Univerzitet Louisvila/tanjug/AP Niranjan Shrestha/Manuel Balce Cenet/Shutterstock/NMK-Studioviše od dvadeset saveznih američkih država usvojilo je zakone kojima se zabranjuju takozvane procedure potvrde pola i primena hormonske terapije na maloletnicima sa trans identitetom
Dr Alan Džozefson, psihijatar sa Univerziteta u Luizvilu, javno je govorio protiv nepovratnih zahvata nad maloletnicima i zbog toga izgubio posao. Posle godina borbe, istina mu je donela i pravdu - i 1,6 miliona dolara.
Profesor sa Univerziteta u Luizvilu koji je izgubio posao nakon što se javno usprotivio omogućavanju maloletnicima s transrodnim identitetom da prolaze kroz telesno osakaćujuće i nepovratne operacije, postigao je nagodbu vrednu više od milion dolara sa svojim bivšim poslodavcem.
Prema saopštenju pravne organizacije "Alliance Defending Freedom" (Savez za odbranu slobode), Univerzitet u Luizvilu pristao je da isplati 1,6 miliona dolara na ime odštete i troškova advokata kako bi se okončao sudski spor koji je pokrenuo bivši profesor psihijatrije, dr Alan Džozefson.
Džozefson je otpušten u februaru 2019. godine, nakon što je dve godine ranije učestvovao na stručnom panelu koji je organizovala fondacija Heritage - ugledni konzervativni institut iz Vašingtona - gde je izneo ozbiljnu kritiku izvođenja drastičnih i životno menjajućih medicinskih intervencija na mladima koji se identifikuju kao transrodne osobe. Neposredno nakon tog događaja, najpre je degradiran, a potom i otpušten sa univerziteta.
U septembru prošle godine, savezni apelacioni sud Sjedinjenih Američkih Država presudio je da Džozefsonova tužba može ići pred porotu, a da univerzitetski zvaničnici mogu snositi i ličnu odgovornost za kršenje njegovih prava.
Univerzitet Louisvila
Profesor dr Alan Džozefson
- Duboko sam zahvalan što je moja borba dobila zvaničnu potvrdu - jer sam govorio ono što savest i nauka potvrđuju kao istinu - izjavio je dr Džozefson.
- Deca zaslužuju više od procedura koje im osakaćuju tela i brišu sposobnost za dostojanstven, ispunjen život. Iako sam pretrpeo teške posledice na svom radnom mestu, ohrabruje me saznanje da je moj slučaj podstakao i druge lekare da sagledaju istinu: menjanje biološkog pola nije samo medicinski rizično, već duhovno i moralno razorno, dok prihvatanje vlastite polnosti, kao dara Božjeg, vodi ka istinskom razvoju i duhovnom zdravlju.
Viši pravni savetnik Saveza, Trevis Barham, istakao je da su - sloboda govora i zdrav razum odneli značajnu pobedu na akademskim ustanovama.
- Još 2014. godine, dr Džozefson je jasno uvideo pogubne posledice medicinskih eksperimenata koje su pojedini aktivisti pokušavali da nametnu deci koja se bore sa sopstvenim identitetom. Iako je rizikovao svoju karijeru i lični ugled, nije ustuknuo pred istinom - a univerzitet ga je zbog toga kaznio najtežom merom - izjavio je Barham, prenosi christianpost.com.
- Javne obrazovne institucije nemaju pravo da ućutkuju profesore samo zato što zastupaju drugačije, ali naučno i moralno utemeljeno mišljenje. Ovaj slučaj pokazuje koliko je važno braniti temeljne slobode - jer najnovija naučna istraživanja potvrđuju ono što je dr Džozefson od početka isticao. Nadamo se da će ova presuda biti opomena svim univerzitetima: ako se ogluše o Prvi amandman Ustava SAD, mogu biti pozvani na odgovornost - i to po visoku cenu.
U poslednjih nekoliko godina, više od dvadeset saveznih američkih država usvojilo je zakone kojima se zabranjuju takozvane procedure potvrde pola i primena hormonske terapije na maloletnicima sa trans identitetom. Ove odluke donete su usled sve izraženije zabrinutosti zbog potencijalno ozbiljnih i trajnih posledica koje ovakvi zahvati mogu ostaviti na fizičko i mentalno zdravlje mladih.
Instagram-shayescott
Više od dvadeset saveznih američkih država usvojilo je zakone kojima se zabranjuju takozvane procedure potvrde pola i primena hormonske terapije na maloletnicima sa trans identitetom
Sličan zaokret u pristupu beleži se i u Evropi. Nacionalna zdravstvena služba Ujedinjenog Kraljevstva objavila je prošle godine, nakon opsežne analize i višemesečnih istraživanja, da više neće rutinski propisivati lekove za blokadu puberteta deci sa polnom disforijom, osim u okviru strogo kontrolisanih kliničkih ispitivanja.
- Došli smo do zaključka da ne postoji dovoljno čvrstih dokaza koji bi potkrepili bezbednost i kliničku delotvornost pubertetnih blokatora da bi se njihova upotreba mogla preporučiti kao standardna terapija - naveli su tada iz NHS.
Američki koledž pedijatara takođe upozorava na ozbiljne rizike povezane sa ovim lekovima. Kako navode, pubertetni blokatori, koji se često propisuju mladima sa polnom disforijom, mogu izazvati niz neželjenih efekata, uključujući osteoporozu, poremećaje raspoloženja, epileptične napade, kognitivne poteškoće, a u kombinaciji sa hormonima suprotnog pola - i trajnu neplodnost. Nadalje, hormonske terapije mogu povećati rizik od srčanog i moždanog udara, dijabetesa, tromboze, kao i pojedinih oblika karcinoma tokom života.
