Credit: Jan Schmidt-Whitley/Le Pictorium / imago stock&people / ProfimediaBura na moru, ilustracija.
Na ovaj način su želeli da daju primer mirnog rešavanja konflikta demonstrantima koji se svake večeri okupljaju ispred gruzijskog parlamenta poslednje dve nedelje.
U jeku demonstracija u Gruziji, predstavnici glavnih religija u zemlji, zajedno su pozvali na istinski mir izavši na ulice, da među pobunjenima pošalju najvažniju poruku.
Oni su u Tbilisu, gruzijskoj prestonici, prošetali rame uz rame noseći transparent i pozivajući na dijalog i smirivanje strasti.
Na ovaj način su želeli da daju primer mirnog rešavanja konflikta demonstrantima koji se svake večeri okupljaju ispred gruzijskog parlamenta poslednje dve nedelje, dok snage bezbednosti redovno koriste suzavac i vodene topove da rasteraju pridošle, koji često ostaju do ranih jutarnjih sati.
Credit: Jan Schmidt-Whitley/Le Pictorium / imago stock&people / Profimedia
Demonstranti na ulicama Tbilisa
Svojim molitvama se za mir moli i gruzijski patrijarh Ilija II (91) , koji zbog svoje starosti nije mogao da hoda sa istomišljenicima i pobunjene pozove na mirno rešenje aktuelnog pitanja.
Prorekao kraj pandemije
Iako se od ustoličenja gruzijskog patrijarha Ilije II 30. decembra navršava 47 godina, on i dalje aktivno služi liturgije, dok ga pomoćnici pridržavaju i cenjen je patrijarh u Gruziji, ali i šire.
Poznata su njegova predviđanja kraja pandemije koronavirusa. Patrijarh je tada ispričao okupljenim vernicima da je konjanik crvenog lica preleteo iznad njegove glave i nestao. Zatim je patrijarhu prišao dečak, pljunuo na zemlju i prstima pljuvačkom nacrtao sebi krst na čelu.
Prema rečima patrijarha Ilije Drugog to je bio znak da će ljudi pobediti koronavirus. Vernicima je tada poručio da se ne boje i da ne gube prisustvo duha, a zahvalio se i lekarima za požrtvovani rad.
YT/ Radio Free Europe/Radio Liberty
Gruzijskom patrijarhu Iliji II pomažu da hoda.
Na društvenim mrežama se masovno dele njegove liturgije kao simbol snage volje i bistrog razuma u poznim danima, budući da je ušao u desetu deceniju, a sa istim žarom propoveda Božiju reč.
Gruzijski patrijarh Ilija II bio je kum na 68. sabornom krštenju preko 800 mališanaprošle godine, u Sabornom hramu Svete Trojice u Tbilisiju.
Već decenijama patrijarh Ilija II kumuje deci na sabornim krštenjima u očinskoj brizi za poboljšanje teške demografske situacije u Gruziji.
Patrijarh Ilija je sigurno najomiljeniji čovek u gruzijskom narodu, a porodice su presrećne što duhovno poveravaju svoju decu njemu. Patrijarh sada ima preko 47.000 kumčadi.
Neredi koji traju
Podsećamo, već danima se u Gruziji protestuje za nastavak proevropskog puta zemlje.
Više od 150 policajaca povređeno je tokom protesta pristalica opozicije u Gruziji, saopštilo je gruzijsko Ministarstvo unutrašnjih poslova, navodeći da je od 28. novembra više od 400 osoba privedeno zbog različitih prekršaja.
Ovo odlikovanje dodeljuje se ženama za zasluge u različitim oblastima crkvene, državne i javne službe. Između ostalih za izuzetne aktivnosti i zasluge u nauci i umetnosti i na polju duhovnog prosvećenja, za rad koji doprinosi obrazovanju, kao i verskom i moralnom vaspitanju naroda i za doprinos u očuvanju tradicionalnih vrednosti u društvu.
Dok Ruska Federacija dodatno učvršćuje svoje opredeljenje za zaštitu porodičnih vrednosti, novi zakon koji zabranjuje usvajanje ruske dece u zemljama koje legalizuju promenu pola, izazvao je burne reakcije širom sveta.
Biblija opisuje četiri jahača Apokalipse koji donose rat, glad, bolest i smrt, a Sveti Oci nas uče šta njihovo pojavljivanje znači za čovečanstvo i dolazak Hrista.
Na Svetouspenskom groblju u Somboru, u tišini i molitvenom zajedništvu, okupili su se prijatelji, monasi i vernici da isprate majku igumana Haritona, dok je patrijarh podsetio na duboku istinu o životu, smrti i večnoj ljubavi koju donosi vera.
Obraćajući se učesnicima samita AI for Good, poglavar Katoličke crkve upozorio je da, uprkos tehnološkom napretku koji menja sve sfere života, ljudske vrednosti, moralni sud i sposobnost savesti ostaju nezamenjivi.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Obnovljena, svojevrsni je kulturni centar Prizrena koji u rekonstruisanom i adaptiranom atrijumu okuplja malobrojne Srbe iz Prizrena i mnoge raseljene Prizrence na dan slave grada, kao i mnoge hodočasnike carskog Prizrena.
Obnovljena, svojevrsni je kulturni centar Prizrena koji u rekonstruisanom i adaptiranom atrijumu okuplja malobrojne Srbe iz Prizrena i mnoge raseljene Prizrence na dan slave grada, kao i mnoge hodočasnike carskog Prizrena.
Na obeležavanju hramovne slave Petropavlovskog hrama Podvorja Srpske pravoslavne crkve u Moskvi služena je liturgija uz prisustvo srpskih ministara i ruskih mitropolita, dok je episkop Stefan upozorio na stradanje hrišćana u Damasku, Ukrajini i na Kosovu.
Biblija opisuje četiri jahača Apokalipse koji donose rat, glad, bolest i smrt, a Sveti Oci nas uče šta njihovo pojavljivanje znači za čovečanstvo i dolazak Hrista.
Da li svojim rečima i postupcima isceljujemo ili ranjavamo druge? Zlatoust poručuje da na Sudu Božjem neće biti važno koliko smo puta izgovorili molitvu, već koliko smo srca iscelili, a koliko povredili.
Miroslav Hadži Vasić, naslednik travarske i kostolomačke tradicije, više od 50 puta boravio je na Hilandaru, pomažući bratiji uz blagoslov patrijarha Pavla.
Miroslav Hadži Vasić, naslednik travarske i kostolomačke tradicije, više od 50 puta boravio je na Hilandaru, pomažući bratiji uz blagoslov patrijarha Pavla.
U besedi za četvrtak šeste sedmice po Duhovima, Sveti Nikolaj Ohridski i Žički otkriva zašto vera sama po sebi ništa ne znači ako čovek ne zna njen pravi cilj – spasenje svoje duše i večno življenje u Carstvu Božjem.
Otkrivamo vam tradicionalni način pripreme starog jela iz Šumadije, koje i danas miriše iz manastirskih trpezarija i zbog kojeg će svako tražiti još jedan tanjir.