Duhovna riznica 20.01.2025 | 14:35

BIBLIJA IZBAČENA IZ ŠKOLA ZBOG „NEPRISTOJNOG SADRŽAJA“: Novi zakon u Teksasu izazvao burne reakcije

Izvor: Christian Post
Autor: Saša Tošić
BIBLIJA IZBAČENA IZ ŠKOLA ZBOG „NEPRISTOJNOG SADRŽAJA“: Novi zakon u Teksasu izazvao burne reakcije
Schutterstock

Odluka Okruga Kanjon da ukloni Sveto pismo iz biblioteka, pozivajući se na zakon koji zabranjuje "vulgarne materijale", izazvala je oštre kritike roditelja i javnosti. Predstavlja li Biblija zaista neprimeren sadržaj za učenike ili je u pitanju preterano restriktivno tumačenje zakona?

Načelnik nezavisnog Okruga Kanjon u američkoj državi Teksas, Deril Flaš, izjavio je da je Sveto pismo uklonjeno iz svih školskih biblioteka u okrugu zbog zakona iz 2023. godine, koji zabranjuje "materijale sa otvorenim, vulgarnim i seksualnim sadržajem". Biblija je, kako navodi, "svrstana u tu kategoriju", prenosi portal "Christian Post".

U imejlu upućenom zabrinutim roditeljima, Flaš je saopštio da je puni tekst Biblije uklonjen iz školskih biblioteka, ali da su pojedini delovi Svetog pisma i dalje dostupni. On je u poruci citirao odredbu zakona koja definiše "seksualni sadržaj" kao "bilo koji tekst ili izraz" koji opisuje ili prikazuje seksualno ponašanje na način koji je "očigledno uvredljiv" u skladu sa Krivičnim zakonikom Teksasa.

Schutterstock
Biblija 

Flaš je takođe istakao "čvrste veze škola okruga sa lokalnim crkvama", koje će rado omogućiti pristup tekstu Biblije na zahtev bilo kog učenika.

Ova odluka izazvala je talas negodovanja među lokalnim roditeljima, od kojih su mnogi izrazili sumnju u njenu opravdanost. Na sastanku saveta Okruga Kanjon, održanom 9. decembra, predstavnica roditelja, Redžina Kin, majka dvoje učenika, obratila se školskim zvaničnicima oštrom porukom:

- Apsurdno je što je knjiga koja sadrži Blagu Vest uklonjena zajedno sa nepristojnim knjigama.

Ona je naglasila da, u vremenu kada škole moraju da imaju obezbeđenje, neprobojne prozore i vrata, upravo pristup Reči Božijoj može pomoći deci da se osećaju sigurnije.

Schutterstock
 

- Verujem da dostupnost Svetog pisma u školama može ne samo sprečiti nasilje, već i doneti utehu i sigurnost u haotičnom svetu - upozorila je.

Takođe je istakla da, dok se društvo suočava sa sve većom inflacijom, političkom nestabilnošću i nasiljem u školama, mladi se sve više okreću Svetom pismu.

- Logično je da Biblija bude prisutna u svakoj školskoj biblioteci. Na kraju krajeva, to je knjiga mudrosti i najprodavanija knjiga svih vremena. Istorijski tačna, naučno utemeljena i, što je najvažnije, preobražava živote - poručila je.

Ona je takođe podsetila da je Biblija najčešće kradena knjiga u istoriji čovečanstva.

- Ljudi kradu ono što im je vredno. Biblija ima ogromnu vrednost, i zbog toga bi trebalo da bude poštovana u našem školskom sistemu u Teksasu - zaključila je.

Pixabay
Deset Božjih zapovesti

Godine 2023. neki zakonodavci Teksasa, uključujući republikanca Bila Zedlera, predložili su zakon koji bi obavezivao sve osnovne i srednje državne škole da u svakoj učionici postave poster sa Deset Božijih zapovesti, uz obrazloženje da "one obezbeđuju moralni temelj i usklađene su sa američkim vrednostima".

Međutim, ovaj predlog naišao je na oštro protivljenje kritičara, koji smatraju da takvi potezi narušavaju Prvi amandman Ustava SAD. Zagovornici Deset zapovesti u školskim učionicama, poput republikanke Dodi Horton iz Luizijane, smatraju da je istorijska i moralna vrednost Deset zapovesti značajnija od rasprave o slobodi veroispovesti.

S druge strane, protivnici uklanjanja Biblije iz školskih biblioteka smatraju da pristup Svetom pismu doprinosi razvoju karaktera, kritičkog razmišljanja i dubljeg razumevanja istorije i književnosti.