Policija u selu blizu Soluna privela je sveštenika nakon prijave da je tokom žučne rasprave napao svoju sedamnaestogodišnju ćerku pred očima njene maloletne sestre. Privedeni je uložio protivtužbu, tvrdeći da mu je ćerka pretila nožem, što dodatno usložnjava ovaj porodični sukob.
Vesti o hapšenju pravoslavnog sveštenika u Solunu, optuženog za prebijanje svoje sedamnaestogodišnje ćerke, uznemirile su vernike i vaskoliku javnost i otvorile pitanja o delikatnoj ulozi Crkve u svetovnim pitanjima, kao što su porodični odnosi i roditeljska odgovornost. Incident, koji se odigrao u selu blizu Soluna, u Grčkoj, ogodio se u prisustvu petnaestogodišnje sestre napadnute devojke, dodajući težinu optužbama za nasilje u porodici koje su podignute protiv ovog četrdesetogodišnjeg sveštenika.
Prema rečima oštećene, incident se desio nakon žučne rasprave u nedelju popodne, kada ju je otac dva puta ošamario pred njenom mlađom sestrom, prenosi grčki pravoslavni sajt "Vima Orthodoxias". Njihov dom, gde sveštenik živi sa četvoro od petoro maloletne dece iz svog braka s bivšom suprugom, sada je postao mesto bolnog podsećanja na mračnu stranu porodičnog života, čak i u domu jednog sveštenika, koji bi trebalo da predstavlja stub ljubavi i razumevanja.
Nakon prijave, sveštenik je priveden, a protiv njega je podignuta optužnica za nasilje u porodici u prisustvu maloletnog člana, što dodatno ističe težinu situacije u kojoj se našla njegova porodica. Tužilac je zatražio da se spisi predmeta proslede tužilaštvu za maloletnike, što može ukazati na želju da se što pre istraži celokupna situacija i utvrdi sve ono što je prethodilo ovom činu.
Shutterstock, Wikipedia
Ilustracija
U međuvremenu, sveštenik je uložio i protivtužbu, navodeći da mu je ćerka zapretila nožem, dodajući novi sloj u ovu kompleksnu i, za Crkvu, osetljivu priču. Ovakvi slučajevi često otvaraju dilemu između odgovornosti i očekivanja koja društvo ima od duhovnih vođa i roditelja.
U narednim danima, Prekršajno veće u Solunu raspravljaće o ovom slučaju, koji je već izazvao mnoštvo reakcija i kontroverzi. Grčka javnost sa strepnjom očekuje ishod suđenja, nadajući se da će pravda biti zadovoljena i da će deca, u ovom nesumnjivo kompleksnom porodičnom kontekstu, biti zbrinuta i zaštićena od daljih nesrećnih događaja.
Hrišćansko učenje poziva na ljubav, blagost i praštanje kao temelje porodičnog života, a od onih koji služe veri očekuje se da svojim delima i ponašanjem budu uzor zajednici. Ovaj tragični događaj podseća nas na reči Hristove o ljubavi prema bližnjima, naročito prema najranjivijima, u koje spadaju deca, koja zavise od roditeljske nežnosti i sigurnosti.
U pravoslavlju se porodica naziva „malom crkvom“ – svetim mestom gde bi mir, razumevanje i molitva trebalo da preovladavaju. Kada dođe do narušavanja ovog svetog jedinstva, pozvani smo da preispitamo duboko ukorenjene vrednosti, sa nadom da će molitva i pravda doneti mir i izlečenje u ovakvim teškim situacijama.
Libanski narod se suočava sa neprestanim bombardovanjem i gubitkom sigurnosti, dok otac Justin iz Crkve Svetog Đorđa u prestonici Libana, opisuje bezizlaznost situacije i apeluje na molitvu za mir.
Drevne mudrosti ugodnika Božjih o ljubavi, oproštaju, molitvi i zajedništvu osvetljavaju put ka sreći i harmoniji u svakom domu. Kroz ove večne poruke možemo pronaći rešenje za mnoge izazove koji se pojavljuju u porodičnim odnosima.
Nakon pisanja grčkih medija, da je u eparhiji siroskoj potpuno zabranjena zvonjava zvona sa lokalnog manastira, crkveni velikodostojnici oglasili su se saopštenjem.
Eparhija budimljansko-nikšićka uzdignuta na status Mitropolije budimljansko-nikšićke i tu odluku je donio Sabor Srpske pravoslavne crkve na redovnom majskom zasedanju.
Otkrijte kako se priprema ovo starinsko jelo koje je generacijama krasilo trpeze prizrenskih domaćinstava – jednostavni sastojci, bogat ukus i sećanja koja ne blede.
Reči ruskog sveca iz njegove knjige „Misli za svaki dan u godini“ podsećaju nas da je prava sloboda dar koji nam donosi Gospod, oslobađajući nas od lanaca neznanja, strasti i uznemirenosti – put ka unutrašnjem miru i večnoj radosti.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Javnost je šokirana vestima o nezakonitom balsamovanja preminulih u Solunu, a istraga razotkriva mrežu korupcije u kojoj učestvuju mrtvozornici i privatnici, sa šokantnim detaljima o poslovima sa telima preminulih.
Najviša sudska instanca Grčke odbacila je žalbu sveštenika i potvrdila kaznu od četiri meseca zatvora zbog sek*ualnog uznemiravanja vernice tokom ispovesti, uz napomenu da su njegovi postupci grubo narušili njeno dostojanstvo i poverenje.
Na današnji praznik, prisećamo se svedočanstava o događaju koji se odigrao pred ikonom Svetog velikomučenika Dimitrija u Solunu. Ovaj neobični susret sa svetiteljem, u trenutku kada su sile protiv pravoslavlja bile brojčano nadmoćnije, postao je simbol borbe za slobodu, veru i opstanak srpskog naroda.
Reči ruskog sveca iz njegove knjige „Misli za svaki dan u godini“ podsećaju nas da je prava sloboda dar koji nam donosi Gospod, oslobađajući nas od lanaca neznanja, strasti i uznemirenosti – put ka unutrašnjem miru i večnoj radosti.
Tokom posete manastiru u Suroti, Elena Georgiadou zabeležila je neobjašnjivu svetlost iznad groba jednog od najvoljenijih svetitelja našeg vremena. Njena objava na društvenoj mreži rasplamsala je veru i izazvala snažne emocije među pravoslavnim vernicima.
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.