U trenucima najveće patnje, porodica Brasko pretvara tugu u svetlost – kapela posvećena njihovoj ćerci postaje simbol nepokolebljive vere i ljubavi koja neće biti zaboravljena.
Porodica Brasko, pravoslavni hrišćani, u tišini i suzama podižu sveto mesto posvećeno svojoj kćeri, osamnaestogodišnjoj Lilijan – Lili, čiji život polako gasne pod nemilosrdnim zagrljajem bolesti. Umesto da tuguju u nemoći, oni su odlučili da tugu preobraze u stvaralaštvo, bol u molitvu, suze u ikonu koja će svetliti kroz buduće vekove.
Lili je dete svetlosti. Od svog detinjstva volela je crkvu, učila o Hristovoj ljubavi i snazi vere. Njen život bio je obeležen plemenitošću i skromnošću, ali i neizmernim iskušenjima. Sa samo šesnaest godina suočila se sa osteosarkomom – teškim oblikom raka kostiju. Borila se neustrašivo, podnoseći bolove koje ni odrasli ne bi mogli da izdrže. Prošla je kroz bezbroj operacija, amputaciju noge, fizičku i emotivnu patnju, ali nikada nije izgubila veru. I onda, kada su mislili da je najteže prošlo, stigla je najstrašnija vest – rak je metastazirao na pluća, a lekari su rekli da joj je preostalo još malo vremena.
Leon Rafael/Shutterstock
Lili je osmislila da kapela ima bele zidove i plavu kupolu, ilistracija
U tom trenutku, porodica nije klonula. Umesto toga, odlučili su da Lili ostave nešto što će nadživeti njeno telo – kapelu, sveto mesto gde će se vekovima slaviti Božije ime i gde će svaki kamen nositi priču o devojci čija je snaga bila nadljudska, čija je ljubav bila bezgranična. Lili je, iako svesna svoje sudbine, želela da učestvuje u ovom poduhvatu. Sa nepokolebljivom verom u srcu, osmislila je izgled kapele: beli zidovi, plavi metalni krov i kupola koja će se uzdizati ka nebu, kao znak uzdizanja duše ka Bogu.
- Ako sada možete da ponudite poklon za sećanje, umesto cveća, Lili će moći da vidi i zna koliko je voljena i podržana u njenim poslednjim danima. Molim vas, nemojte čekati dok ne umre. Njena porodica ponizno traži vaš doprinos ovom naporu sada, kako biste imali najveći uticaj na nju lično. Čak i ako ne poznajete dobro našu Lili, molimo se da ste inspirisani i da razumete zašto je ovaj spomenik toliko važan za Lili i njenu porodicu - navodi se u opisu kampanje pokrenute na platformi GiveSendGo.
givesendgo.com/LilysLegacy
Osamnaestohodišnja Lili hrabro se nosi sa najcrnjom dijagnozom lekara
Ova kapela nije samo građevina. Ona je molitva u kamenu. Ona je mesto na kojem će se slaviti život, vera i ljubav. Porodica Brasko započela je kampanju prikupljanja sredstava, ne tražeći sažaljenje, već ljubav i zajedništvo. Oni žele da Lili doživi trenutak kada će videti kako kapela raste, kako se ostvaruje njen san, kako se ljubav ljudi pretače u svetlost koja će trajati zauvek.
Sada, dok vreme neumitno prolazi, svako može biti deo ovog božanskog čina. Svaka donacija, svaka molitva, svaki iskreni čin dobrote ugradiće se u zidove ove svete kuće. Lili će napustiti ovaj svet, ali će njen duh ostati zauvek prisutan u molitvama onih koji će dolaziti da zapale sveću u kapeli koja joj je posvećena.
- Ne čekajte da naše Lili više ne bude. Pokažite joj sada koliko je voljena. Pokažite joj sada da nije sama - mole njeni roditelji iz svog doma u Misuriju, državi na zapadu SAD.
I tako, u tišini molitve i u srcu porodice koja ne dopušta da bol pobedi, kapela raste. Raste kao spomenik jednoj devojci, jednom životu, jednoj veri. Raste kao dokaz da ni smrt nema poslednju reč kada ljubav govori. Raste kao svedočanstvo da je Hristos pobedio smrt, i da će, dok god kapela stoji, Lili biti živa u svakom srcu koje uđe u taj sveti prostor.
Muškarac mora da raste na intelektualnom nivou, u obrazovnom novou, u umetničkom novou, u svakom smislu da raste. Da dođe kući i kaže: "Znaš šta sam shvatio"? I da nauči svoju ženu, kaže otac Predrag.
Sveti episkop Konstantianijski Nifon na jednostavan način je objasnio šta se dešava kada u hramu pričamo o svakodnevnim stvarima i ogovaramo, umesto da u tišini i skrušenosti upućujemo molitve Bogu.
Mitropolit Epifanije je optužio SPC da podriva crkveni poredak time što je dala Tomos Makedoncima i zapretio da Ukrajina neće dozvoliti – makedonski scenario.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Izlazak pred sud dečaka odgovornog za zločin u "Ribnikaru" ponovo je otvorio nezaceljene rane porodica. Anđelko Aćimović otkriva kako su on i njegovi bližnji pronašli utehu u zajedništvu i molitvi, dok kroz svaki dan prolaze sa sećanjem na svoju Angelinu.
Ruska novinarka Aleksandra Gripas otkriva kako joj je molitva, iako tada još nije bila krštena, spasla ćerku od sigurne smrti i zauvek promenila njen život i veru.
Sveti episkop Konstantianijski Nifon na jednostavan način je objasnio šta se dešava kada u hramu pričamo o svakodnevnim stvarima i ogovaramo, umesto da u tišini i skrušenosti upućujemo molitve Bogu.
Biblija opisuje četiri jahača Apokalipse koji donose rat, glad, bolest i smrt, a Sveti Oci nas uče šta njihovo pojavljivanje znači za čovečanstvo i dolazak Hrista.
Miroslav Hadži Vasić, naslednik travarske i kostolomačke tradicije, više od 50 puta boravio je na Hilandaru, pomažući bratiji uz blagoslov patrijarha Pavla.
Da li svojim rečima i postupcima isceljujemo ili ranjavamo druge? Zlatoust poručuje da na Sudu Božjem neće biti važno koliko smo puta izgovorili molitvu, već koliko smo srca iscelili, a koliko povredili.
Miroslav Hadži Vasić, naslednik travarske i kostolomačke tradicije, više od 50 puta boravio je na Hilandaru, pomažući bratiji uz blagoslov patrijarha Pavla.
Otkrivamo vam tradicionalni način pripreme starog jela iz Šumadije, koje i danas miriše iz manastirskih trpezarija i zbog kojeg će svako tražiti još jedan tanjir.