Arhijerej Grčke pravoslavne crkve pozvao je episkope i sveštenstvo na ljubav i prihvatanje, bez obzira na lične izbore vernika. Umesto prekora, on naglašava važnost dijaloga i razumevanja prema svakom čoveku, čime otvara novo poglavlje u odnosu Crkve prema savremenim društvenim izazovima.
U novijim istupima, visokodostojnik Grčke pravoslavne crkve, mitropolit solunski Filotej, izneo je stav koji se u pravoslavnom svetu doživljava kao presedan. Prema pisanju "Ortodoks Tajmsa," mitropolit Filotej je govorio o pristupu Crkve prema istopolnim brakovima, naglašavajući važnost ljubavi i razumevanja iznad osuđivanja. Njegove reči odjeknule su pravoslavnim svetom, jer je on prvi arhijerej koji se javno suprotstavio strogoj osudi osoba čiji životni izbori nisu u saglasju sa crkvenim učenjem.
Mitropolit Filotej je naglasio potrebu da episkopi ne smeju nikoga da proklinju, već da bezuslovno prihvate i ostanu uz svakoga.
- Episkop mora svakoga da voli i nikoga da proklinje - rekao je mitropolit Filotej, podsećajući sveštenike da, čak i kada se ne slažu sa nečijim načinom života, njihova dužnost ostaje pokazivanje ljubavi i prisustvo u životu svake osobe. Time je postavio izuzetno značajan temelj za pristup sveštenstva u izazovnim pitanjima savremenog društva.
Dalje, mitropolit Filotej je osudio preterane reakcije pojedinih sveštenika prema istopolnim zajednicama, podsećajući da Crkva nije tu da sudi, već da vodi dijalog i pruži podršku. Naglasio je da misija Crkve leži u pokazivanju razumevanja i strpljenja prema svakom čoveku, bez obzira na njegove životne izbore i uverenja. Njegov stav poziva na duboko promišljanje u pravoslavnim krugovima i podstiče razmišljanje o ulozi Crkve u svetu u kojem se vrednosti i društveni okviri brzo menjaju.
Na ovaj način, mitropolit Filotej nije promenio tradicionalno učenje Crkve, ali je svojim rečima otvorio prostor za drugačiji pristup koji poziva na saosećanje i uključivost prema svima, bez obzira na njihove životne izbore.
Izjava mitropolita solunskog već je izazvala različite reakcije, i verovatno će pokrenuti lavinu negodovanja među tradicionalnijim vernicima, dok će u crkvenim krugovima nastaviti da podstiče diskusije o ulozi Crkve u svetu koji se brzo menja. Uprkos tome, mitropolit Filotej ostaje dosledan poruci o ljubavi i razumevanju kao središnjem zadatku pastira, nastojeći da u svakoj osobi prepozna dostojanstvo i mesto u zagrljaju vere.
Tumančenje pravoslavnih običaja neretko je inspirisano ličnim pečatkom i pogledom na to kako treba da pristupamo određenim pravilima, koje nalaže crkva.
Policija u selu blizu Soluna privela je sveštenika nakon prijave da je tokom žučne rasprave napao svoju sedamnaestogodišnju ćerku pred očima njene maloletne sestre. Privedeni je uložio protivtužbu, tvrdeći da mu je ćerka pretila nožem, što dodatno usložnjava ovaj porodični sukob.
Svetlost kandila nije samo plamen, već vodič ka duhovnom buđenju i podsećanje na Hristovu prisutnost u nama. Sveti vladika Nikolaj ukratko je objasnio razloge zbog kojih je ova svetlost važna za svaki verujući dom i srce.
Na današnji praznik, prisećamo se svedočanstava o događaju koji se odigrao pred ikonom Svetog velikomučenika Dimitrija u Solunu. Ovaj neobični susret sa svetiteljem, u trenutku kada su sile protiv pravoslavlja bile brojčano nadmoćnije, postao je simbol borbe za slobodu, veru i opstanak srpskog naroda.
U svojoj besedi za 4. nedelju po Duhovima, Sveti Nikolaj Velimirović nas uči da zavist zamenimo sažaljenjem i ljubavlju, jer prava pravednost dolazi iz čiste duše oslobođene ogorčenosti.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Najveća odgovornost, kako se navodi, leži na grčkom Ministarstvu prosvete i veroispovesti, ali i na Generalnom sekretarijatu za verska pitanja.Manastir Svete Katarine.
Jedno od najstarijih hrišćanskih svetih mesta našlo se na udaru pravne bitke i verskog ekstremizma, a pravoslavni svet apeluje na sabornost, međunarodnu zaštitu i ozbiljan institucionalni odgovor.
Netruležne mošti nastojateljice manastira na Egini i duhovnog čeda Svetog Nektarija već decenijama izazivaju podelu među vernicima i crkvenim vlastima.
Spor između dva klirika pravoslavne crkve, jednog arhijereja i jednog monaha, oko vernosti patrijarhu i upotrebe interneta dodatno raspiruje tenzije koje prete da dovedu do ozbiljnijih podela u eparhiji Sidirikastriji i šire.
U svojoj besedi za 4. nedelju po Duhovima, Sveti Nikolaj Velimirović nas uči da zavist zamenimo sažaljenjem i ljubavlju, jer prava pravednost dolazi iz čiste duše oslobođene ogorčenosti.
Otac Mojsije Mekferson, bivši krovopokrivač i otac petoro dece, postao je viralna zvezda zahvaljujući svojim porukama o sirovoj muškosti, pravoslavlju i ulozi muškarca kao stuba porodice
Najveća odgovornost, kako se navodi, leži na grčkom Ministarstvu prosvete i veroispovesti, ali i na Generalnom sekretarijatu za verska pitanja.Manastir Svete Katarine.
Emine Erdogan boravila je u Vatikanu gde je održala govor na Papskoj akademiji društvenih nauka u okviru konferencije "Ekonomija zasnovana na bratstvu: Etički multilateralizam".