U trenutku duboke unutrašnje dileme, mitropolit limasolskog doživeo je čudo – u poslednjim trenucima svog života, sveti Porfirije mu je telefonom pružio duhovnu snagu i blagoslov, koji su ga uputili na put poslušanja, prepun izazova, ali i duhovne svetlosti.
U poslednjim trenucima života, kada su svetlosti Svetog Porfirija počele da zalaze, on je ipak uspeo da donese odluku koja je promenila tok života jednog monaha. Mitropolit limasolskog Atanasije, tada prot Svete gore (najviši administrativni zvaničnik svetogorskog monaštva i koordinator svih svetogorskih manastira), priseća se trenutka koji je, kako kaže, bio "kroz maglu suza i duhovnog preispitivanja". Bio je to trenutak kada je i svetlost duhovnog majčinstva i svetosti starca Porfirija ispunila srce monaha, dajući mu snagu da se povinuje božanskoj volji.
SPC
Ikona Svetog Porfirija
- Kada sam bio prot Svete gore 1991-92. godine, na dan pre nego što se Starac Porfirije upokojio, imao sam u sebi jedno veliko pitanje koje sam hteo da postavim starcu…- počinje mitropolit Atanasije, govoreći o toj nemirnoj noći. Tada je, na poziv tadašnjeg arhiepiskopa kiparskog Hrizostoma, bilo odlučeno da se pošalje grupa monaha iz manastira Vatoped, a Atanasije je bio izabran da vodi tu misiju na Kipar, da osposobi manastir. U srcu mitropolita, to je bila duhovna dilema – napustiti Svetu Goru, onu svetu zemlju u kojoj je živeo i u kojoj je otkrio svu snagu svoje duhovnosti.
U tom trenutku, iz dubokog bola, odlazi kod starca Porfirija, monaha sa duhovnim darovima koji su prelazili granice ljudske percepcije. „Sveti prote, nažalost, starac je u poslednjim satima svog života i ne može da razgovara sa tobom“, odgovara mu monah. Ali u toj potpunoj bezizlaznosti, slabi glas starca Porfirija probija mrak: „Ko je na telefonu?“
shutterstock.com
Manastir Vatoped
„Daj mi telefon“, kaže starac. I tada, uprkos njegovom slabljenju, njegov glas se javlja sa rečima koje će zauvek odjekivati u srcu mladog monaha: „Blagoslovi, sveti porte, šta ti treba?“
Iako je starčevo zdravlje bilo na izmaku, odgovor koji je mitropolit Atanasije dobio od njega postao je presudan za njegovu odluku: „Pošto ti je tvoj starešina rekao da ideš, poslušaj i idi. I ja ću se moliti da naša Bogorodica uvek bude sa tobom i da te štiti. Žao mi je što ne mogu reći više, umirem...“
Sutradan se starac Porfirije upokojio. U tih nekoliko reči, u toj blagoslovenoj molitvi, mitropolit Atanasije je pronašao duhovnu snagu da napusti Svetu goru i ode na Kipar. Bio je to, kako kaže mitropolit, „konačni pečat njegove odluke“. Ove reči nisu bile samo saveti, bile su to blagoslovi duhovnog vođe, osvetljeni trenutak duhovnog prepoznavanja što je ispravno.
- I to je bio konačni pečat moje sopstvene odluke da idem na poslušanje u taj manastir i da budem na Kipru - dodaje mitropolit Atanasije.
Ova priča nije samo priča o poslušanju, ona je priča o duhovnoj predaji i veri. Bez obzira na to što je znao da je u poslednjim danima života svetog starca Porfirija, Atanasije je doživeo susret sa svetlom tog svetog čoveka. I kao što to obično biva u životima svetih ljudi, oni svojim molitvama pomeraju granice onoga što je moguće, čak i na daljinu. Jer, kao što je Atanasije iskusio, starac Porfirije nije samo predvodio svetlost, već ju je i slavio, noseći je u srcu, do samog kraja svog života.
