Ikona će u crkvi biti izložena za poklonjenje i celivanje vernicima i sutra. Svetinja je stigla uz blagoslov patrijarha Porfirija, kao i patrijarha Kirila, moskovskog i cele Rusije, povodom 16. godišnjice njegovog ustoličenja.
Ikona Presvete Bogorodice "Umekšanje zlih srca“ prikazuje Majku Božiju bez Bogomladenca, sa sedam strela koje probadaju Njeno prečisto srce. Ova svetinja se već 25 godina smatra čudotvornom i neprestano mirotoči, donoseći utehu i isceljenje svima koji joj sa verom i ljubavlju pristupe. Prema svedočenju Komisije za naučno proučavanje čudesnih pojava Moskovske patrijaršije, analiza smirne koja ističe iz ikone pokazala je da je njen sastav sličan soku koji luči jedno retko četinarsko drvo iz toplijih krajeva.
U Beogradu je tim povodom od ranih jutarnjih časova veliki red koji se proteže od Takovske ulice prema crkvi Svete Trojice u kojoj je čudotvorna ikona.
Saša Tošić
Red se proteže iza zgrade pošte sve do ruske crkve
Saša Tošić
Red prema ruskoj crkvi
Prema rečima naših reportera na ulici je više stotitna ljudi, koji mirno čekaju da se poklone svetinji.
Verujući narod Srbije i regiona sa velikim uzbuđenjem dočekao je ovu svetu ikonu, pa slika nije mnogo drugačija od prizora od januara prošle godine, kada su nepregledne kolone vernika u Beogradu strpljivo čekale kako bi se poklonile jednoj od najčudotvornijih ikona u celom pravoslavnom svetu. Među onima koji su imali blagoslov da se pomole pred ikonom bio je i veroučitelj Arhiepiskopije beogradsko-karlovačke Borko Topalović, koji je tada izjavio:
- Za svakog verujućeg pravoslavnog hrišćanina ovakve prilike se ne propuštaju. Pomoliti se pred čudotvornom ikonom Majke Božije ima veliko blagodetno dejstvo na dušu čoveka i svakako će nam koristiti u našem duhovnom uzrastanju i na putu spasenja.
BONUS VIDEO: Monah Teofil svedoči o čudima u manastiru Sukovo
Počajevska ikona Presvete Bogorodice, koja se nalazi u zapadnoj Ukrajini, stekla je status čudotvorne nakon brojnih isceljenja i spasenja, koja se vezuju za nju.
Hrišćani, a naročito pravoslavci, veruju da su iskrene molitve upućene Majci Božijoj one koje se najbrže ostvaruju. Bogorodica je Hristu najbliža, te zato njene reči imaju veoma veliku moć i Sin ispunjava.
Zbog ovih čudotvornih lanaca crkva se bila nadaleko pročula, pa su „pod te sindžire da nađu spasa" u nju dolazili ne samo lokalni Grci, Turci i Srbi već i nevoljnici čak iz Persije i Egipta.
Sastanak ukazuje na to da Vatikan želi da ponovo otvori kanale komunikacije s verskim rukovodstvom Moskve nakon zategnutih odnosa izazvanih zbog sukoba Rusije i Ukrajine.
Saznajte kako se priprema tradicionalna jagnjeća kapama sa spanaćem, koja budi nostalgiju za detinjstvom, bakinom kuhinjom i prazničnom tišinom pred ikonama.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Iguman Мanastira Tumane Dimitrije Plećević ispričao је manje poznat detalj u vezi s ikonom, prepričavajući jedan neizvestan trenutak u istoriji manastira koji zovu "Ostrog na Dunavu".
Ime je dobila u 8. veku. U to vreme se pojavila ikonoboračka jeres, a jedan od njenih najvećih protivnika je bio Jovan Damaskin. Zato što je pisao protiv ikonoborstva, odsečena mu je desna ruka.
"Ne sudite, da ne budete osuđeni" - čuvene Isusove reči iz besede na Gori. Nakon što kaže da ne treba osuđivati druge, Isus dodaje da im treba praštati greške.
Dok hiljade mladih bezglavo jure za muzičkim senzacijama i spektaklima, iguman manastira Podmaine upozorava da iza tih globalnih manifestacija stoje otvorene demonske poruke.
"Ne sudite, da ne budete osuđeni" - čuvene Isusove reči iz besede na Gori. Nakon što kaže da ne treba osuđivati druge, Isus dodaje da im treba praštati greške.
Njegov život, od susreta sa Hristom i apostolom Petrom, pa do mučeničke smrti, svedoči o tome da istinska molitva ima snagu da sačuva čitav narod i porazi tamu ovoga sveta.
Dok hiljade mladih bezglavo jure za muzičkim senzacijama i spektaklima, iguman manastira Podmaine upozorava da iza tih globalnih manifestacija stoje otvorene demonske poruke.