaju samo njemu – one su rane svih nas, rane koje nas podsećaju na cenu borbe za istinu i pravdu u svetu koji često zaboravlja na svetost i ljudskost. I dok mitropolit leži u bolničkoj postelji, njegova duhovna snaga ostaje nepokolebiva, jer ni najteži udarci mržnje ne mogu ugušiti istinu i veru.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
Poseta lavri Svetog Save Osvećenog u Judejskoj pustinji svedočanstvo je žive duhovne veze Srpske pravoslavne crkve sa svetim mestima Hristovog života, stradanja i vaskrsenja.
Na mestu gde je, prema predanju, izraslo stablo od kojeg je načinjen Hristov Krst, srpski patrijarh uzneo je molitve za verni narod, podsećajući na neprolaznu snagu vere i blagoslovenu vezu sa svetinjama Jerusalima.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Zauzimanje svetinja u naselju Bela Crkvi u Ukrajini, izaziva osude širom sveta, dok Ruska Federacija traži hitnu zaštitu kanonskih pravoslavnih objekata i pravdu za sveštenstvo.
U crkvi preuzetoj od kanonske Ukrajinske pravoslavne crkve, bogoslužbeni tekstovi sa imenom Hrista i svetitelja osvanuli su u toaletu, dok nadležni pokušavaju da negiraju umešanost u ovaj sramotni čin.
Ukrajinska pravoslavna crkva oštro se usprotivila planu Rumunske pravoslavne crkve da proširi uticaj u Ukrajini bez dogovora s Kijevom, upozoravajući da to narušava kanonski poredak i teritorijalni integritet zemlje.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
Pravoslavlje uči da je brak zajednica ljubavi, u kojoj oba partnera, kroz međusobnu podršku i poštovanje, imaju ulogu da rastu i postignu duhovnu zrelost.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Nekada simbol topline bakine kuhinje, danas duhovna gozba i u dane posta – sa suvim voćem, orasima i medom, sutlijaš ostaje poslastica koja spaja prošlost i sadašnjost, podsećajući nas na lepotu jednostavnih darova.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.