Islam 27.11.2024 | 21:00

ŠTA JE HALAL, A ŠTA NE? Muslimanima nije dozvoljen "haram" pristup ishrani, kozmetici i radu - pridržavaju se ovih pravila

Izvor: religija.rs
ŠTA JE HALAL, A ŠTA NE? Muslimanima nije dozvoljen "haram" pristup ishrani, kozmetici i radu - pridržavaju se ovih pravila
shutterstock.com Reklama za halal restoran

Pojam Halal na arapskom znači dozvoljeno, legalno. Ono što je halal je muslimanima dozvoljeno, što može označavati razne vrste radnji, poslova, veza, hrane i slično.

Halal standard čini skup pravila i smernica za proizvodnju i pripremu hrane u skladu sa običajima islama. Zahtevi halala potiču iz Kurana i šerijatskog zakona, koji propisuju šta je halal, tj. dozvoljeno, a šta je haram – zabranjeno. Kada se kaže "dozvoljeno" misli se na hranu koja je pripremljena po šerijatskim zakonima i većina muslimana širom sveta primenjuje ovaj način ishrane.

Halal između ostalog zabranjuje upotrebu: svinjskog mesa, krvi, alkohola, mesa mrtvih životinja, mesoždera, magarca, psa, ptica grabljivica; hrane koja se priprema sa vinom, kolača sa bilo kojom vrstom alkohola, hrane koja sadrži emulgatore na bazi svinjske ili životinjske masti itd.

Dozvoljeno/zabranjeno

shutterstock.com
 

Pojam Halal na arapskom znači dozvoljeno, legalno. Ono što je halal je muslimanima dozvoljeno, što može označavati razne vrste radnji, poslova, veza, hrane i sl.

Haram je pojam obrnutog značenja od halala, i označava zabranjeno / ilegalno.

Halal je primenljiv na različite vrste proizvoda i usluga: hranu, kozmetiku, lekove, odeću, obuću, nameštaj, turizam i ugostiteljstvo, špediciju, bankarstvo i berzansko poslovanje..., а najčešće se primenjuje u prehrambenoj i farmaceutskoj industriji, kao i proizvodnji kozmetike.

Zahtevi koje halal stavlja pred proizvođače su najstriktniji kada je u pitanju mesna industrija. Da bi meso bilo halal, klanje dozvoljenih životinja mora biti u skladu sa sledećim zahtevima: životinja koja se kolje mora biti pažljivo tretirana, zdrava i živa, a osoba koja obavlja čin klanja mora biti psihički zdrav i osposobljen za tu aktivnost.

shutterstock.com
Reklama za halal restoran

Zabranjeno je da to radi osoba pod dejstvom alkohola, a takođe je zabranjeno da to radi neko ko nije musliman, hiršćanin ili Jevrejin, jer samo oni znaju šta znači pomen božijeg imena prilikom klanja. Propisane su i metode obuzdavanja prilikom klanja.

Proizvođači hrane u vremenu i kojem živimo nastoje raznim metodama omogućiti sebi veću zaradu, vrlo često ne razmišljajući kakvi će efekti takve hrane biti na čoveka, to jest njegovo zdravlje. U cilju što bržeg napredovanja životinje i postizanja što veće težine, one se hrane posebno proizvedenom hranom, koja vrlo često ima u sebi sadržaja koji su verniku zabranjeni u ishrani.

Ukoliko se životinja hrani uobičajenom hranom, a povremeno i nečistom, potrebno je pre klanja takvu životinju zatvoriti, odnosno ne dozvoliti da jede nečistu hranu već samo čistu, kako bi se očistila, a najmanji period čišćenja životinje jeste tri dana.

Islam 12:17 | 24.11.2024

KAKO ZAŠTITI SEBE I DECU OD UROKA? Hafiz Kapić upozorio: Stvar koju svakodnevno radimo nas može ubiti

Muslimani urok smatraju stvarnim fenomenom od kojeg može zaštititi čuvanjem privatnosti i neiskazivanjem svojih blagodatí, jer zavidnost može izazvati ozbiljne posledice poput bolesti, smrti ili rastava brakova. Hafiz Almir Kapić ističe da je urok opasan i da je važno paziti s kim i kada delimo svoje uspehe, kako bismo se zaštitili od njegovih negativnih dejstava.