Turski državljanin podneo je tužbu protiv mitropolita Imvrosa i Tenedosa, optužujući ga za kršenje zakona zbog nošenja svešteničke odežde na javnim mestima. U tužbi se navodi da se mitropolit Kirilo „kreće ulicama i učestvuje u svakodnevnom životu noseći versku odeždu“, te da je u mantiji prisustvovao otvaranjima prodavnica i pekara. Uz tužbu je priložen i foto-materijal koji ga prikazuje u masi i sa kamilavkom na glavi.
Jedan od najupečatljivijih delova tužbe jeste pozivanje na princip „reciprociteta“ u vezi sa muslimanskom manjinom u grčkoj oblasti Zapadna Trakija. Podnosioci tužbe tvrde da, s obzirom na to da muslimanskim verskim službenicima nije dozvoljeno da nose tradicionalne turbane u Zapadnoj Trakiji, ni pravoslavnim jerarsima u Turskoj ne bi trebalo da bude dopušteno da se javno pojavljuju u svojim bogoslužbenim odeždama.
Pravno gledano, turski zakoni, zbog sekularnog karaktera države, propisuju da samo carigradski patrijarh i poglavari svih verskih zajednica, uključujući i muslimanskog verskog vođu, mogu javno nositi svešteničku odeždu. Nižim crkvenim veledostojnicima i sveštenicima je to zabranjeno, što znači da je tužba formalno zasnovana na striktnom tumačenju zakona.
Međutim, odluka ovog građanina da podnese tužbu otvara pitanja o njegovim stvarnim motivima, budući da se ovakvi slučajevi retko iznose pred sud, pogotovo imajući u vidu da su muslimanski verski službenici u više navrata kršili isti zakon bez posledica. Ovaj potez više deluje kao lična osveta i targetiranje mitropolita, nego kao istinsko insistiranje na primeni zakona u svakodnevnoj praksi.
Važno je napomenuti da pozivanje na „reciprocitet“ u vezi sa javnim pojavljivanjem muslimanskih verskih službenika u Zapadnoj Trakiji nema pravnu osnovu, budući da su ograničenja za nošenje hrišćanskih jerarskih odeždi u Turskoj proistekla iz turskog zakonodavstva, dok u Grčkoj ne postoji sličan pravni propis koji bi muslimanskim verskim vođama zabranio da nose svoju tradicionalnu odeću.
Alep , najveći grad u Siriji i istorijsko raskršće kultura i religija, ostaje u ožiljcima višegodišnjeg građanskog rata koji je potresao zemlju.
Život ovog vojskovođe popočinje da se menja sa ratom između Rusa i Turaka za Krim sredinom 19. veka.
Dok se pravoslavne zajednice suočavaju s izazovima očuvanja tradicije i duhovnog vođstva, godina koju smo započeli donosi ključne trenutke u odnosima među crkvama i s globalnim pitanjima koja oblikuju njihov uticaj i misiju.
Dok se oci Crkve i teolozi širom sveta ne slažu oko toga da li je darivanje organa saglasno s pravoslavljem, porodica iz Grčke donela je odluku koja je mnoge ostavila bez reči – njihova žrtva donela je život drugima.