Ovaj događaj postao je svetionik svetlosti i ljubavi, znak da poslušanje nije samo pokoravanje volji, već i otkrivanje božanskog plana u svakom koraku našeg života.
Dok tlo podrhtava, monasi sa Atosa podsećaju na snagu vere i molitve u suočavanju sa izazovima – da li je serija zemljotresa samo prirodni fenomen ili opomena na dublje duhovne istine?
Posle višednevne potrage, telo svetogorskog isposnika pronađeno je u zabačenom delu Atosa. Istraga o njegovoj smrti u toku je, dok se monaška zajednica moli za njegovu dušu u Hristu.
U najtežim trenucima, dok su životi njihove dece visili o koncu, tri porodice su pronašle utehu i nadu u Svetoj tajni krštenja. Prezviter Aleksandar Cavka donosi duboko potresnu priču o veri, ljubavi i Božjoj milosti koja menja sudbine.
U trci za onim što nam nedostaje, često zaboravljamo da budemo zahvalni za ono što već imamo. Kako naučiti da prepoznamo sreću u trenutku, umesto da je potcenjujemo dok tragamo za nečim neostvarenim?
Prevarant koji se predstavljao kao jerej Grčke pravoslavne crkve iskoristio nevolju žene u invalidskim kolicima, obećavajući joj isceljenje molitvama i nestao sa novcem koji je uzeo.
Nakon što je arhiepiskop Elpidofor poklonio predsedniku Sjedinjenih Američkih Država zlatni simbol hrišćanstva i uporedio ga sa Svetim carem Konstantinom, usledila je oštra reakcija iz Turske – od zahteva za oduzimanje pasoša do poziva na progon.
: U Patrijaršijskom dvoru u Beogradu vođen je razgovor pun uzajamnog poštovanja i podrške srpskoj zajednici u Mađarskoj, potvrđujući neraskidivu snagu duhovnih i istorijskih veza koje vekovima povezuju naša dva naroda.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Profesor kardiologije u otvorenom pismu otkrio je neverovatne trenutke svog života sa starcem Porfirijem, od svakodnevnih borbi sa bolešću do neobičnih dijagnoza i duboke duhovnosti koju je nosio, ostavljajući trajni utisak na sve koji su ga lično poznavali.
Prepodobni Porfirije Kavsokalivit kanonizovan 2013. godine, ceo svoj ovozemaljski život posvetio je molitvi, skromnosti i čudesnim iscelenjima, a njegova duhovna mudrost i danas inspiriše vernike širom pravoslavnog sveta.
Prevarant koji se predstavljao kao jerej Grčke pravoslavne crkve iskoristio nevolju žene u invalidskim kolicima, obećavajući joj isceljenje molitvama i nestao sa novcem koji je uzeo.
Nakon što je arhiepiskop Elpidofor poklonio predsedniku Sjedinjenih Američkih Država zlatni simbol hrišćanstva i uporedio ga sa Svetim carem Konstantinom, usledila je oštra reakcija iz Turske – od zahteva za oduzimanje pasoša do poziva na progon.
Sada, kada bez nekog drugog ne mogu učiniti ni najmanju stvar, razumem zašto nas je Hristos naučio da budemo sjedinjeni u jednom telu, deo je potresne ispovesti monaha Sofronija.
U donjoj zoni Dohije nalazi se vešernica za pranje posteljine monaha i gostiju, kao i ostava za potrebe ambulante (smeštaj medicinske opreme i lekova).
Sada, kada bez nekog drugog ne mogu učiniti ni najmanju stvar, razumem zašto nas je Hristos naučio da budemo sjedinjeni u jednom telu, deo je potresne ispovesti monaha Sofronija.
U svetogorskim manastirima, gde se vekovima neguje umetnost pripreme posnih jela, jednostavni sastojci postaju specijaliteti bogati ukusima i duhovnim značenjem. Otkrijte recept za jelo koje Svetogorci nazivaju „sfungato“ – monaški specijalitet pripreman s pažnjom, uz poseban dodatak koji mu daje osvežavajuću aromu.