Ukrajinska pravoslavna crkva oštro se usprotivila planu Rumunske pravoslavne crkve da proširi uticaj u Ukrajini bez dogovora s Kijevom, upozoravajući da to narušava kanonski poredak i teritorijalni integritet zemlje.
Raskolnička Ukrajinska pravoslavna crkva, čiji je poglavar mitropolit kijevski Epifanije, izrazila je snažan otpor planu Rumunske pravoslavne crkve da osnuje crkvenu strukturu na ukrajinskoj teritoriji pod svojom jurisdikcijom. Na sednici Svetog sinoda Ukrajinske pravoslavne crkve, održanoj 7. novembra 2024. godine u Kijevu, centralna tema bila je osporavanje jurisdikcije i ekspanzije rumunske crkve.
Sinod je naglasio da osnivanje novih crkvenih struktura bez saglasnosti Ukrajinske pravoslavne crkve predstavlja ozbiljno narušavanje kanonskog poretka i integriteta u Ukrajini. Prema Tomosu o autokefalnosti, koji su dobili od patrijarha carigradskog Vartolomeja, a koji ne priznaje većina pomesnih pravoslavnih crkkava, svi pravoslavni entiteti u zemlji, uključujući i one koje pripadaju Rumunskoj pravoslavnoj crkvi, trebalo bi da budu pod upravom Ukrajinske pravoslavne crkve. Stoga, jednostrani potezi Rumunske crkve ocenjeni su kao kršenje kanoničnosti i izazov teritorijalnom integritetu Ukrajine, prenosi sajt vimaorthodoxias.gr.
Međutim, pitanje koje se postavlja jeste: Koliko Ukrajinska pravoslavna crkva, kojoj je autokefalnost priznala Carigradska patrijaršija, svojim postupanjem narušava crkvene kanone, s obzirom na to da je ostale pravoslavne crkve još uvek ne priznaju kao kanonsku?
Ukrajinska crkva je naglasila da Rumunska pravoslavna crkva, u cilju pastirske brige za svoje vernike u Ukrajini, ne bi trebalo da osniva nove crkvene strukture bez saradnje i dogovora sa Ukrajinskom pravoslavnom crkvom. Pastirska briga za sve zajednice, bez obzira na etničku pripadnost, trebalo bi da se odvija u skladu sa kanonskim pravilima i kroz saradnju sa Ukrajinskom pravoslavnom crkvom.
Michael Klimentyev / Sputnik / Profimedia
Patrijarh rumunski Danilo
Sveti sinod Ukrajinske pravoslavne crkve potvrdio je spremnost za nastavak dijaloga sa Rumunskom pravoslavnom crkvom kako bi se razvijala već postojeća struktura rumunskog vikarijata u Ukrajini, osnovanog 2019. godine uz blagoslov Ukrajinske pravoslavne crkve. Osnivanje ovog vikarijata bilo je usmereno na ispunjavanje verskih potreba rumunskih pravoslavaca u Ukrajini kroz saradnju i saglasnost.
Pitanje odnosa sa Carigradskom patrijaršijom takođe je bilo tema sednice. Mitropolit Epifanije informisao je članove Sinoda o sastanku sa carigradskim patrijarhom Vartolomejem prošlog leta, gde je potvrđena podrška autokefalnosti Ukrajine i nastavak saradnje dve crkve. Međutim, situacija ostaje složena, budući da većina pravoslavnih crkava ne priznaje Ukrajinsku pravoslavnu crkvu kao kanonsku.
Apel mitropolita Epifanija upućen mitropolitu Onufriju dolazi u ključnom trenutku, donoseći novu nadu za prevazilaženje dugogodišnjih podela i obnavljanje jedinstva u svetlu teških ratnih sukoba.
Nove izjave poglavara Carigradske patrijaršije dodatno produbljuju podele u pravoslavnom svetu, iako pozivaju na jedinstvo uprkos ruskom otporu priznanju ukrajinske autokefalije.
Vernici i duhovni lideri pogođeni strašnim nasiljem u Sabornom hramu u Čerkasiju u Ukrajini, gde je mitropolit kanonske crkve zadobio ozbiljne povrede od pripadnika raskolnika. Vernici u šoku svedoče o jezivom napadu na veru, pravdu i svetost hramova, dok policija ostaje nema.
Dok su patrijarsi širom pravoslavnog sveta poslali reči podrške i molitve za žrtve nesreće u Srbiji, carigradski patrijarh uputio je saučešće Španiji zbog poplava, ali ne i srpskom narodu. Da li iza ovog ćutanja postoji dublja poruka ili je reč o propustu u trenucima kada bi izraz solidarnosti bio znak bratske bliskosti?
Veliki ruski svetitelj otkriva kako male nevolje, koje svi pokušavamo da izbegnemo, postaju najjače oružje u borbi protiv gordosti, duhovne neosetljivosti i tvrdoće srca.
Dok smo suočeni s talasom zločina, nesreća i duhovne tame, mitropolit crnogorsko-primorski u snažnoj poruci poziva na povratak Bogu kao jedini izlaz iz sve dublje društvene krize.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Nasilje nad sveštenstvom i parohijanima, povrede i blokada saobraćaja - svetinja iz 19. veka u ukrajinskom gradu Černovci ugrožena u vrtlogu društvenih i verskih tenzija.
Pravoslavna crkva u Moldaviji suočava se s najvećim izazovom u svojoj istoriji – dve mitropolije, sukobljene strane i političke igre dovode u pitanje duhovno jedinstvo naroda.
Sastanak ukazuje na to da Vatikan želi da ponovo otvori kanale komunikacije s verskim rukovodstvom Moskve nakon zategnutih odnosa izazvanih zbog sukoba Rusije i Ukrajine.
Veliki ruski svetitelj otkriva kako male nevolje, koje svi pokušavamo da izbegnemo, postaju najjače oružje u borbi protiv gordosti, duhovne neosetljivosti i tvrdoće srca.
U svojoj besedi za 7. nedelju po Duhovima, Sveti Nikolaj Ohridski i Žički podseća da je vera najčvršći bedem protiv svakog duhovnog napada i da se ona, kao i ljubav, potvrđuje kroz stradanje.
Iako je prvobitno najavljeno da će kulturno-umetnički program voditi poznati glumac Milan Vasić, on je za portal religija.rs otkrio da su stvari zapravo drugačije.
Kako javljaju naši novinari, koji se nalaze u porti svetinje, veliki broj Srba je došao iz različitih krajeva i sve vrvi od srpskog roda, još od ranih jutarnjih sati.