Na praznik posvećen Svetom apostolu Jakovu, carigradski patrijarh je u emotivnoj besedi izrazio tugu zbog stanja na Bliskom istoku, podsećajući na značaj jevanđeoskog mira i podršku jerusalimskom Bratstvu Svetog Groba.
U duhu pravoslavnog praznika Svetog apostola Jakova, prvog episkopa jerusalimskog, carigradski patrijarh Vartolomej služio je večernje bogosluženje u Hramu Svetog Đorđa na Bosforu. Ovaj trenutak dubokog molitvenog ushićenja bio je poseban i za patrijarha lično, jer je ovim obeležio 33. godišnjicu svog ustoličenja na tron. Tokom liturgije, patrijarh Vartolomej izrazio je duboku zahvalnost, ali i tugu zbog nemira koji potresaju Bliski istok.
Njegove reči, izrečene posle liturgije, bile su prožete setom i brigom:
- Naša sećanja se vraćaju na ona mesta gde je Gospod živeo i izvršio svoje spasonosno delo za život i spasenje sveta, ali i sa očiglednom brigom i tugom u srcu zbog ratnog stanja i dramatičnih dešavanja koja danas potresaju celu zapaljivu oblast Bliskog istoka.
Osvrnuvši se na tragične događaje u Svetoj Zemlji, patrijarh je sa bolom u srcu priznao da propoved jevanđeoskog mira ni nakon dvadeset vekova nije uspela da procveta u svakom srcu:
- Nažalost, ni posle celih dvadeset vekova, propoved jevanđeoskog mira još uvek nije procvetala u srcima svih ljudi. Ovo tužno uviđanje nas sve stavlja pred odgovornost, a naročito nas, sluge i služitelje Boga Svevišnjega.
Profimedia
Patrijarh Vartolomej, duboko ganut, uputio je posebne molitve Vladaru mira za stalni mir i spokoj u tom svetom regionu:
- Zato večeras posebno molimo Vladara mira da jednom zauvek donese mir i smirenje ovoj oblasti sveta, kako bi odatle, kao iz prirodnog izvora, potekla poruka prave i istinske Hristove ljubavi, koja 'nadmašuje svaki um,' a koja je svetu danas neophodna!
S ljubavlju i poštovanjem, patrijarh Vartolomej je uputio misli i molitve ka čuvarima svetih mesta, Bratstvu Svetog Groba, koje neprekidno bdije nad svetinjama Jerusalima.
- Naše misli su sada uprte i ka privilegovanom čuvaru tih svetih mesta, Bratstvu Svetog Groba... neka prinos i žrtva otaca svetog groba budu ugodni Onome koji je osvetio ta mesta Svojim prisustvom, našeg Bogočoveka Spasitelja.
Patrijarh je zatim podsetio na istorijsko jedinstvo i podršku Carigradske patrijaršije ovom bratstvu, naglašavajući da je sveta misija čuvanja hodočašća Jerusalima dužnost nasleđena kroz vekove.
- Sveti carigradski tron bio je, jeste i biće čvrst podupirač Bratstvu Svetog Groba u njihovim naporima da čuvaju i predaju narednim hrišćanskim pokoljenjima najsvetije hodočašće Svetog Grada Jerusalima...“
Bogosluženju su prisustvovali arhijereji Carigradske patrijaršije, članovi Svetog sinoda, arhonati, vernici iz Carigrada, kao i hodočasnici iz Amerike, doprinoseći jedinstvenom, svečano-molitvenom ozračju i blagoslovu koji su ispunili Hram Svetog Đorđa.
U svetu prepunom nevidljivih opasnosti vernici traže zaštitu od različitih vrsta magije. Važno je pročitati celu molitvu, a ne neku njenu skraćenu verziju jer jedino tako može doneti mir i duhovnu zaštitu svakom domu.
Ono što posebno treba naglasiti jeste da SPC u isto vreme nije poklonila MPC sve one srpske svetinje i manastire, koje su gradili srpski vladari u istoriji. Tomosom o autokefaliji MPC te svetinje nisu poklonjene, kao što pojedini zlonamerni ili pak neznaveni ljudi komentarišu, već su dati na upotrebu, a to su dve suštinski različite pravne formulacije, istakao je arhimandrit Petar (Dragojlović).
Po Jevenađeljima četiri Hristova apostola, može se izbrojati da je on počinio tačno 38 čuda, koja se mogu svrstati u četiri grupe. isceljenje bolesnika, pokazivanje Isusove vlasti nad prirodom, isterivanje Satane i njegovih demona i vaskrsavanje mrtvih.
Opaki Adrijan saznavši da su i Ipatije i Teodul postali hrišćani pod uticajem Leontija, naredi o je da ih bez poštede biju, a potom da im glave odseku.
Kako se ponašati u crkvi da bi duša zaista bila spremna za susret sa Bogom — saveti jednog od najvećih pravoslavnih duhovnika 20. veka koji i danas pomažu vernom narodu širom vaseljene.
U najmračnije doba sovjetskog progona, kada su im pretili smrt i glad, ocu Pavlu Bojku se, po svedočenju njegovog sina, takođe sveštenika, javio Sveti Nikola, a potom se pojavio tajanstveni starac koji mu je pokazao put spasenja.
U kripti svetog Nikolaja Srpskog, episkop šabački rukopoložio je dvojicu služitelja i poručio vernicima da liturgija osvećuje ne samo hram, već i svakoga ko joj sa verom pristupa.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Poglavar Carigradske patrijaršije bogoslužio je u Prvoj crkvi Uspenja Presvete Bogorodice Neohorije na Bosforu, potom je Ahmetu Andreasu Ozgunesu, koji je prešao u pravoslavlje, dodelio počasnu titulu arhonta, a u besedi je upozorio na složenost situacije na Bliskom Istoku.
Dok patrijarh carigradski najavljuje dolazak rimskog pontifa i poziva na „jedinstvo u istini“, među pravoslavnim narodima raste strah da se ispod plašta sabornosti krije najdublja izdaja Svetog Predanja
Poglavar Carigradske patrijaršije je tokom liturgije uputio potresan apel za mir u svetu, pozivajući na prekid neprijateljstava u Ukrajini, Gazi, Siriji i drugim ratom razorenim krajevima.
Spor između dva klirika pravoslavne crkve, jednog arhijereja i jednog monaha, oko vernosti patrijarhu i upotrebe interneta dodatno raspiruje tenzije koje prete da dovedu do ozbiljnijih podela u eparhiji Sidirikastriji i šire.
Kako se ponašati u crkvi da bi duša zaista bila spremna za susret sa Bogom — saveti jednog od najvećih pravoslavnih duhovnika 20. veka koji i danas pomažu vernom narodu širom vaseljene.
U najmračnije doba sovjetskog progona, kada su im pretili smrt i glad, ocu Pavlu Bojku se, po svedočenju njegovog sina, takođe sveštenika, javio Sveti Nikola, a potom se pojavio tajanstveni starac koji mu je pokazao put spasenja.
Usrdna molitva majki ima neuništivu snagu u borbi protiv zla i njena reč menja sudbinu cele porodice — otkrijte molitvu koja svakom detetu donosi zaštitu i blagoslov.