Patrijarh moskovski i cele Rusije ukazao je na izazove sa Zapada, istakao važnost očuvanja duhovnog mira i pozvao na zajedničku borbu protiv društvenih problema poput alkoholizma.
Nedavno obraćanje patrijarha moskovskog i cele Rusije, Kirila, privuklo je pažnju javnosti ne samo u Rusiji već i širom sveta. Njegov govor predstavljao je snažan apel na duhovno i nacionalno jedinstvo, naglašavajući izazove sa kojima se Rusija suočava u svetlu aktuelnih geopolitičkih i društvenih kriza.
Patrijarh Kiril je svoje izlaganje započeo osvrtom na posledice sukoba sa Zapadom, opisujući ih kao „politiku zavadi pa vladaj“, koja ima za cilj destabilizaciju regiona i slabljenje istorijskih i duhovnih veza između Rusije, Ukrajine i Belorusije.
- Rusija, Ukrajina i Belorusija su istorijski i duhovno povezane zajednice koje zapadni svet nastoji da oslabi. istakao je patrijarh Kiril, dodajući da ove zemlje dele zajedničke duhovne vrednosti koje čine osnovu njihovog identiteta.
On je suprotstavio ruski i zapadni model vrednosti, naglašavajući da Rusija „brani svoj nezavisan kulturni i duhovni identitet“ u odnosu na Zapad, koji teži nametanju svojih vrednosti. U tom kontekstu, posebno je istakao ulogu predsednika Vladimira Vladimiroviča Putina kao lidera koji svojom „strateškom hladnokrvnošću“ održava stabilnost zemlje.
Predsednik Odeljenja za spoljne crkvene veze Moskovske patrijaršije, mitropolit Antonije uručio je prestižno odlikovanje mitropolitu banjalučkom, priznajući njegov izuzetan rad na povezivanju srpskog i ruskog pravoslavlja.
U dubokoj povezanosti pravoslavne vere i bratske ljubavi, poglavar Ruske pravoslavne crkve uputio je iskreno saučešće srpskom narodu, moleći se za večni mir nastradalih i utehu onima koji tuguju.
Nove izjave poglavara Carigradske patrijaršije dodatno produbljuju podele u pravoslavnom svetu, iako pozivaju na jedinstvo uprkos ruskom otporu priznanju ukrajinske autokefalije.
Svetinje čuvaju vekovne recepte i savete koji jednostavne sastojke pretvaraju u prava remek-dela ukusa. Uz posvećenost, strpljenje i ljubav, svako jelo postaje priča o harmoniji prirode i vere.
Sveti Teofan naglašava da "sabirati sa Gospodom" znači truditi se i raditi sa verom u Njega, po Njegovim zapovestima, uz Njegovu blagodati. To znači živeti u skladu sa duhovnim zakonima, i imati Boga kao vodiča u svakodnevnom životu. "Sabirati sa Gospodom“ podrazumeva da naše delanje bude usmereno ka dobru i istini, koja jedino dolazi od Gospoda. Bez Njegove pomoći, sve naše napore, ma koliko bili vredni, mogu biti uzaludni. U svetu postoje dve oblasti: dobra i zla, istine i laži. Samo dobro i istina, koja su darovi od Gospoda, predstavljaju pravu, trajnu i dragocenu imovinu.
Nikolaj Velimirović bio je episkop ohridski i žički, teolog i filozof, a ostavio je iza sebe i mnoga književna dela koja proučavaju duhovnost i pravoslavnu veru.
Film „Božiji čovek“, posvećen životu i delu Svetog Nektarija, biće dostupan na Netfliksu. Ovo ostvarenje je postalo međunarodni filmski fenomen, osvojivši nagrade na mnogobrojnim filmskim festivalima.
U svetinji nadomak Mionice, „najluđa noć“ postaje prilika za duhovnu obnovu i liturgijsko slavlje, daleko od greha i svetovnih iskušenja, kroz molitvu, pričešće i smirenje, dok svet izdiše pod teretom „greha, bluda i Sodome“.
Mitropolit zaporoški i melitopoljski osvetljava planove ukrajinskih vlasti koji vode ka uništenju Ukrajinske pravoslavne crkve i njenom spajanju sa Ukrajinskom grkokatoličkom crkvom, dok istovremeno otkriva širu strategiju koju predvode Papa Franja i carigradski patrijarh Vartolomej.
Iguman Georgije govori o svakodnevnim situacijama, upoređujući svađu sa neprirodnim stanjem koje ostavlja gorak ukus i stres, dok razgovor s prijateljima izaziva plemenita osećanja i prolazi u prijatnoj atmosferi. On naglašava da je prirodno dobro, dok je zlo suprotno prirodi čoveka, što pojašnjava kroz razliku osećanja.
Zdrav, ukusan i potpuno prilagođen pravilima Božićnog posta, ovaj lagani namaz od avokada idealan je za sve prilike – od brzog doručka do elegantne užine uz posne grickalice.