Duhovna riznica 04.02.2025 | 19:51

PRAVOSLAVLJE U SENCI ZAKONA: Posle višenedeljnih tenzija, Bugarska pravoslavna crkva uspela je da dobije zakonsku podršku države u očuvanju jedinstva

Izvor: religija.rs
Autor: Saša Tošić
PRAVOSLAVLJE U SENCI ZAKONA: Posle višenedeljnih tenzija, Bugarska pravoslavna crkva uspela je da dobije zakonsku podršku države u očuvanju jedinstva
Nikolay DOYCHINOV/AFP/Profimedia

Novi zakon o verskim zajednicama izaziva polemike i otvara pitanje kako će odluka o starokalendarskoj crkvi oblikovati budućnost Bugarske pravoslavne crkve i uticati na verske slobode u zemlji?

Bugarska Patrijaršija, čiji je duhovni vođa patrijarh Danilo, zvanično je priznata kao jedini nosilac tradicionalne pravoslavne vere u zemlji, nakon što je bugarski parlament usvojio nove zakonodavne izmene.

Zakonodavno telo Bugarske odobrilo je u drugom čitanju izmene zakona o verskim zajednicama, uz podršku 186 od 240 poslanika za novi pravni okvir. Prema Bugarskoj nacionalnoj novinskoj agenciji, ova inicijativa usledila je kao odgovor na nedavnu odluku Vrhovnog administrativnog suda da dozvoli legalnu registraciju Bugarske pravoslavne starokalendarske crkve, što je izazvalo snažne reakcije na političkom i crkvenom nivou.

Istorijski pregled problema

Sudska odluka iz decembra 2024. godine temeljila se na prethodnoj presudi Evropskog suda za ljudska prava (ESLJP) iz 2021. godine, u slučaju "Bugarska pravoslavna starokalendarska crkva i drugi protiv Bugarske". Evropski sud je utvrdio da je bugarska država neopravdano ograničila versku slobodu Starokalendarske crkve, čime je otvoren put za njeno zvanično priznanje.

Nakon ove odluke, Patrijarh Danilo i članovi Svetog sinoda Bugarske pravoslavne crkve započeli su kontakte sa vladinim zvaničnicima, nastojeći da obezbede zaštitu države od mogućeg razdora unutar Crkve. U nastavku tih razgovora, parlament je usvojio zakon koji zabranjuje bilo kojoj drugoj verskoj organizaciji da koristi reč "pravoslavni" u zvaničnom nazivu.

Nikolay DOYCHINOV/AFP/Profimedia
Patrijarh bugarski Danilo

Pravne posledice

Prema novim odredbama, u roku od dva meseca od stupanja na snagu zakona, sve registrovane verske zajednice, kao i one koje čekaju registraciju, moraće da prilagode svoja imena i statut. Ove promene moraće biti predate na priznanje u registar verskih zajednica pri sudu u Sofiji. U suprotnom, organizacije koje se ne usklade biće izbrisane iz registra, a uslediće postupak likvidacije i pravnog brisanja.

Političke i društvene reakcije

Jordan Čonev, poslanik iz stranke "Pokret za prava i slobode – Nova inicijativa", komentarisao je da najveća pretnja za Bugarsku Crkvu ne dolazi od drugih verskih zajednica, već od pravosudnog sistema, koji je, kako je rekao, podložan spoljnim interesima. U svom govoru pomenuo je Evropski sud za ljudska prava, nazivajući ga "sudom Sorosa" i tvrdeći da njegove odluke služe određenim agendama, umesto da promovišu pravdu i versku slobodu.

Uloga pravoslavlja u Bugarskoj

Čonev je takođe optužio određene krugove "građanske desnice" da pokušavaju da oslabe Bugarsku pravoslavnu crkvu povezujući je sa Moskvom.

- Pravoslavlje ne pripada Moskvi niti bilo kojoj drugoj političkoj sili. To je jednostavno pravoslavlje . naglasio je. Dodao je da odluka parlamenta zatvara vrata takvim napadima i obezbeđuje jedinstvo Crkve.

Nedavna zakonodavna regulacija naglašava značaj pravoslavlja za bugarski identitet i jača institucionalnu ulogu Patrijaršije kao garant verske jedinstvenosti zemlje. Međutim, ovaj slučaj se očekuje da ima međunarodne posledice, jer je u suprotnosti sa principima Evropskog suda za ljudska prava, što može dovesti do novih pravnih žalbi i političkih tenzija u budućnosti.