Jednom prilikom Danilo Lazović se podsetio neobičnog razgovora, koji je vodio sa svojim ocem u porti manastira Mileševa.
Danilo Lazović (Brodarevo, 25. novembar 1951 - Beograd, 25. mart 2006) bio je srpski i jugoslovenski filmski, televizijski i pozorišni glumac. Domaćoj publici je u sećanju ostao kroz likove, koje je tumačio u serijama "Otpisani", "Bolji život", "Srećni ljudi"...
Jednom prilikom ovaj glumac se podsetio neobičnog razgovora, koji je vodio sa svojim ocem u porti manastira Mileševa.
- Ima jedan trenutak, kada sam izlazio iz manastira Mileševe... Sticajem okolnosti, moj pokojni otac - Bog da mu dušu prosti - posle Drugog svetskog rata morao je da ode u SKOJ. Tako su mu naredili, jer smo mi kao porodica dosta postradali, mnogi su izginuli u četnicima.
- I onda je on, da bi i druge spasio, morao da pristane na to. U tom manastiru su posle rata držali nekakvo žito. Mnogo kasnije mi je o tome pričao… Kako smo izlazili iz manastira, on mi je rukom pokazivao dokle je žito bilo naslagano.
Wikipedia/Printscreen you tube
Danilo Lazović
A kako je objasnio Danilo Lazović, njegov otac je tu, po naređenju, morao da unosi žito u manastir, pa su ga posle odatle nosili za Pljevlje.
- A ja izađem za njim i kažem: "Tata, pa vidiš, ti si se ispovedio." Tako je to samo kod našeg naroda. Mi se, u stvari, i ne znajući - ispovedamo. Ceo naš narod.
Ispovedati se i poveriti se - koja je razlika?
YT/ RTV Podrinje Loznica, shutterstock
Aleksandar Bojanić
Posmatrajući ovaj termin iz ugla Crkve, važno je naglasiti da se ovde radi o Svetoj tajni, kojoj sveštenik može biti svedok.
Kako bismo dodatno razjasnili ovu nedoumicu, razgovarali smo sa Aleksandrom Bojanićem, mladim teologom.
- Možemo se poveriti nekome, kao prijatelju ili kao drugu, ali ispovest u smislu Svete tajne možemo reći samo svešteniku, čak ni đakonu. Mi u neformalnom govoru kažemo hoću da ti se ispovedim kad imamo potrebu da kažemo nešto intimno, ali to nije ispovest, iz ugla Crkve - kaže sagovornik portala religija.rs.
Sveštenik je posrednik između Boga i vernika i svedok ispovesti.
- Ispovest je čin, kao što je krštenje, to je dijalog između sveštenika i vernika, dok se čita molitva za oproštaj greha. Funkcija sveštenika je da bude svedok u toj ispovesti, a mi se ispovedamo Hristu. On je svedok i sveštenik čita molitvu Gospodu za nas.
Na redovnom zasedanju Svetog arhijerejskog sabora Srpske pravoslavne crkve, prota Branko Dobrosavljević je proglašen svetiteljem – sveštenomučenikom, i njegovo ime zauzelo je mesto u imenoslovu Srpske crkve.
Liturgiju je predvodio pomoćni zagrebački biskup Ivan Šaško. U svojoj propovedi, biskup je poručio da „mislima obuhvatamo sve one prema kojima je pokazana neljudskost“.
Nakon višednevnog zasedanja arhijereja i brojnih spekulacija koje su se pojavile u javnosti, SPC je objavila zvanične zaključke Sabora – od kanonizacije novih svetih, preko reformi u obrazovanju, do uvođenja Ordena Svetog kneza Lazara.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Uz blagoslov vladike Atanasija, u jednom od najvažnijih manastira Srpske crkve, sveštenici Eparhije su, u sabornosti, pristupili Svetoj tajni ispovesti i pokajanja, nakon čega je usledila trpeza ljubavi.
Ukoliko čovek sebe vidi kao boljeg od drugih, ako ne priznaje sopstvenu grešnost, on se udaljava od Boga, jer preuzima mesto koje mu ne pripada - mesto sudiје i merila istine.
Svetom službom započeo je zvanično pontifikat novog pape, uz prisustvo svetskih lidera, strogih bezbednosnih mera i desetina hiljada vernika. Njegova inauguracija bila je više od ceremonije — trenutak kada je Crkva ponovo podigla svoj glas za mir, jedinstvo i veru.
Posle svetih tajni, mitropolit šumadijski uputio je snažne poruke nade i vere, govoreći o snazi molitve, čudotvornom dejstvu Svetog Vasilija i vremenu koje zahteva nepokolebljivo oslanjanje na Boga.
U vremenima kada se poštovao svaki komad hleba, nastajala su jela koja su spajala porodicu i grejala dom. Među njima je i pita od starog hleba – jednostavna, domaćinska čarolija koja i danas vraća veru u skromna zadovoljstva.