Beseda igumana manastira Lešje, izazvala je oštre polemike na društvenim mrežama, podelivši mišljenja o njegovim stavovima i duhovnim iskustvima.
Oprečna mišljenja, koja su podelila korisnike društvenih mreža, izazvao je deo besede oca Jovana, igumana manastira Lešje, koji se nalazi u Pomoravskom okrugu. Ova svetinja je posebno značajna jer čuva česticu Časnog krsta, na kojem je razapet Isus Hrist.
Deo besede, koji je jedna polovina protumačila kao izražavanje mizogenije, odnosi se na određene žene čije navike iguman Jovan ističe, oštro ih kritikujući i upoređujući sa demonima.
"Žena ili devojka koja ide u crkvu neće da stavi maramu, pa sa noktima, sličnim kandžama demonskim, ide da uzme naforu u crkvi, istetovirana, puši cigarete, pije mnogo kafa, red-bul napitke, izlazi na rejv-žurke ili parti, upražnjava oralni seks u vezi i braku (a što pričešćem prima Boga u sebe, to nema nikakve veze i što se polovima ispunjuje zapovest o rađanju)".
Ova izjava je podigla dosta prašine. Dok jedni odobravaju uz komentar da crkva mora da čuva istinske vrednosti, drugi komentarišu da je ovakvo kazivanje ipak suviše oštra retorika za jednog monaha.
Printscreen/YouTube/Svetosavska bašta
Iguman manastira Lešje Jovan
O važnosti pričesta
Otac Jovan, iguman manastira Lešje, u svojoj besedi podelio je i priču o duhovnim iskustvima i čudima koja su, prema njegovim rečima, promenila život jednog lekara.
- Znate li da je 70-ih godina u vreme variole-vere u Beogradu bio skoro raščinjen mitropolit, koji je prao kašičicu. Ovo više nije vino ljudi, već sama krv Hristova. Kad već gledate stvari na internetu, da li ste videli šta se desilo sa sveštenikom koji je pričestio doktora? - upitao je otac Jovan.
On kaže da je tu priču naveo kao pravi primer čuda, koje je lekara navelo na put monaštva.
- Umesto da proguta sveto pričešće zadržao ga je u ustima. Potom je otišao u laboratoriju i to stavio pod mikroskop. Kada je izanalizirao uzorak dobio je podatak da je to deo mladića starog 33 godine, a to su godine Isusa Hrista. Kada se sam uverio koga je primio, grdno se pokajao i zamonašio - rekao je iguman Jovan.
Da bi brže ozdravili, starac je savetovao da se ne žalimo na sudbinu, da ne odustanemo, već da izazove prihvatimo i onda ćeš tvoje ponašanje u životu, shvatiti kao istinski podvig.
Mala parohija kod Su-Folsa dočekala je velikog duhovnog vođu, osveštala slavski kolač i još jednom pokazala da srce pravoslavlja kuca snažno i tamo gde Srba jedva ima.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Obnovljena, svojevrsni je kulturni centar Prizrena koji u rekonstruisanom i adaptiranom atrijumu okuplja malobrojne Srbe iz Prizrena i mnoge raseljene Prizrence na dan slave grada, kao i mnoge hodočasnike carskog Prizrena.
Obnovljena, svojevrsni je kulturni centar Prizrena koji u rekonstruisanom i adaptiranom atrijumu okuplja malobrojne Srbe iz Prizrena i mnoge raseljene Prizrence na dan slave grada, kao i mnoge hodočasnike carskog Prizrena.
Molitva - kao vid komunikacije sa Bogom, anđelima i svecima, naša je direktna linija sa nebom, bilo da smo srećni, tužni, u problemu ili nam je život ispunjen i sve ide kako treba.
U besedi za petak 4. sedmice po Duhovima, vladika Nikolaj Velimirović objašnjava kako naši skriveni izbori, ma koliko delovali bezopasno, neumitno rađaju plodove koji menjaju život – i poziva nas da sejemo poslušnost, a ne bezakonje.
U Ukrajini od 2018. godine postoji i delimično priznata Pravoslavna crkva Ukrajine, čiju autokefalnost priznaju Vaseljenska patrijaršija Carigrada, Aleksandrijska patrijaršija, Kiparska crkva i Grčka crkva.
Jedni od onih koji su svoje čudo pronašli u porti manastira, dok su molili svece - da umole Boga da im podari porod, su Slobodan i Jelena Gemaljević - supružnici iz Kragujevca.
Jelena Georgijevna, izdanak velikih dinastija, ostavila je plemićke titule i raskošne palate da bi pronašla unutrašnji mir, pokorivši se Božjoj volji kroz nevolje, porodične tragedije i neugaslu duhovnu žeđ u dalekoj zemlji.
Eparhija raško-prizrenska podnela novu krivičnu prijavu protiv Nikole Džufke, Albanca koji godinama nasilno upada u pravoslavne hramove i pokušava da ih prisvoji za svoju organizaciju, dok SPC upozorava da kosovske institucije godinama ćute na njegove napade.