Duhovna riznica 18.05.2025 | 19:45

NAŠ POZNATI GLUMAC DOŽIVEO NEŠTO NEOBIČNO U MANASTIRU, A O TOME JE SAMO JEDNOM GOVORIO: Nakon razgovora sa svojim ocem, poručio jedno

Slika Autora
Izvor: religija.rs
NAŠ POZNATI GLUMAC DOŽIVEO NEŠTO NEOBIČNO U MANASTIRU, A O TOME JE SAMO JEDNOM GOVORIO: Nakon razgovora sa svojim ocem, poručio jedno
Printskrin/RTS Danilo Lazović

Jednom prilikom Danilo Lazović se podsetio neobičnog razgovora, koji je vodio sa svojim ocem u porti manastira Mileševa.

Danilo Lazović (Brodarevo, 25. novembar 1951 - Beograd, 25. mart 2006) bio je srpski i jugoslovenski filmski, televizijski i pozorišni glumacDomaćoj publici je u sećanju ostao kroz likove, koje je tumačio u serijama "Otpisani", "Bolji život", "Srećni ljudi"...

Jednom prilikom ovaj glumac se podsetio neobičnog razgovora, koji je vodio sa svojim ocem u porti manastira Mileševa.

- Ima jedan trenutak, kada sam izlazio iz manastira Mileševe... Sticajem okolnosti, moj pokojni otac - Bog da mu dušu prosti - posle Drugog svetskog rata morao je da ode u SKOJ. Tako su mu naredili, jer smo mi kao porodica dosta postradali, mnogi su izginuli u četnicima.

- I onda je on, da bi i druge spasio, morao da pristane na to. U tom manastiru su posle rata držali nekakvo žito. Mnogo kasnije mi je o tome pričao… Kako smo izlazili iz manastira, on mi je rukom pokazivao dokle je žito bilo naslagano.

Wikipedia/Printscreen you tube
Danilo Lazović

 

A kako je objasnio Danilo Lazović, njegov otac je tu, po naređenju, morao da unosi žito u manastir, pa su ga posle odatle nosili za Pljevlje.

- A ja izađem za njim i kažem: "Tata, pa vidiš, ti si se ispovedio." Tako je to samo kod našeg naroda. Mi se, u stvari, i ne znajući - ispovedamo. Ceo naš narod.

Ispovedati se i poveriti se - koja je razlika?

YT/ RTV Podrinje Loznica, shutterstock
Aleksandar Bojanić

 

Posmatrajući ovaj termin iz ugla Crkve, važno je naglasiti da se ovde radi o Svetoj tajni, kojoj sveštenik može biti svedok.

Kako bismo dodatno razjasnili ovu nedoumicu, razgovarali smo sa Aleksandrom Bojanićem, mladim teologom.

- Možemo se poveriti nekome, kao prijatelju ili kao drugu, ali ispovest u smislu Svete tajne možemo reći samo svešteniku, čak ni đakonu. Mi u neformalnom govoru kažemo hoću da ti se ispovedim kad imamo potrebu da kažemo nešto intimno, ali to nije ispovest, iz ugla Crkve - kaže sagovornik portala religija.rs.

Sveštenik je posrednik između Boga i vernika i svedok ispovesti.

- Ispovest je čin, kao što je krštenje, to je dijalog između sveštenika i vernika, dok se čita molitva za oproštaj greha. Funkcija sveštenika je da bude svedok u toj ispovesti, a mi se ispovedamo Hristu. On je svedok i sveštenik čita molitvu Gospodu za nas.

Više o tome šta je ispovest u pravoslavnoj Crkvi, u posebnom tekstu.

BONUS VIDEO: Da li znate po čemu je poseban freskopis mirijevske crkve Svetog proroka Ilije