Novi zakon o verskim zajednicama izaziva polemike i otvara pitanje kako će odluka o starokalendarskoj crkvi oblikovati budućnost Bugarske pravoslavne crkve i uticati na verske slobode u zemlji?
Bugarska Patrijaršija, čiji je duhovni vođa patrijarh Danilo, zvanično je priznata kao jedini nosilac tradicionalne pravoslavne vere u zemlji, nakon što je bugarski parlament usvojio nove zakonodavne izmene.
Zakonodavno telo Bugarske odobrilo je u drugom čitanju izmene zakona o verskim zajednicama, uz podršku 186 od 240 poslanika za novi pravni okvir. Prema Bugarskoj nacionalnoj novinskoj agenciji, ova inicijativa usledila je kao odgovor na nedavnu odluku Vrhovnog administrativnog suda da dozvoli legalnu registraciju Bugarske pravoslavne starokalendarske crkve, što je izazvalo snažne reakcije na političkom i crkvenom nivou.
Istorijski pregled problema
Sudska odluka iz decembra 2024. godine temeljila se na prethodnoj presudi Evropskog suda za ljudska prava (ESLJP) iz 2021. godine, u slučaju "Bugarska pravoslavna starokalendarska crkva i drugi protiv Bugarske". Evropski sud je utvrdio da je bugarska država neopravdano ograničila versku slobodu Starokalendarske crkve, čime je otvoren put za njeno zvanično priznanje.
Nakon ove odluke, Patrijarh Danilo i članovi Svetog sinoda Bugarske pravoslavne crkve započeli su kontakte sa vladinim zvaničnicima, nastojeći da obezbede zaštitu države od mogućeg razdora unutar Crkve. U nastavku tih razgovora, parlament je usvojio zakon koji zabranjuje bilo kojoj drugoj verskoj organizaciji da koristi reč "pravoslavni" u zvaničnom nazivu.
Nikolay DOYCHINOV/AFP/Profimedia
Patrijarh bugarski Danilo
Pravne posledice
Prema novim odredbama, u roku od dva meseca od stupanja na snagu zakona, sve registrovane verske zajednice, kao i one koje čekaju registraciju, moraće da prilagode svoja imena i statut. Ove promene moraće biti predate na priznanje u registar verskih zajednica pri sudu u Sofiji. U suprotnom, organizacije koje se ne usklade biće izbrisane iz registra, a uslediće postupak likvidacije i pravnog brisanja.
Političke i društvene reakcije
Jordan Čonev, poslanik iz stranke "Pokret za prava i slobode – Nova inicijativa", komentarisao je da najveća pretnja za Bugarsku Crkvu ne dolazi od drugih verskih zajednica, već od pravosudnog sistema, koji je, kako je rekao, podložan spoljnim interesima. U svom govoru pomenuo je Evropski sud za ljudska prava, nazivajući ga "sudom Sorosa" i tvrdeći da njegove odluke služe određenim agendama, umesto da promovišu pravdu i versku slobodu.
Uloga pravoslavlja u Bugarskoj
Čonev je takođe optužio određene krugove "građanske desnice" da pokušavaju da oslabe Bugarsku pravoslavnu crkvu povezujući je sa Moskvom.
- Pravoslavlje ne pripada Moskvi niti bilo kojoj drugoj političkoj sili. To je jednostavno pravoslavlje . naglasio je. Dodao je da odluka parlamenta zatvara vrata takvim napadima i obezbeđuje jedinstvo Crkve.
Nedavna zakonodavna regulacija naglašava značaj pravoslavlja za bugarski identitet i jača institucionalnu ulogu Patrijaršije kao garant verske jedinstvenosti zemlje. Međutim, ovaj slučaj se očekuje da ima međunarodne posledice, jer je u suprotnosti sa principima Evropskog suda za ljudska prava, što može dovesti do novih pravnih žalbi i političkih tenzija u budućnosti.
