Nakon pada vlade u Siriji i naprasnog odlaska tamošnjeg predsednika iz zemlje život za hrišćane se pretvorio u agoniju.
Ovog meseca, 8. decembra rano ujutro označen je kraj 50 godina duge vladavine porodice Asad posle iznenadne ofanzive pobunjenika širom teritorije koju je držala i ulaska u glavni grad Damask za deset dana.
PROČITAJTE JOŠ...KO JE ČOVEK KOJI ZATIRE PRAVOSLAVLJE U SIRIJI: Kontroverze i intrige džihadiste koji izaziva strah na Bliskom istoku
"Greco-Levantines Worldwide", nezavisna inicijativa posvećena očuvanju i podršci grčkog pravoslavnog nasleđa na istoku, izrazila je duboku zabrinutost zbog sve većih izazova sa kojima se suočavaju hrišćani u Siriji.
U objavi na platformi X/Tviter, organizacija je pozvala arhiepiskopa Jeronima II iz Atine da poseti Siriju i stupi u kontakt sa novom vladom kako bi se zalagala za prava i zaštitu pravoslavnih hrišćana u zemlji.
Ovaj apel usledio je nakon nedavne sednice Stalnog Svetog Sinoda Grčke Crkve 9. decembra, koja je izdala saopštenje ističući opasnosti sa kojima se suočavaju pravoslavni hrišćani u Siriji.
Istaknuta je uloga Crkve, a posebno arhiepiskopa Jeronima, u rešavanju problema hrišćana u toj regiji.
"Greco-Levantines Worldwide" je naglasio međunarodni uticaj arhiepiskopa i njegovu sposobnost da napravi značajne promene za pravoslavnu zajednicu širom sveta.
Oskrnavljena crkve Haja Sofija u Hami
Inicijativa je takođe osudila uništavanje crkve Haja Sofija Grčke pravoslavne crkve u provinciji Hama.
Prema izveštajima, islamske frakcije su vandalizovale crkvu i uništile njenu unutrašnjost. U objavi je upućen poziv na pažnju zbog video dokaza o skrnavljenju, ističući patnju hrišćana u regiji i kontinuiranu destrukciju svetih mesta.
O Greco-Levantines Worldwide
Greco-Levantines Worldwide je nezavisna volonterska inicijativa koju su osnovali mladi Grci iz Antiohije, sa ciljem povezivanja domovine i dijaspore.
Inicijativa okuplja članove Grčke pravoslavne crkve Antiohije i grčko-katoličke hrišćane koji žive ili su živeli u Siriji, Libanu i savremenoj provinciji Hatay u Turskoj.
Cilj inicijative je očuvanje i promocija grčkog identiteta i nasleđa, kao i pružanje solidarnosti i podrške lokalnim zajednicama i iseljenicima.
Abu Muhamed al Golani, nekadašnji istaknuti član Al Kaide, sada predvodi Hajat Tahrir al-Šam i kontroliše poslednje uporište opozicije u Siriji. Njegov pokušaj da menja imidž i postane međunarodno priznat lider prate dramatična dešavanja i diplomatske manipulacije.
Bratska podrška pomesnih pravoslavnih crkava sve je jača i glasnija, a patrijarh antiohijski Jovan kontinuirano prima poruke ohrabrenja od duhovnih lidera širom sveta.
Alep , najveći grad u Siriji i istorijsko raskršće kultura i religija, ostaje u ožiljcima višegodišnjeg građanskog rata koji je potresao zemlju.
Hrišćani u Siriji, jedna od najstarijih verskih zajednica na svetu s istorijom iz apostolskih vremena, na meti su naoružanih fanatika – verski progon preti da zauvek izbriše multikulturni duh ove zemlje, dok međunarodna zajednica nemo posmatra.