Teško pogođeni ratnim iskustvima, 22 momka prešla su hiljadu kilometara u potrazi za duhovnim mirom. Njihov četvorodnevni boravak na Atosu pružio im je trenutke utehe i novu snagu za suočavanje sa traumama.
Dva i dvadeset ukrajinskih vojnika, teško oštećenih ratnim iskustvima, našli su utočište na Svetoj gori, u okviru programa koji su organizovale ukrajinske vlasti za pružanje psihološke podrške. Ovo putovanje im je omogućilo da, makar na kratko, pronađu trenutke tišine i sabranja, daleko od užasa ratne svakodnevnice. Vojnici su krenuli iz Lvova, prešavši više od 1.000 kilometara autobusom, kako bi stigli do ovog svetog mesta. Sa dušama opterećenim sećanjima na ratno polje i telima obeleženim vidljivim i nevidljivim ožiljcima, stigli su na Svetu goru s nadom da će iz duhovnosti i mira tog mesta crpeti snagu.
Tokom četvorodnevnog boravka obišli su 12 manastira, dublje upoznajući se sa duhovnošću kojom zrači ovaj jedinstveni prostor. Među njima je bilo i onih sa teškim fizičkim povredama, poput amputacija, ali i sa dubokim unutrašnjim ranama koje nije lako zalečiti.
Printscreen/Youtube/ DRM News
Tokom četvorodnevnog boravka, vojnici su obišli 12 manastira
Prema izveštaju agencije Rojters, njihov boravak na Svetoj gori obuhvatao je molitvu, učešće u bogosluženjima, razgovore s monasima i vreme za ličnu refleksiju. Ove aktivnosti pomogle su im da se povežu sa svojom verom i pronađu duhovni mir u ambijentu koji je ispunjen tišinom, poštovanjem i molitvenom atmosferom.
Monasi su ih dočekali toplim srcem i razumevanjem. Kao simbol svetske pravoslavne duhovnosti, Sveta gora je postala sveto utočište gde su monasi pružali reči utehe i molitve. Njihovi razgovori s vojnicima, ali i sama prisutnost, stvorili su osećaj sigurnosti i nade koji su bili neophodni za njihov proces isceljenja.
Printscreen/Youtube/ DRM News
U manastirskoj trpezariji
Ova poseta deo je šireg programa psihološke i duhovne podrške koji organizuju ukrajinske vlasti za vojnike. Pružajući im priliku da se udalje od svakodnevnih poteškoća, ovaj program pomaže u pronalaženju novih načina za suočavanje s teskobom i tugom.
Poseta Svetoj gori nije bila samo religiozno iskustvo, već je delovala i kao svojevrsna psihoterapija, nudeći učesnicima prostor gde su mogli slobodno da izraze svoja osećanja, razmotre životna iskustva i započnu proces isceljenja.
Printscreen/Youtube/ DRM News
Ukrajinski vojniciprimaju Svetu tajnu pričešća
- Osećali smo kao da smo ostavili deo boli i tuge iza sebe - izjavio je jedan od vojnika za agenciju Rojters, dok je drugi dodao:
- Sveta gora nas je podsetila da postoji nešto veće od nas samih, nešto što može dati nadu čak i u najmračnijim trenucima.
Ove reči svedoče o snazi duhovne podrške, posebno za ljude koji su prošli kroz tako traumatična iskustva. Sveta gora je, svojom jedinstvenom duhovnom atmosferom, postala sveto utočište i mesto nade za ove ljude u potrazi za mirom.
U razgovoru za religija.rs, ovaj svetogorac govori o vekovnoj tradiciji hrišćanske ljubavi i molitve koje kroz monaške proizvode, uz blagoslov, donose blagodat za dušu i telo.
Posle višednevne potrage, telo svetogorskog isposnika pronađeno je u zabačenom delu Atosa. Istraga o njegovoj smrti u toku je, dok se monaška zajednica moli za njegovu dušu u Hristu.
Rased ispod Atosa ponovo se aktivirao, izazivajući potres od 4,6 Rihtera. Nadležni sprovode hitne mere, dok je u školama u okolnoj regiji obustavljena nastava. Stručnjaci upozoravaju na nastavak seizmičke aktivnosti u narednom periodu.
U trenutku duboke unutrašnje dileme, mitropolit limasolskog doživeo je čudo – u poslednjim trenucima svog života, sveti Porfirije mu je telefonom pružio duhovnu snagu i blagoslov, koji su ga uputili na put poslušanja, prepun izazova, ali i duhovne svetlosti.
Na praznik posvećen Svetom Irineju Bačkom, u potresnoj besedi poglavar Srpske pravoslavne crkve podsetio je na svetiteljev podvig smirenja, ljubavi i žrtve – svedočanstvo života svetog Irineja bačkog u vreme nacističkog terora i posleratne osude, kada je, noseći svoj krst, postao jedno s Hristom.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Jaki potresi jačine 4,8 stepeni po Rihteru osetili su se širom Halkidikija, Soluna, pa čak i u susednim državama. Nadležne službe su u pripravnosti, dok monasi mirno poručuju: „Uzdamо se u Boga.“
Dok tlo podrhtava, monasi sa Atosa podsećaju na snagu vere i molitve u suočavanju sa izazovima – da li je serija zemljotresa samo prirodni fenomen ili opomena na dublje duhovne istine?
Nakon što je dan "D" na Atosu prošao mirno, organizacija "Pravoslavlje ili smrt" oglasila se saopštenjem u kojem zahvaljuje svima koji su se prethodnih dana molili i poručuje da je put spasenja u pobožnosti, bratoljublju, umnožavanju dobra i umanjivanju zla.
Pre 33 godine sa grupom prijatelja osnovala je Hor i studio za duhovnu muziku „Melodi“ s kojim kontinuirano pronosi lepotu, smisao i bogatstvo vizantijske, srpske, ruske, bugarske, beloruske kulturne baštine.
Dokumentarni film U ime raskola prvi put na jednom mestu osvetljava tragediju verskog razdora u Ukrajini, uz ekskluzivno svedočanstvo mitropolita Filareta. Premijeri u Ruskom domu prethodi razgovor sa istaknutim teolozima i intelektualcima, a veče će biti zaokruženo koncertom duhovne muzike.
Kada život krene nizbrdo, a srce zavapi: „Zašto baš meni?“, možda nije reč o kazni, već o tajanstvenom duhovnom nasleđu koje se nevidljivo prenosi kroz pokolenja.