Bugarska pravoslavna crkva zatražila je hitnu reakciju međunarodnih organizacija i političkih lidera kako bi se zaštitili životi, prava i vera hrišćanskog naroda na Bliskom istoku, čije je postojanje pod ozbiljnom pretnjom.
Dok se pravoslavne zajednice suočavaju s izazovima očuvanja tradicije i duhovnog vođstva, godina koju smo započeli donosi ključne trenutke u odnosima među crkvama i s globalnim pitanjima koja oblikuju njihov uticaj i misiju.
Na sastanku crkvenih i državnih lidera razmatrana je presuda koja bi mogla izazvati podele među vernicima, uz odlučan stav o očuvanju kanonskog poretka.
Plaštanica se iznosi, inače, u toku pojanja stihovnjih stihira na večernjem bogosluženju Velikog Petka i polaže se uvek zajedno sa Jevanđeljem na sredinu hrama na poseban sto.
U danima tišine i tuge, kada Crkva ćutanjem obeležava smrt Gospoda Hrista, Sveti Teofan Zatvornik otkriva dublje značenje: Krst nije samo simbol bola, već izvor utehe za sve koji su spoznali svoju grešnost i traže pomilovanje.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Sveti sinod doneo odluku nakon molitve i sabornog glasanja, a mitropolit Pahomije obećao da će predano služiti Crkvi i vernom narodu. Saznajte kada će biti njegovo svečano ustoličenje.
Tog dana se med u svim bugarskim hrišćanskim hramovima osvećuje. Veruje se da med ima veću pročišćujuću i lekovitu moć kada je osvećen i koristi se tokom godine za lečenje različitih bolesti.
Na godišnjem zasedanju Evroazijskog društva za kardiovaskularnu i torakalnu hirurgiju u Jašiju, poglavar Rumunske pravoslavne crkve okupljenim lekarima govorio je o isceljujućoj snazi ljubavi i saosećanja, ističući povezanost medicinske nauke sa hrišćanskom duhovnošću.
U molitvenoj poruci upućenoj Patrijarhu Porfiriju i srpskom narodu, poglavar Rumunske pravoslavne crkve izrazio je duboko saučešće povodom nesreće na železničkoj stanici u Novom Sadu i pozvao na zajedničku molitvu za mir duša stradalih i brz oporavak povređenih.
U danima tišine i tuge, kada Crkva ćutanjem obeležava smrt Gospoda Hrista, Sveti Teofan Zatvornik otkriva dublje značenje: Krst nije samo simbol bola, već izvor utehe za sve koji su spoznali svoju grešnost i traže pomilovanje.
Otac Andrej Konanos u svom autorskom tekstu ukazuje na opasnost od spoljašnjih obreda koji se svode na formalnost, dok pravu duhovnu promenu – kroz pokajanje, ljubav i smirenje – zanemarujemo, te poziva na dublje samorazmatranje i iskrenu transformaciju unutar nas samih.
U tišini hramova, na Veliki četvrtak, dan kada je Hristos oprao noge apostolima, u manastirima i sabornim crkvama vrši se duboko simboličan čin koji menja ljudsku predstavu o moći — čin ljubavi koja se izražava delima, a ne rečima.
Nepoznati muškarac provalio je u crkvenu prodavnicu u Starom Mirijevu i odneo novac namenjen pomoći za decu sa Kosova i Metohije. Kamere su zabeležile njegov ulazak, a materijalna šteta je velika.
Otac Andrej Konanos u svom autorskom tekstu ukazuje na opasnost od spoljašnjih obreda koji se svode na formalnost, dok pravu duhovnu promenu – kroz pokajanje, ljubav i smirenje – zanemarujemo, te poziva na dublje samorazmatranje i iskrenu transformaciju unutar nas samih.
U danima posta, ali i kada post nije obavezan, halva od tahinija i meda pruža zdravu i bogatu alternativu industrijskim slatkišima – bez aditiva, bez veštačkih aroma, sa dubokom duhovnom porukom u svakom zalogaju.