Bajramsku sofru posetio je i novovaroški imam Ismet Bihorac, čestitajući praznik prisutnima.
Za vernike islamske veroispovesti ovo su sveti dani kada slave svoj najveći praznik Bajram.
Sloga, ljubav i zajedništvo su ono što krasi ovaj veliki dan, Povodom praznika Novovarošani i gosti Zlatara i ove godine su imali priliku da uživaju u tradicionalnim bajramskim specijalitetima na manifestaciji „Bajramska sofra“, koju je povodom Ramazanskog bajrama organizovala Turistička organizacija „Zlatar“.
- Na prazničnoj trpezi, postavljenoj ispred Doma kulture, služile su se poslastice iz bošnjačke kuhinje – baklave, mantije, tulumbe, urmašice, gurabije sa lokumom, kao i raznovrsni topli i hladni napici. Gostima su đakonije posluživale članice Kulturno-umetničkog društva „Jovan Tomić“, odevene u tradicionalnu narodnu nošnju, dodatno obogaćujući prazničnu atmosferu - kažu za RINU u TO Zlatar.
Rina
Bajramska sofra na Zlataru
Bajramsku sofru posetio je i novovaroški imam Ismet Bihorac, čestitajući praznik prisutnima.
Ovo je peti put da se u Novoj Varoši organizuje „Bajramska sofra“, koja je postala prepoznatljiv deo lokalne bajramske tradicije, okupljajući ljude svih veroispovesti u duhu zajedništva i međusobnog poštovanja.
Ramazanski Bajram je, inače, jedan od dva najznačajnihja islamska praznika.
Ramazanski bajram je poseban trenutak u muslimanskoj tradiciji, koji označava kraj svetog meseca Ramazana, vremena posta, molitve i duhovnog preispitivanja. Ovaj praznik nije samo simbol završetka posta, već i vreme kada se vernici okupljaju, slaveći zajedništvo, zahvalnost i radost.
Kroz tri dana Ramazanskog bajrama, muslimanska zajednica širom sveta deli trenutke radosti i blagostanja, pokazujući solidarnost i darežljivost, a kako se čestita Bajram pročitajte u odvojenom tekstu.
Tokom ovog svetog meseca, muslimani se odriču hrane i pića od svitanja do zalaska sunca , ali i traže unutrašnji mir, pomirenje i bliskost s Alahom, posvećeni saosećanju, ljubavi i dobroti prema bližnjem.
Može li pas u kući pokvariti post? Da li ulja i kreme utiču na post? Saznajte odgovore na najčešće dileme tokom ramazanskog posta prema šerijatskim pravilima.
Tokom Ramazana, muslimani ustaju pre zore da pojedu prvi obrok, koji treba da ih drži do zalaska sunca. Taj obrok je obično bogat proteinima i sadrži puno tečnosti.
Tokom istorijskog sabranja u Rilskom manastiru, mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije primio je visoko odlikovanje Eparhije lovčanske, potvrdivši neraskidivo prijateljstvo Srpske i Bugarske crkve.
U Ukrajini od 2018. godine postoji i delimično priznata Pravoslavna crkva Ukrajine, čiju autokefalnost priznaju Vaseljenska patrijaršija Carigrada, Aleksandrijska patrijaršija, Kiparska crkva i Grčka crkva.
Usledila je poseta Srpskoj pravoslavnoj opštoj gimnaziji "Kantakuzina Katarina Branković" i Duhovnom centru na Svetom Duhu, gde se gost upoznao sa obrazovnim programom i duhovnim životom te crkveno-školske institucije.
Osim fizičke štetnosti, pušenje se u duhovnom smislu posmatra kao strast, odnosno zavisnost koja zarobljava čoveka i udaljava ga od unutrašnje slobode, duhovne trezvenosti, a samim tim i od Boga.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Govoreći na 44. konferenciji Organizacije Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu (FAO), koja se trenutno održava u Rimu, Lav je istakao da Katolička crkva podržava ''sve inicijative da se okonča skandal gladi u svetu".
U Ukrajini od 2018. godine postoji i delimično priznata Pravoslavna crkva Ukrajine, čiju autokefalnost priznaju Vaseljenska patrijaršija Carigrada, Aleksandrijska patrijaršija, Kiparska crkva i Grčka crkva.
Jedni od onih koji su svoje čudo pronašli u porti manastira, dok su molili svece - da umole Boga da im podari porod, su Slobodan i Jelena Gemaljević - supružnici iz Kragujevca.
Na praznik srpskog jedinstva, episkop osječkopoljski i baranjski poručio da lažne vrednosti kao otrov razaraju narod, udaljavajući ga od Hrista i večnog smisla života.