Iako se većina zakonodavnih inicijativa koje ograničavaju ovakve intervencije na maloletnicima do sada vodila na nivou saveznih država, naznake za uvođenje šire regulative dolaze i sa saveznog nivoa. Administracija predsednika Donalda Trampa obnovila je pažnju prema ovoj temi donošenjem izvršne uredbe početkom godine, kojom se kao zvanična politika SAD utvrđuje da savezna vlada neće - finansirati, promovisati, podržavati niti sponzorisati takozvanu tranziciju deteta iz jednog pola u drugi.
Iako pomenuta uredba još uvek ne uvodi potpunu nacionalnu zabranu ovih procedura, ona nalaže čelnicima saveznih agencija da preduzmu sve neophodne korake kako bi se institucijama koje primaju državna sredstva - bilo za obrazovanje ili istraživanja - onemogućilo da učestvuju u hemijskom ili hirurškom narušavanju tela dece.
Nakon što je Vatikan ozvaničio blagoslov istopolnih zajednica, Ruska pravoslavna crkva izražava zabrinutost i upozorava na duboku duhovnu krizu koja može ugroziti međuhrišćanski dijalog.
Nakon godina potiskivanja duhovne tradicije u Americi, prva dama SAD najavila je proslavu najvećeg hrišćanskog praznika u predsedničkoj rezidenciji, šaljući snažnu poruku o povratku temelja na kojima je nacija izgrađena.
Da li poruke i postupci kontroverznog arhiepiskopa Carigradske patrijaršije Elpidofora predstavljaju most u hrišćanstvu, ili izazivaju razdor u pravoslavlju, pokazaće dani pred nama.
Za današnju Ameriku, gde se vlada sve više naginje tradicionalnim vrednostima (setimo se posete katoličkog potpredsednika SAD Dž. D. Vensa Vatikanu uoči smrti pape Franje ili svakodnevnih brifinga koje Trampova sekretarka za štampu Kerolajn Livit počinje molitvom), ovo pitanje je ključno. I tu je američka levica već napravila nesrećan gaf.
Jerusalimska Patrijaršija upozorava da bi eskalacija sukoba mogla dovesti do oštećenja ili uništenja svetih mesta u Svetoj Zemlji, dok su pristup vernicima i sigurnost monaštva i sveštenstva već ozbiljno ugroženi.
Članovi Dobrovoljnog vatrogasnog društva „Stevan Sinđelić“, gaseći požar na obodu grada, naišli su na prizor pred kojim su zanemeli — ikona Presvete Bogorodice ostala je čitava uprkos požaru.
Na praznik Prepodobnog Justina, njegov manastir postao je mesto molitvenog sabranja, tihe radosti i snažne poruke o tome kako se nosi krst u savremenom svetu.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Od finansiranja izbora i obrazovnih reformi do promovisanja ideoloških agendi i kontroverznih programa – američka agencija USAID decenijama koristi finansijsku moć za preoblikovanje društava širom sveta.
Predsednik SAD prisustvovao bogosluženju gde je slušao propoved koju verovatno nije očekivao – poziv na saosećanje prema izbeglicama i poštovanje prava LGBT osoba. Njegova reakcija bila je kratka i jasna.
Misa u crkvi Svetog Ignjatija Lojole u Njujorku izazvala je polemike o tome kako crkve treba da balansiraju između vernosti tradiciji i savremenim izazovima.
Jerusalimska Patrijaršija upozorava da bi eskalacija sukoba mogla dovesti do oštećenja ili uništenja svetih mesta u Svetoj Zemlji, dok su pristup vernicima i sigurnost monaštva i sveštenstva već ozbiljno ugroženi.
Članovi Dobrovoljnog vatrogasnog društva „Stevan Sinđelić“, gaseći požar na obodu grada, naišli su na prizor pred kojim su zanemeli — ikona Presvete Bogorodice ostala je čitava uprkos požaru.
O ocu Haritonu za Radio Svetigoru govorili su arhimandrit Mihailo, iguman manastira Sveti Arhangeli kod Prizrena, arhimandrit Danilo, iguman manastira Banjska i arhimandrit Stefan, iguman manastira Zočište.
Na praznik Prepodobnog Justina, njegov manastir postao je mesto molitvenog sabranja, tihe radosti i snažne poruke o tome kako se nosi krst u savremenom svetu.
O ocu Haritonu za Radio Svetigoru govorili su arhimandrit Mihailo, iguman manastira Sveti Arhangeli kod Prizrena, arhimandrit Danilo, iguman manastira Banjska i arhimandrit Stefan, iguman manastira Zočište.
Nekoliko dana pre počeo je egzodus Srba iz Mostara kada je ovaj grad i dolinu Neretve napustilo oko 30.000 Srba, dok je njih 431 stradalo u tim junskim danima.
O ocu Haritonu za Radio Svetigoru govorili su arhimandrit Mihailo, iguman manastira Sveti Arhangeli kod Prizrena, arhimandrit Danilo, iguman manastira Banjska i arhimandrit Stefan, iguman manastira Zočište.
Nekoliko dana pre počeo je egzodus Srba iz Mostara kada je ovaj grad i dolinu Neretve napustilo oko 30.000 Srba, dok je njih 431 stradalo u tim junskim danima.
Uoči početka posta posvećenog Svetim apostolima Petru i Pavlu, pravoslavni vernici danas se okupljaju u krugu porodice, mole se, praštaju i spremaju srce za vreme uzdržanja, pokajanja i smirenja koje sledi od sutra.