Arhijerej Grčke pravoslavne crkve pozvao je episkope i sveštenstvo na ljubav i prihvatanje, bez obzira na lične izbore vernika. Umesto prekora, on naglašava važnost dijaloga i razumevanja prema svakom čoveku, čime otvara novo poglavlje u odnosu Crkve prema savremenim društvenim izazovima.
U novijim istupima, visokodostojnik Grčke pravoslavne crkve, mitropolit solunski Filotej, izneo je stav koji se u pravoslavnom svetu doživljava kao presedan. Prema pisanju "Ortodoks Tajmsa," mitropolit Filotej je govorio o pristupu Crkve prema istopolnim brakovima, naglašavajući važnost ljubavi i razumevanja iznad osuđivanja. Njegove reči odjeknule su pravoslavnim svetom, jer je on prvi arhijerej koji se javno suprotstavio strogoj osudi osoba čiji životni izbori nisu u saglasju sa crkvenim učenjem.
Mitropolit Filotej je naglasio potrebu da episkopi ne smeju nikoga da proklinju, već da bezuslovno prihvate i ostanu uz svakoga.
- Episkop mora svakoga da voli i nikoga da proklinje - rekao je mitropolit Filotej, podsećajući sveštenike da, čak i kada se ne slažu sa nečijim načinom života, njihova dužnost ostaje pokazivanje ljubavi i prisustvo u životu svake osobe. Time je postavio izuzetno značajan temelj za pristup sveštenstva u izazovnim pitanjima savremenog društva.
Dalje, mitropolit Filotej je osudio preterane reakcije pojedinih sveštenika prema istopolnim zajednicama, podsećajući da Crkva nije tu da sudi, već da vodi dijalog i pruži podršku. Naglasio je da misija Crkve leži u pokazivanju razumevanja i strpljenja prema svakom čoveku, bez obzira na njegove životne izbore i uverenja. Njegov stav poziva na duboko promišljanje u pravoslavnim krugovima i podstiče razmišljanje o ulozi Crkve u svetu u kojem se vrednosti i društveni okviri brzo menjaju.
Na ovaj način, mitropolit Filotej nije promenio tradicionalno učenje Crkve, ali je svojim rečima otvorio prostor za drugačiji pristup koji poziva na saosećanje i uključivost prema svima, bez obzira na njihove životne izbore.
Izjava mitropolita solunskog već je izazvala različite reakcije, i verovatno će pokrenuti lavinu negodovanja među tradicionalnijim vernicima, dok će u crkvenim krugovima nastaviti da podstiče diskusije o ulozi Crkve u svetu koji se brzo menja. Uprkos tome, mitropolit Filotej ostaje dosledan poruci o ljubavi i razumevanju kao središnjem zadatku pastira, nastojeći da u svakoj osobi prepozna dostojanstvo i mesto u zagrljaju vere.
Tumančenje pravoslavnih običaja neretko je inspirisano ličnim pečatkom i pogledom na to kako treba da pristupamo određenim pravilima, koje nalaže crkva.
Policija u selu blizu Soluna privela je sveštenika nakon prijave da je tokom žučne rasprave napao svoju sedamnaestogodišnju ćerku pred očima njene maloletne sestre. Privedeni je uložio protivtužbu, tvrdeći da mu je ćerka pretila nožem, što dodatno usložnjava ovaj porodični sukob.
Svetlost kandila nije samo plamen, već vodič ka duhovnom buđenju i podsećanje na Hristovu prisutnost u nama. Sveti vladika Nikolaj ukratko je objasnio razloge zbog kojih je ova svetlost važna za svaki verujući dom i srce.
Na današnji praznik, prisećamo se svedočanstava o događaju koji se odigrao pred ikonom Svetog velikomučenika Dimitrija u Solunu. Ovaj neobični susret sa svetiteljem, u trenutku kada su sile protiv pravoslavlja bile brojčano nadmoćnije, postao je simbol borbe za slobodu, veru i opstanak srpskog naroda.
Veliki broj njih našao je utočište u Evropi, dok su mnogi postali žrtve terorističkih grupa koje su koristile ratni haos da bi uništavale hrišćansku baštinu i zajednice.
Poslednje nedelje Velikog posta donose izazove, ali i priliku za duhovnu snagu i telesnu obnovu. Saznajte kako raznovrsna ishrana i pažljivost mogu učiniti ovaj period još snažnijim i blagoslovenijim.
U hramu Svetog arhangela Mihaila u Dardi, liturgiju je služio episkop osečkopoljski i baranjski Heruvim, čije su reči bile duhovni putokaz za svakoga ko traga za smirenjem i istinom.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Sada, kada bez nekog drugog ne mogu učiniti ni najmanju stvar, razumem zašto nas je Hristos naučio da budemo sjedinjeni u jednom telu, deo je potresne ispovesti monaha Sofronija.
Na svečanosti posvećenoj grčkoj istoriji i pravoslavlju, američki predsednik od arhiepiskopa Elpidofora dobio je zlatni krst, ali i priznanje koje je iznenadilo mnoge. Da li je ovakvo poređenje primer mudrosti ili političke pristrasnosti?
Nakon što je Vatikan ozvaničio blagoslov istopolnih zajednica, Ruska pravoslavna crkva izražava zabrinutost i upozorava na duboku duhovnu krizu koja može ugroziti međuhrišćanski dijalog.
Veliki broj njih našao je utočište u Evropi, dok su mnogi postali žrtve terorističkih grupa koje su koristile ratni haos da bi uništavale hrišćansku baštinu i zajednice.
Poslednje nedelje Velikog posta donose izazove, ali i priliku za duhovnu snagu i telesnu obnovu. Saznajte kako raznovrsna ishrana i pažljivost mogu učiniti ovaj period još snažnijim i blagoslovenijim.
Pre 33 godine sa grupom prijatelja osnovala je Hor i studio za duhovnu muziku „Melodi“ s kojim kontinuirano pronosi lepotu, smisao i bogatstvo vizantijske, srpske, ruske, bugarske, beloruske kulturne baštine.
Bivši državni sekretar SAD Majk Pompeo otkrio svoju ulogu u crkvenom raskolu, iskazivao pohvale carigradskom patrijarhu Vartolomeju i negirao progon kanonskih pravoslavnih vernika u Ukrajini – sve dok nije razotkriven u telefonskom razgovoru.
U starim srpskim domovima kaše su bile osnov svakodnevne ishrane. Donosimo recept za hranljivu i postnu poslasticu od ovsenih pahuljica i brusnice, savršenu za svako doba godine.